Gdzie zgłosić grzyb w mieszkaniu? wzór pisma
Przyczyną pojawienia się grzyba w mieszkaniu jest wilgoć. Ta może nadmiernie gromadzić się w pomieszczeniach między innymi z powodu wadliwej konstrukcji budynku, czy nieprawidłowego obiegu powietrza.
Zgłoszenie faktu pojawienia się grzyba w mieszkaniu jest zadaniem jego właściciela lub lokatora. Z działaniem w takiej sprawie nie warto zwlekać, ponieważ grzyb może zagrażać zdrowiu osób na stałe przebywających w lokalu.
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy wzór pisma do spółdzielni w sprawie grzyba, który pobierzesz poniżej:
Skąd bierze się grzyb w mieszkaniu?
Główną przyczyną rozwoju pleśni w mieszkaniu jest wilgoć. Prawidłowa wilgotność powietrza powinna oscylować w granicach do 65% przy temperaturze od 20 do 22 stopni Celsjusza. Jeśli wilgotność przekracza 80% przez dłuższy czas, tworzą się warunki do powstawania zarodków pleśni i grzybów.
Co ważne, mogą one rozwinąć się nie tylko na tynkach, ale także na drewnie, czy w tkaninach, dlatego grzyb nie zawsze widoczny jest gołym okiem – niekiedy jedynie czuć jest w pomieszczeniu jego charakterystyczny zapach.
Wilgoć w mieszkaniu może mieć dwa źródła – zewnętrzne i wewnętrzne. Od zewnątrz woda może docierać do budynku przez zalane mury, czy nieszczelny dach, a także od dołu, czyli od fundamentów, które nie zostały prawidłowo odizolowane. Z kolei źródłem wewnętrznym wilgoci może być:
- uszkodzenie instalacji wodnej, kanalizacyjnej, grzewczej,
- gotowanie, pranie i inne czynności, które wiążą się z wytwarzaniem pary wodnej.
Wilgoć gromadzi się w budynku, który jest niedogrzany, nieodpowiednio ocieplony oraz w którym wentylacja nie działa prawidłowo. Nie można zatem obwiniać kogoś za pojawienie się w mieszkaniu pleśni, jeśli lokal jest niewłaściwie użytkowany, np. gdy lokatorzy zablokowali w nim kratki wentylacyjne.
Kiedy jednak mieszkanie jest użytkowane prawidłowo, a woda nadal skrapla się i prowadzi do powstawania wykwitów, należy jak najszybciej znaleźć źródło problemu, zgłaszając sprawę odpowiednim podmiotom.
Gdzie zgłosić pojawienie się grzyba w mieszkaniu?
Odpowiedź na pytanie „gdzie zgłosić grzyb w mieszkaniu?” uzależniona jest od typu nieruchomości. Jeśli jest to obiekt nowy, zakupiony bezpośrednio od dewelopera, pismo w tej sprawie należy skierować właśnie do niego.
Nadmiar wilgoci prowadzący do pojawienia się grzyba, może być bowiem wynikiem błędu konstrukcyjnego budynku. Jeśli kupujący nadal jest chroniony okresem rękojmi, deweloper powinien usunąć usterkę, a nawet zwrócić poniesione koszty ewentualnego osuszania i odgrzybiania ścian.
W przypadku starszych nieruchomości, czyli kamienic lub bloków za usunięcie grzyba z mieszkania odpowiedzialna będzie administracja. Zarządca budynku powinien docieplić go, osuszyć ściany lub zlikwidować inną przyczynę wilgoci, np. przeciekający dach. Jeśli chodzi o grzyb w mieszkaniu socjalnym lub komunalnym, to pojawienie się ciemnych wykwitów na ścianie również należy zgłosić do zarządzającego nieruchomością – w tym przypadku będzie to gmina.
A czy pojawienie się grzyba w mieszkaniu można zgłosić ubezpieczycielowi celem uzyskania odszkodowania? Wszystko zależy tutaj od przyczyny pojawienia się nadmiernej wilgoci w lokalu. Jeśli doprowadziło do tego zalanie – powódź lub obfite opady deszczu, to owszem ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie za poniesioną szkodę. W innych okolicznościach grzyb będzie traktowany jako skutek długotrwałego działania wilgoci, zatem ubezpieczyciel zaliczy taką szkodę do wyłączeń z odpowiedzialności.
Podsumowując, odpowiedź na pytanie „kto odpowiada za pleśń i grzyb w mieszkaniu?” brzmi: deweloper lub zarządca nieruchomości, w zależności od tego, z jakim mieszkaniem mamy do czynienia. Jeśli zaś lokal jest jedynie wynajmowany, fakt dostrzeżenia pleśni na ścianach lub suficie należy zgłosić wynajmującemu.
Jak zgłosić wilgoć i grzyb w mieszkaniu?
Wilgoć, pleśń i grzyb w mieszkaniu warto zgłosić administracji na piśmie. Regulamin spółdzielni może określać dokładne zasady dokonywania takich zgłoszeń, ale najczęściej informację o dostrzeżonych symptomach zbyt wysokiej wilgotności w lokalu zarządcy należy przekazać w sposób formalny, wnosząc odpowiedni wniosek w tej sprawie.
