Zaskarżenie uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej – wzór

17 

Zaskarżenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej to sposób na wyrażenie sprzeciwu wobec decyzji podjętej przez wspólnotę. Zaskarżyć można między innymi uchwały dotyczące bieżącego funkcjonowania wspólnot, jak i te dotyczące bezpośrednio interesów właścicieli lokali, a także innych pobocznych spraw.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór zaskarżenia uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Kto może zaskarżyć uchwałę wspólnoty mieszkaniowej?

Prawo do zaskarżenia uchwały wspólnoty mieszkaniowej ma każdy właściciel lokalu znajdującego się w budynku – komercyjnego lub mieszkalnego. Uchwały nie może zaskarżyć najemca lub inna osoba zamieszkująca z właścicielem lokalu, nawet jego członek rodziny.

Jednocześnie należy pamiętać, że uprawnienie do zaskarżenia uchwały przysługuje współwłaścicielom, czyli osobom, do których lokal należy w częściach ułamkowych, np. małżonkom.

Nie ma znaczenia, czy właściciel głosował za podjęciem uchwały, czy przeciw, czy był na głosowaniu nieobecny, czy wstrzymał się od głosu – nadal może zaskarżyć uchwałę. 

Kiedy można zaskarżyć uchwałę wspólnoty mieszkaniowej?

Czas na zaskarżenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej wynosi 6 tygodni, licząc od daty podjęcia uchwały. Zgodnie z przepisami ustawy o własności lokalu, uchwałę można zaskarżyć do sądu z powodu:

  • niezgodności uchwały z przepisami prawa,
  • niezgodności uchwały z umową właścicieli lokali,
  • naruszenia zasad prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną,
  • naruszenia interesów prywatnych właściciela lokalu.

Możliwe jest także zaskarżenie uchwały z kilku powodów jednocześnie – w takiej sytuacji istnieją większe szanse na wygranie procesu ze wspólnotą. 

Jak zaskarżyć uchwałę wspólnoty mieszkaniowej?

Pismo zaskarżające uchwałę wspólnoty mieszkaniowej można przygotować w oparciu o wzór zaskarżenia uchwały wspólnoty mieszkaniowej, który należy wypełnić zgodnie ze stanem faktycznym. Dokument składa się do sądu okręgowego właściwego dla położenia wspólnoty mieszkaniowej.

Warto pamiętać, że zaskarżenie uchwały wiąże się z opłatą w wysokości 200 zł od uchwały. Zaskarżenie można połączyć  z wnioskiem o zabezpieczenie, czyli wstrzymanie wykonania uchwały.

Jak napisać zaskarżenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej?

Przykładowe zaskarżenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej może wskazywać na niezgodność z obowiązującymi przepisami prawa. Sprzeczność uchwały z przepisami dotyczy najczęściej wadliwego postępowania prowadzącego do podjęcia uchwały (głosowania).

Należy pamiętać, że zarzuty formalne dotyczące głosowania pozwolą uchylić uchwałę wtedy, kiedy taka wadliwość mogła mieć wpływ na treść uchwały. Zarzuty właściciela lokalu mają prawo dotyczyć zarówno procedury podjęcia uchwały, jak i merytorycznej treści uchwały.

Jeśli zaś chodzi o sprzeczność uchwały z umową określającą sposób zarządzania nieruchomością wspólną, to zaskarżenie może dotyczyć między innymi wprowadzenia niekorzystnych dla członka wspólnoty zmian (z punktu widzenia osobistego lub gospodarczego).

Uchwała może być krzywdząca dla właściciela lokalu, gdy cel pokrzywdzenia istniał w czasie podejmowania uchwały lub gdy treść uchwały sprawiła, że jej wykonanie doprowadziło do powstania krzywdy po stronie właściciela lokalu.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Zaskarżenie uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zaskarzenie-uchwaly-wspolnoty-mieszkaniowej-wzor
Zaskarżenie uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej - wzór
17