17 zł
Kosztorys remontu mieszkania to dokument, w którym zawiera się szacunkowe koszty związane z przeprowadzeniem remontu lub modernizacji mieszkania. Kosztorys jest sporządzany przez fachowców, takich jak architekci, projektanci wnętrz, firmy remontowe, budowlańców i samych właścicieli nieruchomości, którzy na podstawie przeglądu mieszkania, uwzględniają wymagane prace oraz materiały budowlane potrzebne do realizacji remontu.
Wzór kosztorysu remontu mieszkania zazwyczaj obejmuje takie dane jak: wykaz prac remontowych, wykaz produktów i materiałów budowlanych, określenie jednostki i ilości, ceny jednostkowe oraz zsumowanie wszystkich powyższych kosztów remontu mieszkania.
Przygotowany przez nas kosztorys remontu mieszkania jest istotnym i niezmiernie przydatnym narzędziem, które pozwala ocenić koszty związane z przeprowadzeniem remontu i zaplanować budżet potrzebny na remont mieszkania.
Poniżej pobierzesz gotowy do użycia wzór kosztorysu remontu mieszkania w Excelu, który po wypełnieniu określonych pól sam obliczy koszty remontu mieszkania.
Spis treści:
ToggleKosztorys remontu mieszkania przydaje się w wielu sytuacjach. Warto sporządzić go przed remontem generalnym, przed wykończeniem mieszkania od dewelopera, a także dla ubezpieczyciela w ramach odwołania od ustalonej przez niego kwoty odszkodowania, na przykład po zalaniu mieszkania.
Jakie pozycje należy uwzględnić w kosztorysie? Jak przygotować dokładny kosztorys remontowy? dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego kosztorysu przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór przykładowego kosztorysu remontu mieszkania, który pobierzesz powyżej.
Kosztorys remontowy pozwala inwestorowi przede wszystkim określić swoje potrzeby i ustalić budżet na koszty wykańczania mieszkania. Jeśli remont mieszkania będzie dobrze zaplanowany – a sporządzanie kosztorysu to doskonała okazja, aby go skrupulatnie zaplanować – to zmniejszy się ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych wydatków czy popełnienia błędów, na przykład aranżacyjnych.
Kosztorys będzie niezbędny, jeśli zaplanowany remont mieszkania ma zostać sfinansowany z kredytu hipotecznego. Banki wymagają przedstawiania kosztorysów między innymi ze względu na fakt, że później weryfikują, czy kredytobiorca wydał środki na taki cel, na jaki powinien. Tego rodzaju kosztorys jest jednak nieco inny niż kosztorys na potrzeby własne.
Uwzględnia się w nim jedynie stałe elementy mieszkania, jak płytki, panele, czy meble pod zabudowę. Inwestor, który sporządza kosztorys dla siebie, powinien postawić na wariant całościowy, uwzględniający meble, sprzęty czy dekoracje.
Kosztorys remontu dla ubezpieczyciela może z kolei okazać się potrzebny w sytuacji, kiedy firma ubezpieczeniowa zaniży wysokość odszkodowania, na przykład za zalanie. W pierwszej kolejności towarzystwo ubezpieczeniowe ustali własny kosztorys generalnego remontu, jednak należy spodziewać się, że będzie on zaniżony. Ubezpieczyciel stosuje w tym celu różne metody:
Kosztorys prac remontowych dla ubezpieczyciela będzie potrzebny, jeśli osoba ubezpieczona zechce odwołać się od decyzji firmy ubezpieczeniowej i walczyć o wyższą kwotę świadczenia. Zasadniczo, odszkodowanie powinno bowiem w całości pokryć uzasadnione koszty remontu tak, aby można było za otrzymane środki przywrócić mieszkanie do stanu sprzed powstania szkody.
Przystępując do sporządzenia kosztorysu remontowego, warto pamiętać, że poza metrażem największy wpływ na ogólny koszt inwestycji ma:
Jeśli inwestor ma ograniczony budżet, powinien stawiać na standard ekonomiczny. Z kolei w przypadku, kiedy zależy mu na trwałości i estetyce, a dysponuje odpowiednimi środkami na ten cel, może wybrać standard o najlepszym stosunku jakości do ceny.
Osoby, dla których pieniądze nie grają tutaj większej roli, mają z kolei możliwość wyboru podwyższonego standardu wykończenia. W każdym przypadku do wyliczonych kosztów zaleca się doliczyć dodatkowe 10% środków na nieprzewidziane wydatki.
