Ile odszkodowania za zalanie sufitu? wzór kosztorysu

Zalanie sufitu może prowadzić do zniszczeń o różnej skali. Zakres szkód wpływa natomiast na wysokość odszkodowania, jakie w związku z zalaniem mieszkania może otrzymać jego właściciel. Problemem wielu osób ubezpieczonych jest jednak częste zaniżanie świadczeń, spowodowane między innymi nieuwzględnieniem wszystkich strat poniesionych przez poszkodowanego.

Ile odszkodowania za zalany sufit należy się zatem właścicielowi mieszkania i od czego zależy wysokość świadczenia, które wypłaca ubezpieczyciel?

Ile wynosi odszkodowanie za zalany sufit?

Zalanie sufitu może spotkać każdego. Do tego typu zdarzenia doprowadza najczęściej ludzkie zaniedbanie, czyli pozostawienie niezakręconego kranu, zignorowanie usterki urządzenia typu pralka czy zmywarka, nie zamknięcie okna przed ulewnym deszczem. Za zalanie mieszkania może odpowiadać zarówno sąsiad z góry, jak i zarządca nieruchomości, jeśli źródłem wycieku była instalacja wodna pionowa lub nieszczelny dach. Zasadniczo, za zalany sufit w bloku odpowiedzialna będzie więc zawsze osoba trzecia. 

zalany-sufit-w-mieszkaniu-w-bloku

Ile wynosi natomiast odszkodowanie za tego typu straty? Reguła jest taka, że odszkodowanie powinno być proporcjonalne do poniesionej szkody tak, aby za otrzymane środki można było doprowadzić mieszkanie do stanu sprzed zdarzenia. Zatem, co do zasady, odszkodowanie powinno rekompensować szkodę w 100% i jego wysokość jest zależna od skali zniszczeń. 

Na koszt remontu zalanego sufitu składa się koszt zakupu materiałów – najczęściej farby – oraz koszt robocizny. Oznacza to, że w przypadku uszkodzenia w obrębie sufitu i ściany odszkodowanie nie będzie wysokie, ponieważ obejmie jedynie koszty odmalowania tych powierzchni. Inaczej powinno być już w sytuacji, kiedy w wyniku zalania do uszkodzeń dojdzie również w obrębie mebli, sprzętów czy podłóg. 

Jeśli skala zniszczeń jest większa, ubezpieczyciel uzyskuje zazwyczaj opinię rzeczoznawcy, który ocenia zakres szkód i koszt ich usunięcia. Na tym etapie może dojść jednak do zaniżenia odszkodowania, na co wpływ ma kilka czynników. Jeśli właściciel mieszkania nie zgadza się z wyceną ubezpieczyciela, może odwołać się od ustalonej kwoty odszkodowania, samodzielnie przygotowując kosztorys zalania sufitu lub zlecając to zadanie niezależnemu rzeczoznawcy.

Dlaczego odszkodowanie za zalanie sufitu jest zaniżone?

Odszkodowanie za zalanie sufitu to zazwyczaj zaledwie kilkaset złotych, ponieważ w wielu przypadkach ubezpieczyciel uznaje, że usunięcie szkody będzie polegało jedynie na pomalowaniu sufitu, ewentualnie także jednej czy dwóch ścian.

Już w tym momencie kwota wskazana przez firmę ubezpieczeniową może okazać się zbyt niska, jeśli pod uwagę wzięte zostaną ceny gorszej jakości materiałów oraz obniżone stawki za roboczogodzinę pracy fachowców.

O ile bowiem sufity najczęściej malowane są farbą, tak już na ścianie mogą znajdować się inne, droższe materiały, jak ozdobna tapeta czy kamień naturalny. Duże różnice dotyczą także wynagrodzeń dla fachowców, którzy muszą usunąć uszkodzone materiały, a także ponownie przygotować ścianę do malowania czy ułożenia tapety.

Cena roboczogodziny jest zależna zarówno od rodzaju i zakresu prac, jak i od lokalizacji. Natomiast ubezpieczyciel najczęściej przyjmuje tutaj minimalną stawkę i nie zwraca uwagi na dodatkowe czynniki, jak chociażby konieczność pomalowania całego pokoju nawet wtedy, kiedy uszkodzeniu uległa tylko jedna ściana (kolory farb mogą się różnić).

zalany-przez-sąsiada-z-góry-sufit-w-mieszkaniu-w-bloku

Koszty naprawy zalanego sufitu mogą być też bardziej złożone, jeśli wyciek został dostrzeżony w momencie, gdy woda zdążyła już ścieknąć na podłogi, uszkodzić meble czy stojące przy ścianie sprzęty RTV i AGD.

