Zgoda Wspólnoty Mieszkaniowej na montaż paneli fotowoltaicznych – wzór

17 

Montaż paneli fotowoltaicznych w bloku może dotyczyć zarówno instalacji tych elementów na dachu budynku, jak i na prywatnym balkonie mieszkania. W obu przypadkach na montaż fotowoltaiki niezbędna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej. Jak ją uzyskać?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór zgody wspólnoty na montaż paneli fotowoltaicznych, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Zgoda wspólnoty na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu

Na początek warto wspomnieć, że w przypadku nieruchomości wspólnej, w której wyodrębnionych zostało co najmniej 7 lokali mieszkalnych, zastosowanie znajdują przepisy ustawy o własności lokali.

Ponieważ zamontowanie na dachu – części wspólnej budynku – paneli fotowoltaicznych jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd, do podjęcia decyzji w tej sprawie potrzebna będzie uchwała właścicieli lokali, czyli zgoda większości mieszkańców.

Uchwała w takiej sprawie może zostać podjęta albo na zebraniu, albo poprzez indywidualne zbieranie głosów od właścicieli mieszkań. W przypadku braku wymaganej zgody większości właścicieli zarządca nieruchomości może żądać rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.

Ten weźmie pod uwagę cel danej czynności i interesy wszystkich właścicieli, a jego decyzja zastąpi zgodę brakującej większości właścicieli mieszkań. 

Zgoda na montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie

Prośba o zgodę wspólnoty na montaż paneli fotowoltaicznych dotyczy również zewnętrznej części balkonu, która stanowi część elewacji budynku, zatem jest częścią wspólną budynku, należącą do wszystkich mieszkańców.

Właścicielowi mieszkania nie wolno samowolnie zamontować paneli nawet na własnym balkonie – potrzebuje on zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Ma to związek przede wszystkim z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa sąsiadom z niższych pięter oraz osobom przechodzącym obok budynku.

Pismo z prośbą o zgodę wspólnoty na montaż paneli fotowoltaicznych często nie jest jedynym dokumentem, jaki trzeba przygotować w takim procesie.

Zarząd może wymagać również przedstawienia ekspertyzy, która wykazuje, że instalacja będzie bezpieczna, odporna na trudne warunki atmosferyczne, spełniająca wymogi przeciwpożarowe i niezagrażająca nadmiernym obciążeniem balkonu.

Jak napisać prośbę o zgodę wspólnoty na montaż paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne zwiększają efektywność energetyczną budynku, pozwalają obniżyć wysokość rachunków za dostawy energii, przyczyniają się do modernizacji nieruchomości i są ekologiczne. Aby je zamontować, trzeba uzyskać jednak zgodę zarządcy nieruchomości, bez względu na to, czy miejscem montażu ma być dach, czy balkon.

Wzór prośby o zgodę wspólnoty na montaż paneli fotowoltaicznych ułatwia sporządzenie takiego pisma, jednak jego uzasadnienie to kwestia indywidualna. W przykładowej prośbie o zgodę wspólnoty na montaż paneli fotowoltaicznych warto powołać się na korzyści, jakie przyniesie taka inwestycja, a także zapewnić zarząd o jej bezpieczeństwie.

Wniosek skierowany do wspólnoty musi zawierać także kilka elementów formalnych, jak dane wnioskodawcy, oznaczenie lokalu, którego wnioskodawca jest właścicielem, czy odpowiedni tytuł pisma. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Zgoda Wspólnoty Mieszkaniowej na montaż paneli fotowoltaicznych – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zgoda-wspolnoty-na-montaz-paneli-fotowoltaicznych-wzor
Zgoda Wspólnoty Mieszkaniowej na montaż paneli fotowoltaicznych - wzór
17