Jak opisać skręcenie stawu skokowego?
Skręcenie stawu skokowego to jeden z najpopularniejszych urazów. Nic w tym dziwnego, bowiem o tak zwane skręcenie kostki wcale nie jest trudno – wystarczy postawić stopę na nierównym terenie, aby pojawił się tego typu uraz.
Jego objawem jest natomiast ból i obrzęk w okolicach stawu, często uniemożliwiający normalne poruszanie się. Czy można otrzymać odszkodowanie za skręcenie kostki? Jak opisać taki uraz do ubezpieczenia?
Trzy stopnie skręcenia stawu skokowego
Skręcenie stawu skokowego to tak zwane skręcenie kostki, czyli bardzo powszechny uraz, z którym większość osób miała do czynienia w swoim życiu co najmniej raz. Skręcony staw skokowy objawia się między innymi bólem, zaczerwienieniem, obrzękiem, ograniczeniem ruchomości stawu.
Tak naprawdę, objawy skręcenia kostki różnią się w zależności od stopnia skręcenia stawu skokowego, a wyróżnia się trzy takie stopnie:
- stopień pierwszy charakteryzuje łagodny obrzęk i ból, a także ograniczona ruchomość stawu skokowego, wywołana naciągnięciem więzadeł,
- stopień drugi charakteryzuje brak stabilizacji stawu, znaczny ból, wyraźny obrzęk, ograniczenie ruchomości, wywołane naderwaniem więzadeł,
- stopień trzeci charakteryzuje poważny obrzęk i ból wywołany zerwaniem więzadeł torebki stawowej.
Objawy skręcenia kostki są więc podobne niezależnie od poziomu skręcenia stawu, ale różnią się swoim nasileniem. Inne konsekwencje będzie miało również lekkie skręcenie stawu, a inne zerwanie więzadeł torebki stawowej.
Osoba poszkodowana może wymagać nie tylko leczenia, ale i rehabilitacji, a jej wydatki zwiększą się również ze względu na konieczność skorzystania z pomocy osób trzecich. Skręcony staw skokowy jedynie pozornie wydaje się więc urazem błahym. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jak uzyskać odszkodowanie za skręcenie kostki.
Gdzie ubiegać się o odszkodowanie za skręcenie kostki?
Pierwszy sposób na uzyskanie odszkodowania za skręcenie lub naderwanie stawu skokowego to złożenie wniosku do ubezpieczyciela, w którym poszkodowany ma wykupioną polisę NWW.
Drugi sposób to uzyskanie odszkodowania w ramach wykupionej polisy OC – nie poszkodowanego, a sprawcy zdarzenia, czyli winnego upadku, w wyniku którego doszło do skręcenia stawu.
O odszkodowanie za skręcenie stawu skokowego można ubiegać się zatem:
- od zarządcy drogi, jeśli doszło na przykład do poślizgnięcia się na nieodśnieżonym chodniku,
- w ZUS i od pracodawcy, jeśli doszło do wypadku w pracy,
- od zarządcy sklepu czy marketu, jeśli doszło do poślizgnięcia się na śliskiej podłodze, i tak dalej.
Jakie odszkodowanie można otrzymać za skręcenie stawu skokowego?
Odpowiedź na pytanie “ile wynosi odszkodowanie za skręcenie stawu skokowego?” zależna jest w głównej mierze od tego, jak oceniony zostanie uraz. Ubezpieczyciel weźmie bowiem pod uwagę skalę skręcenia stawu skokowego i tabelę uszczerbku na zdrowiu.
Łagodne skręcenie kostki to uszczerbek w granicach 1 – 15%. Jeśli następuje ograniczenie ruchomości stawu, mówimy zwykle o uszczerbku w granicach 15-25%. Większy stopień urazu wiąże się ze stanem zapalnym kości, stanem zapalnym stawów, martwicą czy zmianami neurologicznymi i wynosi do 40% uszczerbku na zdrowiu.
Zesztywnienie stawu skokowego oceniane jest zwykle jako uszczerbek na zdrowiu w granicach 10-40%. Jeśli skręcenie kostki wiąże się ze złamaniem kości, można mówić o uszczerbku od 5 do 30%.
