Uchwała wspólnoty mieszkaniowej – podział lokalu – wzór

17 

Podziału lokalu należącego do wspólnoty mieszkaniowej nie można dokonać samowolnie. Właściciel mieszkania musi uzyskać między innymi zgodę wspólnoty mieszkaniowej w formie uchwały. W przypadku braku takiej zgody może wystąpić na drogę sądową. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór uchwały wspólnoty mieszkaniowej o podziale lokalu – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Kiedy stosuje się uchwałę wspólnoty mieszkaniowej dot. podziału lokalu?

Wzór uchwały wspólnoty mieszkaniowej – podział lokalu może zostać wykorzystany w sytuacji, kiedy właściciel jednego z mieszkań wnioskuje o wyrażenie przez wspólnotę zgody na przeprowadzenie takiej inwestycji.

Może to być uzasadnione między innymi posiadaniem zbyt dużego względem potrzeb właściciela mieszkania, np. po wyprowadzce dorosłych dzieci. Zgoda wspólnoty mieszkaniowej jest niezbędna, jeśli lokal należy do wspólnoty.

Taka zgoda przyjmuje formę uchwały. Jeśli lokal należy do tak zwanej małej wspólnoty mieszkaniowej (mniej niż 7 członków), podział lokalu wymaga uzyskania zgody wszystkich pozostałych współwłaścicieli. Do podjęcia uchwały w sprawie podziału lokalu w dużej wspólnocie niezbędna będzie zgoda większości. 

Dlaczego do podziału lokalu niezbędna jest uchwała wspólnoty mieszkaniowej?

Przykładowa uchwała wspólnoty mieszkaniowej w sprawie podziału lokalu będzie niezbędna z uwagi na konsekwencje, z jakimi wiążą się modyfikacje w obrębie lokali mieszkalnych – zawsze ingeruje to w przedmiot współwłasności. Podział lub złączenie mieszkań ma wpływ między innymi na sposób sprawowania zarządu nieruchomością.

Przykładowo, dodatkowy lokal w siedmio lokalowej wspólnocie sprawi, że zarząd zacznie podlegać regulacjom ustawy o własności lokali, a nie przepisom kodeksu cywilnego. Podział lokalu wiąże się także ze zmianą wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej, a to wpływa na sposób podejmowania decyzji przez wspólnotę.

Niekiedy podział mieszkań wymaga wprowadzenia zmian techniczno-budowlanych nie tylko w lokalu, ale i w obrębie nieruchomości wspólnej, np. stworzenia dodatkowych drzwi. Wszystkie te względy przemawiają za koniecznością uzyskania zgody wspólnoty na połączenie lub podzielenie lokali we wspólnocie.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Uchwała wspólnoty mieszkaniowej – podział lokalu – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

uchwala-wspolnoty-mieszkaniowej-podzial-lokalu-wzor
Uchwała wspólnoty mieszkaniowej - podział lokalu - wzór
17