Dokument można przygotować w oparciu o wzór pisma do spółdzielni w sprawie grzyba, który uwzględnia wszystkie elementy formalne niezbędne w takim wniosku, jak chociażby dane wnoszącego, data i miejsce sporządzenia, czy odpowiedni tytuł pisma.
Wniosek do spółdzielni o likwidacji wilgoci musi opisywać miejsce wystąpienia problemu (dokładny adres lokalu) oraz „objawy” nadmiernej wilgotności. Oznakami, że w mieszkaniu mógł rozwinąć się grzyb, są zaś między innymi:
- zawilgocone miejsca, jak łazienka, kuchnia, piwnica (duża wilgotność powietrza, woda skraplająca się na oknach,
- zapach pleśni,
- plamy na suficie, podłodze, ścianach w kolorze zielonym, czarnym lub brązowym,
- problemy zdrowotne mieszkańców, w tym nawracające infekcje dróg oddechowych, alergie, problemy z oddychaniem, podrażnienia skóry.
Wniosek do spółdzielni o likwidacji wilgoci powinien zawierać również wezwanie administracji do podjęcia konkretnych działań – znalezienia źródła wilgoci, czyli przyczyny problemu, a także wezwanie do jego usunięcia. W przeciwnym razie grzyb nigdy nie zniknie, gdyż usuwanie jedynie widocznych wykwitów – najczęściej za pomocą preparatów na bazie chloru – eliminuje (tymczasowo) tylko zewnętrzne objawy nadmiernej wilgoci, a nie jej przyczynę.
Dlaczego nie należy ignorować grzyba w mieszkaniu?
Pismo w sprawie wilgoci w mieszkaniu warto złożyć niezwłocznie po dostrzeżeniu symptomów tego problemu. Grzyb budowlany najczęściej pojawia się w budynkach w okresie grzewczym, dlatego jesienią i zimą zarządcy mogą otrzymywać setki podobnych zgłoszeń.
Zwlekanie i ignorowanie problemu nadmiernej wilgoci stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet dla życia osób długotrwale narażonych na działanie zarodników, które unoszą się w powietrzu. Pleśni i grzyby pleśniowe powodują bowiem między innymi:
- alergie,
- problemy z oddychaniem,
- wysypki skórne,
- kichanie, kaszel,
- astmę,
- schorzenia układu oddechowego, jak zapalenie płuc,
- objawy ogólnoustrojowe, jak zmęczenie, bóle mięśni i stawów,
- nowotwory – przełyku, żołądka.
Jak usuwa się wilgoć z mieszkania?
Walka z wilgocią w mieszkaniu odbywa się dwukierunkowo. Po pierwsze, należy zacząć od usunięcia przecieków lub błędów wykonawczych, które doprowadziły do braku odpowiedniej wentylacji. Na początku naprawia się więc nieszczelny dach, reperuje uszkodzoną instalację wodną, czy wymienia lub czyści rynny. Trudniej jest natomiast poprawić izolację między fundamentem a ścianami, ale i ten problem da się skutecznie rozwiązać.
Po drugie, usuwanie wilgoci wymaga osuszenia ścian, czyli likwidacji nadmiaru wody z konstrukcji budynku. Tu potrzebna jest dobra wentylacja i ogrzewanie, ewentualnie stosowanie specjalnych osuszaczy.
Warto uważać także, aby podczas remontu nie zwiększyć problemu, czyli unikać ocieplania styropianem mokrych jeszcze ścian lub stosowania wełny mineralnej wraz z tynkiem, który nie przepuszcza pary wodnej.
Natomiast czyszczenie i malowanie ścian farbą ograniczającą wchłanianie wilgoci stanowi kwestię drugorzędną i jedynie dopełnia podjęte wcześniej czynności związane z poprawą jakości wentylacji oraz usunięciem źródła nadmiernej wilgoci z budynku.
Podsumowanie
Obecność pleśni w mieszkaniu wynika z różnych powodów:
- woda wyciekająca z rur,
- nieszczelności w instalacjach wodociągowych,
- niedrożne odpływy,
- nieszczelności i przecieki dachowe,
- zalania lub uszkodzenia dachu,
- brak odpowiedniej wentylacji,
- nieprawidłowe ocieplenie budynku,
- obecność mostków termicznych (mostki cieplne),
- nieszczelne okna, drzwi, dach.
Wszystkie te czynniki prowadzą do rozwoju grzyba w mieszkaniu, a co za tym idzie, do prawdopodobnego pogorszenia zdrowia domowników, zwłaszcza starszych osób i dzieci. Aby zlikwidować obecność grzyba w wynajmowanym mieszkaniu lub mieszkaniu własnościowym, należy zgłosić problem do Spółdzielni lub Wspólnoty mieszkaniowej i ewentualnie starać się usunąć grzyba na własną rękę poprzez następujące czynności:
- poprawa wentylacji, by poprawić cyrkulację powietrza,
- zamontowanie okapu kuchennego,
- można też zamontować wentylację mechaniczną,
- uszczelnienie wycieków wody,
- usunięcie mostków termicznych.