17 zł
Jak napisać pismo do wspólnoty mieszkaniowej o montaż klimatyzacji? Dawniej klimatyzacja uznawana była za luksus, dzisiaj instalacja coraz częściej pojawia się nie tylko w domach prywatnych, ale również w blokach.
O ile w prywatnym budynku mieszkalnym o montażu klimatyzacji decyduje jedynie jego właściciel, a tym samym inwestor, tak w przypadku nieruchomości należących do wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej sprawa nie jest już taka prosta. Bardzo często właściciel lokalu nie może zainstalować klimatyzacji bez zgody administratora budynku. Jak uzyskać taką zgodę?
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o montaż klimatyzacji w bloku, który pobierzesz, klikając w poniższy przycisk:
Spis treści:
ToggleWniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku może okazać się niezbędny, jeśli instalacją takiego systemu zainteresowane są osoby dysponujące mieszkaniem w budynku wielorodzinnym. Zarząd spółdzielni czy wspólnota mieszkaniowa mogą wymagać złożenia takiego wniosku w sytuacji, kiedy klimatyzator lub inne elementy instalacji mają zajmować części wspólne nieruchomości, czyli między innymi dach lub elewację.
Zatem chociaż mieszkanie teoretycznie należy do inwestora i ma on prawo decydować o tym, czy zamontuje w nim klimatyzację, to ze względu na charakter takiej instalacji (część elementów znajduje się na zewnątrz), nie może on takiej decyzji podjąć w pełni samodzielnie.
Najczęściej, miejscem odpowiednim na montaż klimatyzacji jest loggia czy przestrzeń na wysokości balustrady. Jeśli elementy systemu mają zostać zawieszone na jednej z części wspólnych budynku, nie można rozpocząć takiej inwestycji bez zgody administracji. Informacji na ten temat należy szukać w regulaminie spółdzielni lub wspólnoty.
Zgodnie z przepisami, elewacja jako część wspólna nieruchomości, która nie należy do wyłącznego użytku któregokolwiek z lokatorów i nie jest niezbędna do korzystania z mieszkań, może być użytkowana tylko za zgodą wspólnoty lub spółdzielni. Wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku należy kierować zatem do zarządcy nieruchomości, który:
Inwestor, który nie chce ubiegać się o zgodę administracji na montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku, ma tylko jedną możliwość – zainstalować jednostkę zewnętrzną systemu na posadzce balkonu. Wnęka balkonowa, czyli jej przestrzeń wewnętrzna – balustrada, podłoga, ściany boczne i sufit – stanowią integralną część lokalu i nie zaliczają się do nieruchomości wspólnej.
Można zatem postawić tam agregat bez zgody zarządcy budynku. Takie rozwiązanie ma jednak pewne wady. Po pierwsze, urządzenie zmniejsza powierzchnię użytkową balkonu. Po drugie, w trakcie pracy wytwarza silne drgania, dlatego warto postawić je na przykład na specjalnym stojaku czy podkładach antywibracyjnych z gumy.
A jeśli zarządca nieruchomości zarzuci inwestorowi samowolny montaż klimatyzacji na balkonie? W takiej sytuacji należy powołać się między innymi na art. 2 Ustawy z dn. 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, na podstawie którego balkon należy uznać za pomieszczenie pomocnicze, stanowiące część lokalu oraz na wyrok Sądu Najwyższego z 3 października 2002 r., sygn. akt III RN 153/01, zgodnie z którym:
Balkon przylegający do lokalu mieszkalnego, stanowiącego przedmiot odrębnej własności i służący do wyłącznego użytku jego właściciela, stanowi część składową tego lokalu, a koszty jego utrzymania w należytym stanie, w tym także jego odtworzenia, nie obciążają wspólnoty mieszkaniowej budynku, lecz właściciela lokalu mieszkalnego.
Wniosek do wspólnoty o montaż klimatyzacji jest niezbędny, kiedy urządzenie ma zostać zainstalowane na elewacji lub na dachu budynku. Występując z takim pismem, inwestor powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że jego wniosek może zostać odrzucony.
Sprawy związane z zarządzaniem częściami wspólnymi nieruchomości reguluje regulamin wspólnoty czy spółdzielni. Najczęściej, administrator budynku nie wyraża zgody na umieszczenie klimatyzacji z powodu ryzyka zniszczenia elewacji budynku lub obniżenia estetyki budynku.
Odmowy można spodziewać się między innymi w sytuacji, kiedy elewacja została niedawno odnowiona lub ocieplona.
Urządzenia tego typu są bowiem duże i ciężkie, zatem wpływają zarówno na stan techniczny elewacji budynku, jak i na jej wygląd. Instalację klimatyzacji w bloku może zablokować także projektant budynku oraz konserwator zabytków.
Co ważne, zgoda na montaż klimatyzacji może wymagać również uzyskania akceptacji sąsiadów. Głośna praca klimatyzatora bywa bowiem uciążliwa. Jeśli urządzenie zostanie zainstalowane bez wiedzy sąsiadów, może to doprowadzić do złożenia przez nich skargi do wspólnoty czy spółdzielni.
W takiej sytuacji zarządca często nie ma innego wyjścia i nakazuje demontaż urządzenia. Problem nie pojawi się jednak jeśli inwestor będzie przestrzegał wydanych mu wytycznych dotyczących montażu urządzenia o konkretnych parametrach pracy.
Jak napisać podanie o zgodę na założenie klimatyzacji w bloku do zarządcy budynku? Odpowiedzi na to pytanie warto poszukać na co najmniej miesiąc wcześniej przed planowanym montażem klimatyzacji, ponieważ administracja ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi na wniosek w takiej sprawie.
Pismo można przygotować w oparciu o gotowy wzór pisma do wspólnoty mieszkaniowej o montaż klimatyzacji, w którym inwestor określi dokładnie, w którym miejscu chce zainstalować urządzenie.
Wniosek do wspólnoty powinien zawierać:
Przygotowany w ten sposób wniosek można złożyć osobiście lub przesłać pocztą za potwierdzeniem odbioru. Takie potwierdzenie z datą stanowi dowód na złożenie wniosku, co może okazać się przydatne w sytuacji, gdy spółdzielnia mieszkaniowa nie udzieli odpowiedzi na pismo w terminie 30 dni.
Montaż klimatyzatora na części wspólnej nieruchomości nie jest możliwa bez uprzedniej zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Aby więc zamontować klimatyzację zgodnie z obowiązującym prawem, najpierw należy uzyskać od zarządcy budynku zgodę w formie pisemnej na zamontowanie klimatyzacji (jednostka zewnętrzna).
Jeśli natomiast budynek, lub elewacja budynku jest pod ochroną konserwatora zabytków, należy zwrócić się także do wojewódzkiego konserwatora zabytków o udzielenie takiej zgody.
Jak widzisz, posiadanie klimatyzacji w bloku nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać, oprócz uzyskania powyższych zgód, należy też uzyskać informacje o dopuszczalnych normach hałasu, jakimi musi charakteryzować się jednostka zewnętrzna. Zadbać także należy od odprowadzenie skroplin z urządzenia.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.