17 zł
Jak napisać wniosek o ustanowienie opiekuna prawnego dla osoby dorosłej? Opiekuna prawnego można powołać nie tylko dla dziecka, ale także dla osoby dorosłej – starszej, chorej czy ubezwłasnowolnionej.
Opiekun prawny (przedstawiciel ustawowy) ma za zadanie dbać o potrzeby życiowe i majątek podopiecznego. Jest też jego przedstawicielem ustawowym, zatem dokonuje czynności prawnych w jego imieniu. Jak ustanowić opiekuna prawnego dla osoby dorosłej?
W pierwszej kolejności należy złożyć stosowny wniosek w tej sprawie – aby ułatwić Ci jego sporządzenie – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Opiekuna prawnego dla osoby dorosłej może ustanowić sąd opiekuńczy. Wniosek o ustanowienie opiekuna prawnego dla osoby dorosłej należy kierować zatem do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu podopiecznego.
Uzasadnieniem dla złożenia takiego wniosku w odniesieniu do osoby dorosłej może być jej wiek, choroba czy ubezwłasnowolnienie.
Wniosek o ustanowienie opiekuna prawnego dla osoby chorej, starszej czy ubezwłasnowolnionej należy uzupełnić o takie dokumenty jak:
Co ważne, wniosek do sądu o ustanowienie opiekuna prawnego może złożyć członek rodziny podopiecznego – ten, który chce pełnić funkcję takiego opiekuna prawnego. Z pismem ma prawo wystąpić także instytucja, która opiekuje się daną osobą, jak na przykład DPS.
Również w tym przypadku opiekunem prawnym zostaje najczęściej członek rodziny osoby dorosłej, czyli małżonek, dziecko, rodzic czy rodzeństwo.
Wzór wniosku o ustanowienie opiekuna prawnego dla osoby dorosłej chorej warto wykorzystać w przypadku choroby przewlekłej, połączonej z brakiem możliwości samodzielnego reprezentowania swoich interesów przez podopiecznego.
Takie rozwiązanie sprawia, że opiekun prawny (przedstawiciel ustawowy) może podejmować za chorego decyzje w sprawie leczenia, ale również pobierać należne świadczenia – rentę, emeryturę – w celu zapewnienia podopiecznemu odpowiedniego leczenia i opieki prawnej.
Ustanowienie opiekuna prawnego jest rozwiązaniem uzasadnionym również w odniesieniu do ubezwłasnowolnionego. Osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie jest zaś osoba, która nie może samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Taka niemożność wynika najczęściej z choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego.
Może być też spowodowana zaburzeniami psychicznymi, na przykład wywołanymi chorobą alkoholową. W odniesieniu do takich osób składa się do sądu wniosek o ustanowienie opiekuna dla osoby ubezwłasnowolnionej.
O ubezwłasnowolnieniu może zdecydować jedynie sąd. Natomiast uczestnikami postępowania sądowego tego rodzaju są: wnioskodawca, małżonek osoby, której wniosek dotyczy, a także jej przedstawiciel ustawowy.
Przed wydaniem postanowienia sąd wysłuchuje osobę, która ma zostać ubezwłasnowolniona całkowicie. Jest ona również badana przez zespół biegłych, w skład którego wchodzi psycholog i psychiatra. Wniosek o ustanowienie opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej należy uzupełnić prawomocnym postanowieniem o ubezwłasnowolnieniu całkowitym.
Osoby starsze często potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Z wiekiem osłabieniu ulega bowiem zarówno sprawność fizyczna, jak i sprawność umysłowa. Jeśli zaistnieje niezdolność, na przykład do zadbania o własne interesy osobiste czy majątkowe seniora, można wnioskować o ustanowienie dla niego opiekuna prawnego.
Taki opiekun staje się ustawowym przedstawicielem osoby starszej i dokonuje w imieniu osoby starszej czynności prawnych. Po objęciu takiej funkcji opiekun powinien zinwentaryzować majątek seniora i przedstawić wynik takiej inwentaryzacji sądowi.
Musi także co roku przedstawiać szczegółowe sprawozdania i rachunki z opieki i zarządzania tym majątkiem.
Opiekun prawny osoby starszej, chorej, ubezwłasnowolnionej powinien spełniać określone kryteria, wskazane w przepisach kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Opiekunem może zostać:
Opiekunem prawnym nie może natomiast zostać osoba, która została pozbawiona praw publicznych, lub została skazana za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej bądź obyczajowości a nawet za przestępstwo z użyciem przemocy wobec osoby małoletniej.
Opiekun prawny pełni niejako rolę rodzica dla wskazanej osoby i wykonuje należące do rodzica zadania. Nie ma przy tym znaczenia, czy obejmuje pieczą osobę małoletnią, czy dorosłą. Opiekun prawny ma zapewnić swojemu podopiecznemu:
Opiekun prawny reprezentuje podopiecznego przy czynnościach prawnych. Może składać za niego oświadczenia woli, czyli również zawierać różnego typu umowy. Ma prawo występować o świadczenia z pomocy społecznej czy ubezpieczeń społecznych.
Opiekun powinien także – na ile pozwala na to rozwój umysłowy i stan zdrowia podopiecznego – brać pod uwagę i uwzględniać rozsądne życzenia osoby, którą się opiekuje.
Natomiast w przypadku ważniejszych spraw, przekraczających kwestie związane z codzienną opiekę nad daną osobą i jej majątkiem, opiekun prawny nie ma prawa decydować samodzielnie w imieniu osoby podopiecznego. Musi uzyskać zgodę sądu.
Dotyczy to między innymi sprzedaży nieruchomości osoby, nad którą sprawuje pieczę czy też umieszczenia jej w DPS.
Opiekun prawny nie pełni swojej roli bez nadzoru. Nadzór ten sprawuje sąd opiekuńczy. Sąd sprawdza, czy opiekun dba o interesy podopiecznego. Kontrolę sprawuje za pomocą sprawozdania opiekuna prawnego osoby dorosłej, które opiekun prawny składa co najmniej raz w roku.
Poza tym sąd opiekuńczy może także zadawać pytania i nakazywać opiekunowi przedstawienie dodatkowych dokumentów związanych ze sprawowaną opieką.
Jednocześnie sąd udziela także wskazówek dotyczących sprawowania takiej opieki. Jeśli uzna, że opiekun nie spełnia się w swojej roli, może zwolnić go z tej funkcji.
Opiekun prawny osoby dorosłej to osoba wyznaczona przez sąd, która ma za zadanie reprezentować i troszczyć się o interesy osoby dorosłej, która z różnych powodów nie jest w stanie samodzielnie podejmować pewnych decyzji lub działań.
Sytuacje, które mogą prowadzić do potrzeby mianowania opiekuna prawnego osoby dorosłej, obejmują m.in.:
Oprócz wniosku o ustanowienie opiekuna prawnego dla osoby dorosłej możliwe jest także złożenie wniosku o zmianę opiekuna prawnego, jeśli wyznaczony opiekun prawny niewłaściwie wykonuje swoje obowiązki.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.