W sytuacji, kiedy po przygotowaniu kosztorysu okaże się, że inwestor nie mieści się w założonym budżecie, problem można rozwiązać poprzez dostosowanie wydatków do faktycznych potrzeb i ustalenie priorytetów. Oszczędności przy remoncie można znaleźć bowiem na wiele sposobów, np. rezygnując z kamienia naturalnego na rzecz wysokiej jakości imitacji.
Kosztorys remontu mieszkania będzie tym bardziej skomplikowany, im większą ilość pomieszczeń inwestor planuje wyremontować. Ponieważ w kosztorysie uwzględnia się wszystkie, nawet najmniejsze wydatki, jak zakup kleju czy listew przypodłogowych, warto skorzystać z rozwiązań, które ułatwiają uporządkowanie listy wydatków.
Kiedy więc w grę wchodzi kosztorys remontu kalkulator wydatków często przyjmuje formę arkusza kalkulacyjnego, w którym da się bez problemu nanosić zmiany i automatycznie przeliczać wszystkie powiązane pozycje. Można także pobrać przykładowy kosztorys remontu mieszkania PDF, aby wykorzystać przedstawione w nim ceny materiałów i roboczogodzin.
Co ważne, kosztorys zawsze najlepiej jest sporządzać z podziałem na poszczególne pomieszczenia. Każdy z nich należy opisać pod kątem zużycia materiałów oraz niezbędnych do wykonania prac. Zasadniczo, w ramach kosztorysu uwzględnia się bowiem:
W kosztorysie dla inwestora ujmuje się także cenę zakupu mebli, sprzętów RTV i AGD, a nawet istotniejszych dekoracji, jak dywany, zasłony czy lustra. Co więc należy uwzględnić w kosztorysie remontu kuchni, łazienki czy pokoju?
Każdy druk kosztorysu remontowego do pobrania powinien uwzględniać koszt remontu łazienki. Prace remontowe w tym pomieszczeniu są zazwyczaj dosyć skomplikowane, jeśli obejmują skuwanie starych płytek, przenoszenie urządzeń sanitarnych czy dostosowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej.
W kosztorysie remontu łazienki zazwyczaj uwzględnia się:
Wzór kosztorysu remontu obejmuje także kuchnię. To kolejne pomieszczenie nie tylko kosztowne do wyremontowania, ale również bardzo skomplikowane, jeśli chodzi o projekt i jego wykonanie. W kosztorysie remontu kuchni uwzględnia się najczęściej:
Pozostałe pomieszczenia w mieszkaniu remontuje się w podobnym zakresie, czyli wymieniając pokrycie podłóg, malując ściany i sufity, kładąc tapety. Co do zasady, remont sypialni czy salonu przewiduje zazwyczaj podobne wydatki i można powiedzieć, że jest najtańszy – w porównaniu do łazienki czy kuchni. Duży wpływ na wysokość wydatków ma jednak standard wykończenia.
Kosztorys remontu pokoju obejmuje zwykle wykończenie mieszkania, tj.:
Czynnością poprzedzającą sporządzenie kosztorysu remontowego powinien być przegląd stanu technicznego pomieszczeń. Może okazać się bowiem, że niektóre z nich wymagają przeprowadzenia remontu generalnego, w tym skuwania tynków, odgrzybiania, usunięcia parkietu.
Następny krok to określenie wymiarów poszczególnych pomieszczeń, ponieważ na tej podstawie wylicza się później zarówno ilość potrzebnych materiałów, jak i koszt remontu i koszt robocizny, np. pracy fachowców. Jeśli mieszkanie jest spore, a inwestor chce szybko skończyć remont, musi wynająć też większą ekipę remontową.
Następna czynność to określenie zakresu prac oraz wybór materiałów. Pomoc w tym zakresie można uzyskać na przykład od projektanta wnętrz. Warto pamiętać również, aby nie stawiać na najtańsze materiały, ponieważ taki remont mieszkania może okazać się bardzo nietrwały. Podobna zasada dotyczy wyboru ekipy remontowej. Tutaj również ceny nie powinny być decydującym kryterium.
W kosztorysie warto uwzględnić też dodatkową pozycję – mianowicie odbiór prac remontowych przeprowadzony przez specjalistę. Rozwiązanie to będzie szczególnie korzystne dla osób, które nie znają się zbyt dobrze na pracach wykończeniowych.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.