Drugi czynnik, który wpływa na wysokość odszkodowania to suma ubezpieczenia. Jeśli wynosi ona 10 000 zł, a stopień uszczerbku zostanie określony na 5%, to poszkodowany otrzyma 500 zł odszkodowania.
Jak opisać skręcenie stawu we wniosku o wypłatę odszkodowania?
Jak opisać skręcenie stawu skokowego do ubezpieczenia? Aby otrzymać odszkodowanie, osoba poszkodowana musi przygotować wniosek i pełną dokumentację medyczną. Do pisma dołącza się także – zależnie od okoliczności:
- notatkę policyjną z miejsca zdarzenia,
- notatkę z wypadku przy pracy,
- rachunki/faktury za koszty poniesione w związku z urazem (leczenie, rehabilitacja).
Sam wniosek o wypłatę odszkodowania musi uwzględniać natomiast przede wszystkim:
- dane poszkodowanego,
- dane ubezpieczyciela,
- numer polisy,
- dane sprawcy zdarzenia, jeśli dotyczy,
- datę i miejsce zdarzenia,
- opis zdarzenia,
- numer konta bankowego do przelewu,
- podpis wnioskodawcy.
Jak opisać skręcenie stawu skokowego do PZU lub innego ubezpieczyciela? Opis urazu można opisać z dwóch perspektyw:
- poprzez opisanie rozległości urazu, jego objawów i konsekwencji
- poprzez opisanie samego zdarzenia, które doprowadziło do urazu.
Aby opisać uraz, należy sięgnąć do charakterystyki trzech stopni skręcenia stawu skokowego. Poszkodowany może uwzględnić w swoim opisie takie skutki zdarzenia jak:
- odczuwany ból o różnym nasileniu,
- obrzęk,
- ograniczona ruchomość stawu skokowego,
- brak możliwości samodzielnego poruszania się.
Tak naprawdę, za opis urazu odpowiada jednak nie poszkodowany, a lekarz, który bada poszkodowanego – to jego opinia jest wiarygodna, ponieważ to on jest specjalistą. Poszkodowany ma natomiast skupić się na opisie okoliczności zdarzenia, w wyniku którego doszło do skręcenia stawu skokowego.
Przyczyną zdarzenia może być zaś niezadbany, nieodśnieżony chodnik, śliska, mokra podłoga (bez znaków ostrzegawczych) i wiele innych.
Co może wpływać na wysokość odszkodowania za skręcenie kostki?
Jeśli ubezpieczyciel nie odrzuci wniosku o odszkodowanie za skręcenie stawu skokowego, istnieje duże ryzyko, że zaniży wysokość odszkodowania. Poszkodowany może wtedy odwołać się od jego decyzji – ma na to aż 3 lata.
Wpływ na wysokość odszkodowania może mieć natomiast:
- przedstawienie rachunków i faktur za zakup leków przeciwbólowych, za sprzęt ortopedyczny, za zabiegi rehabilitacji,
- przedstawienie dokumentacji medycznej, która potwierdza konieczność dokonania takich zakupów,
- przedstawienie wykazu tras pokonanych transportem własnym, bądź zbiór biletów za dojazdy do placówek medycznych,
- przedstawienie dokumentacji medycznej, która potwierdza konieczność odbycia wizyt w placówkach medycznych,
- przedstawienie zaświadczenia o utraconych dochodach, jeśli poszkodowany nie mógł pracować w czasie leczenia i rehabilitacji,
- przedstawienie rachunków za opiekę w przypadku korzystania z pomocy opiekuna w trakcie leczenia czy rehabilitacji.
Zsumowanie artykułu
Zwichnięcie stawu skokowego znane jako zwichnięcie kostki w stawie skokowym to nic innego jak skręcenie bądź naderwanie stawu skokowego oznacza, że zakres ruchu naszej stopy przekracza znacząco jej fizjologiczne możliwości, a wtedy pojawia się silny i intensywny ból, jak również obrzęk, a w skrajnych przypadkach nawet krwiak i silne zasinienie.