Dużym problemem bywa w takim przypadku pomijanie przez ubezpieczyciela istotnych prac, które trzeba będzie wykonać, aby całkowicie usunąć szkody. Wśród niezbędnych czynności można wymienić na przykład osuszanie ścian, skuwanie tynków, demontaż paneli, odgrzybianie ścian, sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej, sprzątanie po remoncie, utylizacja zniszczonych materiałów i wiele innych.

Im większy jest zakres szkód, tym więcej takich prac oraz ich kosztów może zostać pominiętych, dlatego warto odwołać się od decyzji ubezpieczyciela i samodzielnie przygotować dokładny kosztorys remontu mieszkania, wskazując w nim wszystkie związane z nim wydatki.

Jak przygotować kosztorys remontu zalanego sufitu?

Kosztorys remontu zalanego sufitu będzie potrzebny, aby odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, który zaniżył odszkodowanie. Taki dokument powinien uwzględniać dokładny zakres poniesionych szkód oraz koszty ich usunięcia. Nie wystarczy zatem wskazać, że zniszczona została ściana i podłoga na określonym obszarze – konieczne jest również określenie wartości zniszczonego mienia. 

Na koszt remontu zalanego sufitu może składać się wiele prac remontowych. Konieczne będzie także zakupienie odpowiednich materiałów, np. środków chemicznych zwalczających pleśń i grzyby, gruntów, farb, tapet, klejów i tak dalej. Kosztorys zalania mieszkania musi uwzględniać także wycenę pracy fachowca, którego wynagrodzenie jest różne w zależności od rodzaju wykończenia, powierzchni czy nawet lokalizacji nieruchomości.

Jeśli zalanie mieszkania doprowadziło do zniszczenia kosztownej podłogi, warto dołączyć do wykazu poniesionych strat paragon lub fakturę za konkretny model deski, lub paneli. Podobnie będzie w przypadku zniszczenia mebli, dywanów czy sprzętów – wskazane jest określenie ceny ich nabycia lub wartości aktualnej.

Warto wspomnieć również, że niekiedy niemożliwe jest dokonanie naprawy części zniszczonej ściany czy podłogi. Jeśli nie da się dokupić identycznych materiałów (płytek, desek, paneli), konieczne może okazać się wyremontowanie całego pomieszczenia. Ubezpieczyciel z pewnością nie uwzględni tego w swoim kosztorysie, dlatego to poszkodowany powinien postarać się wykazać, jakie koszty remontu realnie poniesie tak, aby odszkodowanie pokryło je niemal w 100 procentach.

Co zrobić w przypadku zalania sufitu?

Zaniżone odszkodowanie za zalanie sufitu to jedno, jednak w niektórych sytuacjach osoba ubezpieczona może spotkać się nawet z odmową wypłaty odszkodowania. Warto wiedzieć więc, jak należy zachować się w przypadku wykrycia wycieku na suficie, aby tego uniknąć.

Pierwszym krokiem zawsze powinno być – w miarę możliwości – usunięcie przyczyny zalania mieszkania. Jeśli więc winowajcą jest nieświadomy sąsiad z góry, należy jak najszybciej udać się do jego mieszkania i poinformować go o zdarzeniu.

Kolejna czynność to zabezpieczenie nieuszkodzonego mienia (np. przeniesienie mebli czy dywanów do innego pokoju) oraz udokumentowanie poniesionych strat. W tym celu warto sporządzić nie tylko listę szkód, ale także dokumentację fotograficzną czy nagrania wideo.

Następnym ważnym krokiem będzie poinformowanie o zdarzeniu zarządcy nieruchomości oraz ubezpieczyciela. Bardzo często na zgłoszenie szkody firmie ubezpieczeniowej poszkodowany ma niewiele czasu. Natomiast zgłoszenie jej po wskazanym terminie może stanowić przyczynę odmowy wypłaty odszkodowania. 

Co więcej, z odmową można spotkać się również w innych przypadkach, określonych w OWU. Zazwyczaj są to zawinione przyczyny zalania, np. zaniedbanie ze strony właściciela mieszkania czy brak odpowiednich zabezpieczeń przeciw zalaniu mieszkania.

Podsumowanie

W przypadku zalania mieszkania bądź zalania samego sufitu najważniejsze jest ubezpieczenie mieszkania. Niestety sprawa nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać, bo o wyegzekwowanie odszkodowania z polisy mieszkaniowej w odpowiedniej kwocie trzeba czasem mocno się postarać.

Niestety odszkodowanie za zalanie mieszkania sąsiadowi firmy ubezpieczeniowe wypłacają w obniżonej kwocie, nie biorąc pod uwagę wszystkich kosztów, jakie trzeba ponieść, by przywrócić stan mieszkania do stanu sprzed zalania.

About the author

Jako legalnie działająca firma pod numerem NIP: 665-259-59-85, REGON: 369166329 dostarczamy produktów najwyższej jakości.