17 zł
Jak napisać zawiadomienie o zebraniu wspólnoty mieszkaniowej? Zarząd lub zarządca nieruchomości ma obowiązek zwołania zebrania wspólnoty mieszkaniowej przynajmniej raz w roku w pierwszym kwartale.
O terminie i miejscu takiego zebrania musi zawiadomić mieszkańców na piśmie z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Jak powinno wyglądać zawiadomienie o zebraniu wspólnoty mieszkaniowej?
Chcąc ułatwić Ci sporządzenie takiego zawiadomienia, przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór zawiadomienia o zebraniu wspólnoty mieszkaniowej, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Spis treści:
ToggleZgodnie z przepisami ustawy o własności lokali, do końca marca każdego roku musi odbyć się zebranie członków wspólnoty mieszkaniowej. Obowiązek ten nie dotyczy jedynie tych wspólnot, które liczą do 7 lokali.
W takim przypadku są one bowiem zarządzane przez wszystkich współwłaścicieli na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, dotyczących współwłasności. Mimo że takie zebranie dla małych wspólnot nie jest obowiązkowe, warto je organizować, zwłaszcza w przypadku, gdy zarządzanie nieruchomością wspólną zostało powierzone jednemu współwłaścicielowi.
Przedmiotem corocznego obowiązkowego zebrania wspólnoty jest przede wszystkim dokonanie oceny pracy zarządzającego, rozpatrzenie sprawozdania z zarządu i podjęcie decyzji w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi oraz uchwalenie rocznego planu gospodarczego.
Najważniejszą częścią sprawozdania jest jego część finansowa, uwzględniająca rozliczenie kosztów i dochodów. Roczny plan zarządzania nieruchomością powinien uwzględniać natomiast planowane inwestycje, koszty napraw i konserwacji.
Zebranie wspólnoty mieszkaniowej może zostać zwołane nie tylko przez zarząd lub zarządcę, ale również przez samych mieszkańców. Wniosek o zwołanie zebrania wspólnoty mieszkaniowej znajduje zastosowanie w dwóch przypadkach:
Aby wniosek mieszkańców wspólnoty został uwzględniony, muszą podpisać go właściciele dysponujący co najmniej 10% udziałów w nieruchomości wspólnej. Nie oznacza to zatem, że zebranie wspólnoty może zwołać 1/10 wszystkich mieszkańców – nie zawsze jest to tożsame z ilością właścicieli dysponujących co najmniej 10% udziałów.
Zwołanie zebrania wspólnoty mieszkaniowej to jeden z nielicznych obowiązków zarządu lub zarządcy.
Ustawa o własności lokali nakłada na osobę sprawującą zarząd między innymi obowiązek dokonywania rozliczeń za pomocą rachunku bankowego, składania rocznego sprawozdania ze swojej działalności właścicielom lokali, zwoływania zebrania ogółu co najmniej raz w roku oraz powiadamiania właścicieli o takim zebraniu w określony sposób.
Co prawda, samo doroczne zebranie może odbyć się już po 31. marca, ale informacja dla członków wspólnoty o planowanym zebraniu powinna zostać upubliczniona przed tym terminem.
Zgodnie z przepisami, zawiadomienie musi przyjmować formę pisemną. Można przesłać je listem, rozdać osobiście, umieścić w skrzynce pocztowej czy wywiesić na klatce schodowej w zwyczajowo przyjętym miejscu (na tablicy, na drzwiach wejściowych).
Co powinno zawierać zawiadomienie o zebraniu wspólnoty? Podstawowe elementy takiego pisma to:
Jeżeli w ramach zebrania planowana jest uchwała zmieniająca prawa i obowiązki właścicieli, to w zawiadomieniu należy dodatkowo wskazać jej treść. Bardzo istotne jest również to, aby zawiadomienie zostało przekazane właścicielom w terminie co najmniej 1 tygodnia przed datą zebrania.
Do przygotowania zawiadomienia dla właścicieli lokali można wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór zawiadomienia o zebraniu wspólnoty mieszkaniowej, który uwzględnia wszystkie wymagane elementy formalne pisma, czyli:
Zebranie wspólnoty powinno przebiegać według ustalonego wcześniej porządku. Podczas spotkania zwyczajowo sporządza się protokół z zebrania wspólnoty, choć nie jest to działanie obowiązkowe. Protokół uwzględnia takie dane jak data, miejsce i godzina zebrania, przebieg spotkania, wyniki głosowania.
Można uwzględnić w nim następujące informacje:
Dokładne informacje na temat przebiegu zebrania powinny zostać uwzględnione w regulaminie wspólnoty, ponieważ ustawa nie odnosi się do tego tematu.
W pewnych okolicznościach jedno zebranie w ciągu roku może okazać się niewystarczające. Jeśli właściciele mieszkań potrzebują dodatkowego zebrania lub gdy to obowiązkowe nie zostało zwołane w terminie, mieszkańcom przysługuje prawo sporządzenia wniosku o zwołanie zebrania przez zarządcę.
Jak zostało wspomniane, taki wniosek będzie uwzględniony, jeśli podpisze się pod nim odpowiednia liczba właścicieli lokali – dysponująca co najmniej 10% udziałów w nieruchomości wspólnej.
Wniosek o zwołanie zebrania nie został uregulowany w przepisach. Przyjmuje się jednak, że powinien przyjmować formę pisemną. Należy uwzględnić w nim co najmniej:
Podstawą złożenia wniosku jest art. 31 ustawy o własności lokali, w brzmieniu:
Zebrania ogółu właścicieli lokali:
a) mogą być także, w razie potrzeby, zwoływane przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 określenie sposobu zarządu nieruchomością ust. 1,
b) zwoływane są na wniosek właścicieli lokali dysponujących co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 określenie sposobu zarządu nieruchomością ust.1.
Podobne wzory pism:
Reviews
There are no reviews yet.