Plan gospodarczy Wspólnoty Mieszkaniowej – wzór

(1 opinia klienta)

17 

Plan gospodarczy wspólnoty mieszkaniowej to podstawowy sposób planowania działań. Dokument jest konieczny i wymagany na podstawie przepisów – bez niego wspólnota nie może funkcjonować efektywnie. Jak przygotować plan gospodarczy wspólnoty mieszkaniowej?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór planu gospodarczego wspólnoty mieszkaniowej, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Kupując ten produkt otrzymasz:

  • Wzór planu gospodarczego w formie edytowalnej
  • Wzór planu gospodarczego w formacie PDF
  • Plan gospodarczy w arkuszu Excel
Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (1)

Co zawiera plan gospodarczy wspólnoty mieszkaniowej?

Plan gospodarczy wspólnoty mieszkaniowej to jej budżet operacyjny, czyli zapowiedź przychodów oraz kosztów na kolejny rok obrachunkowy. Prawidłowo przygotowany plan gospodarczy zawiera szczegółowe informacje o przewidywanych inwestycjach. Uwzględnia też środki finansowe na utrzymanie nieruchomości wspólnej i pokrycie kosztów utrzymania lokali.

W planie gospodarczym ujmuje się listę przychodów wspólnoty, wraz z wysokością opłat pobieranych od właścicieli mieszkań. Przychody wspólnoty to także wpływy z wynajmowania nieruchomości wspólnej i inne, np. odsetki bankowe. 

Kiedy sporządza się plan gospodarczy wspólnoty mieszkaniowej?

Dokument, jakim jest plan gospodarczy wspólnoty mieszkaniowej, musi zostać przygotowany na początku roku obrotowego. Zwykle plan opracowywany jest podczas zebrania właścicieli lokali, które musi odbyć się do końca pierwszego kwartału.

Przyjęcie rocznego planu gospodarczego to czynność przekraczająca zwykły zarząd nieruchomością, zatem plan podejmuje się uchwałą. Warto pamiętać także, że po zakończeniu roku obrotowego koszty zarządu nieruchomością trzeba rozliczyć.

Zarządca składa więc roczne sprawozdanie z czynności dokonanych w imieniu wspólnoty i na podstawie planu gospodarczego wykazuje nadwyżkę przychodów nad kosztami, wartości zbilansowane lub deficyt.

Rozliczenie planu gospodarczego ze sprawozdaniem zatwierdza się kolejną uchwałą. Opracowanie dobrego planu gospodarczego jest niezwykle istotne dla każdej wspólnoty mieszkaniowej, ponieważ bez takiego dokumentu nie da się realizować żadnych planów remontowych, czy modernizacyjnych. 

Jak napisać plan gospodarczy wspólnoty mieszkaniowej?

To, co powinno znaleźć się w przykładowym planie gospodarczym wspólnoty mieszkaniowej, wskazuje art. 14 ustawy o własności lokali. Wymienia on między innymi takie pozycje kosztowe, jak:

  • wydatki na remonty,
  • wydatki na bieżącą konserwację,
  • opłaty za dostawy energii elektrycznej, wody, gazu, ciepła, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej,
  • wydatki na utrzymanie czystości i porządku,
  • wynagrodzenie dla członków zarządu lub zarządcy, 
  • opłaty za ubezpieczenia, podatki, inne opłaty publicznoprawne.

Wskazane pozycje to koszty, jakie uwzględnia wzór planu gospodarczego wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli zaś chodzi o przychody, to najważniejsze stanowią:

  • zaliczki na utrzymanie części wspólnej budynku wpłacone przez właścicieli lokali,
  • zaliczki wpłacone na świadczenia komunalne,  np. na zużycie wody, wywóz śmieci,
  • zaliczki wpłacone na fundusz remontowy.

Każda wspólnota mieszkaniowa może posługiwać się innym wzorem planu gospodarczego. Ważne jest jednak, aby był on czytelny i każdego roku wyglądał tak samo – to ułatwia wypełnianie kolejnych planów gospodarczych na następne lata. 

1 opinia dla Plan gospodarczy Wspólnoty Mieszkaniowej – wzór

  1. Oliwia Tokarczuk

    Polecam usługi Pana Grzegorza. Dokument bardzo pomocny.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plan-gospodarczy-wspolnoty-mieszkaniowej-wzor
Plan gospodarczy Wspólnoty Mieszkaniowej - wzór
17