Rozpad małżeństwa przez teściową
Rodzina męża czy rodzina żony może w dużej mierze wpłynąć na jakość małżeństwa. Bywają takie sytuacje, kiedy to właśnie teściowa czy teść za bardzo chcą wpływać na codzienność małżeństwa, co w konsekwencji może prowadzić do rozwodu.
Postępowanie przed sądem rodzinnym o rozwód z winy teściowej to nie jest rzadki przypadek. Warto jednak już na początku podkreślić jedno — to będzie rozwód z orzeczeniem o winie tego małżonka, którego rodzice przyczynili się do rozpadu pożycia małżeńskiego.
Jak rodzina wpływa na małżeństwo?
Wbrew pozorom, rozpad małżeństwa przez teściów to całkiem spory odsetek wszystkich spraw w Sądzie rodzinnym. Szacuje się, że tylko w ostatnim roku aż 30% małżeństw jak powód podało rozwód przez rodzinę męża czy żony. I choć samo w sobie nie może być jedyną przesłanką dotyczącą orzeczenia o rozwodzie, to sąd poważnie podchodzi do takich zarzutów.
Nie da się ukryć, że bardzo często rodzice wciąż mają spory wpływ na życie swoich dorosłych już dzieci. A te, mimo wieku, wciąż w pewnym stopniu liczą się z ich zdaniem, chcąc dogodzić swoim rodzicom.
Czasem też pojawia się syndrom nieodciętej pępowiny, gdzie najczęściej matka jednej ze stron ma problem z odseparowaniem się od życia swojego dziecka.
W takich przypadkach teściowa czy teść często przebywa w domu jednego z dzieci, nieustannie komentując wszystko i krytykując drugą stronę. W takiej atmosferze o kłótnie nietrudno, a te mogą przerodzić się w ciągnące się całymi tygodniami nieporozumienia.
Co robić gdy rodzina się wtrąca?
Gdy para wciąż boryka się z kłótniami wynikającymi ze wtrącania się w ich życie przez najbliższych, warto rozważyć terapię małżeńską. Rozpad małżeństwa przez teściową to tylko wierzchołek góry lodowej, gdzie u podstawy leżą problemy z wzajemną komunikacją i dążeniem do wspólnego celu.
Podczas rozmowy ze specjalistą będziecie mogli dojść do porozumienia w różnych kwestiach waszego związku, w tym również relacji z rodzicami zarówno jednej jak i drugiej strony.
Bywa jednak, że małżonkowie nie mają ochoty na dalsze szarpanie się, wynikające z ciągłej ingerencji teściów. Skłóceni, pogrążeni w nieprzyjemnej atmosferze, widzą tylko jedno wyjście, jakim jest rozwód. Jedna ze stron, wnosząc powództwo, może zaznaczyć, że bezpośrednią przyczyną było działanie teściów. Ma to jednak swoje konsekwencje.
Postępowanie w sądzie rodzinnym
Rozwód przez teściów może być przyczyną rozwodu, a także argumentem, który zostanie podniesiony podczas rozprawy. Jednak nie może być jedynym powodem, przed który para chce się rozstać.
Aby sąd orzekł o rozwodzie, musi nastąpić trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Rozpatruje to na trzech poziomach: emocjonalnym, fizycznym oraz ekonomicznym. Bywają niestety tacy teściowie, którzy wtrącają się w każdą z tych stref, najczęściej jednak do spięć dochodzi na płaszczyźnie ekonomicznej.
Przykładem może być wtrącanie się teściowej w to, na co para wydaje pieniądze lub też, jak zajmuje się wychowywaniem dzieci. Bywa, że to rodzice ingerują w wystrój domu, jaki para zamieszkuje, zajadle krytykując wszystko wokół. Rozsiewanie toksycznych emocji i postaw, nie wpływa dobrze zarówno na małżeństwo jak i na dzieci które mają.
Jeżeli jeden z małżonków zwraca uwagę na ten stan raczy, ale drugi nie widzi problemu, to w działaniu długofalowym może dojść do rozpadu pożycia małżeńskiego. Jedne z małżonków może tłumaczyć zachowanie swoich rodziców troską i działaniem w dobrej wierze, jednak na dłuższą metę takie zachowanie prowadzi tylko do ogromnych nieporozumień i konfliktów.
Kto będzie winny przed sądem?
W tej sytuacji warto mieć na uwadze, że w tej całej sytuacji to nie teściowa czy teść będzie winny. Odpowiadać za nadmierną ingerencję związek będzie właśnie ten małżonek, którego rodzice swoim działaniem doprowadzili do rozpadu małżeństwa. Niejako w domyśle uznaje się, że to jedna ze stron jest odpowiedzialna za zachowanie swoich rodziców.
I to ona właśnie powinna odpowiednio zareagować, gdy ich zachowanie stało się toksyczne i rodzące wciąż to nowe konflikty. Jednym z narzędzi jest całkowite ograniczenie relacji albo szczera rozmowa stawiająca granicę, jakiej ci rodzice nie powinni przekraczać.
Brak jakiegokolwiek działania może przyczynić się do rozwodu z orzeczeniem o winie. Bierność albo brak empatii ze strony małżonka może być bezpośrednią przesłanką do wniesienia pozwu. Czy teściowa lub teść również będą wezwani jako świadkowie? Oczywiście, że tak. W tej sytuacji trzeba mieć materiał dowodowy, który pozwoli wygrać tę bitwę.
Pozew do sądu — i co dalej?
Jeżeli przesadna ingerencja teściowej czy teścia w życie małżeńskie nie daje szansy na normalne życie, wyjściem może być złożenie pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie. Zachowanie np. teściowej może być przyczyną, jednak wina spada na dziecko tej osoby, czyli syna albo córkę.
Na rozprawę w sądzie koniecznie trzeba przygotować obszerny materiał dowodowy, który w sposób przekonywający dowiedzie, że pożycie małżeństwie ustało zarówno na poziomie ekonomicznym jak i fizycznym czy uczuciowym.
Na rozprawie dobrze skonstruowany materiał dowodowy jest na wagę złota. Sąd dopuszcza zeznania świadków — jeżeli są osoby, które widziały, co dzieje się w domu za sprawą toksycznych teściów, niech o tym opowiedzą.
Równie istotne będą wszystkie wydruki maili, sms-ów czy wiadomości na innych komunikatorach internetowych. Kluczowe mogą okazać się również materiały wideo.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że druga strona będzie próbowała odeprzeć te ataki, pokazując swoją argumentację. Zawziętość w tej kwestii może być kluczowa, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio przygotować się na oskarżenia.
Oni będą starali się udowodnić z jednej strony, że osoba składająca pozew wszystko sobie wymyśliła i szuka poklasku lub problemów tam, gdzie ich nie ma. Może się zdarzyć, że ich linią obrony będzie zrzucenie całej winy na powoda.
Nie oznacza to jednak, że tej sprawy nie da się wygrać. Rozwód z orzeczeniem o winie niesie za sobą szereg skutków prawnych, które mogą skutecznie utrudnić życie i wzajemne relacje