17 zł
Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń, jakie trzeba dostosować do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Koszt niezbędnego remontu można natomiast pokryć choćby częściowo, korzystając z refundacji PFRON.
Jak przygotować kosztorys remontu łazienki dla osoby niepełnosprawnej do wniosku? aby ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór kosztorysu remontu łazienki dla PFRON, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Spis treści:
ToggleŁazienka dla osób niepełnosprawnych to łazienka bez barier architektonicznych, za to z innowacyjnymi rozwiązaniami, które ułatwiają życie osobie mającej problemy ze sprawnym poruszaniem się. Remont zwykłej łazienki, który ma dostosować to pomieszczenie do szczególnych potrzeb osób niepełnosprawnych, jest jednak niezwykle kosztowny. Na szczęście, zarówno sama osoba niepełnosprawna, jak i jej opiekun mogą złożyć wniosek o dofinansowanie z PFRON na remont łazienki.
Zanim jednak złożą odpowiednie pismo, potrzebny będzie projekt wnętrza zaadaptowanego na potrzeby osoby z dysfunkcjami ruchu. Łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna zostać wykończona tak, aby ułatwiać codzienne czynności higieniczne – umożliwiać wykonywanie ich samodzielnie lub z pomocą opiekuna.
Szczegółowe warunki uzyskania dofinansowania z PFRON określa Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu mogące być finansowane ze środków PFRON, a także Ustawa o rehabilitacji.
Należy pamiętać więc, że dofinansowanie nie obejmuje generalnego remontu łazienki, a jedynie przystosowanie jej do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Zakres ewentualnych zmian musi być zatem odpowiednio uzasadniony ograniczeniami danej osoby.
Wniosek o dofinansowanie do remontu łazienki z PFRON dostępny jest zarówno online, jak i w lokalnych oddziałach PFRON. Pismo trzeba uzupełnić przede wszystkim danymi osobowymi, czy adresem zamieszkania. Kluczowym elementem wniosku jest natomiast jego uzasadnienie.
Wnioskując o dofinansowanie PEFRON do remontu łazienki, należy określić bardzo dokładnie, jakie niedogodności dla osoby niepełnosprawnej występują aktualnie w tym pomieszczeniu i dlaczego konieczne jest ich usunięcie. Przykładowe elementy, które mogą wymagać wymiany to między innymi toaleta czy kabina prysznicowa.
Do wniosku o dofinansowanie remontu łazienka dołącza się obowiązkowo:
Należy mieć na uwadze, że każdy powiat może wymagać nieco innych dokumentów w procedurze wnioskowania o dofinansowanie. Zawsze należy więc upewnić się, jak wygląda lista niezbędnych załączników w danym oddziale.
Co ważne, jeśli osoba niepełnosprawna nie jest jedynym właścicielem nieruchomości, w której ma odbyć się remont łazienki, wymagana będzie także pisemna zgoda właściciela budynku lub zgoda współwłaścicieli.
Wniosek o dofinansowanie łazienki z PFRON może złożyć:
Do wniosku o dofinansowanie obowiązkowo dołączany jest między innymi kosztorys remontu łazienki dla PFRON. Zanim wnioskodawca przygotuje taki kosztorys, powinien upewnić się jednak, jakie zmiany we wnętrzu może wprowadzić, aby uzyskać za nie zwrot poniesionych kosztów.
Na początek warto wspomnieć, że maksymalna kwota dofinansowania to 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Dokładna wysokość dofinansowania zależy jednak od tego, jakim budżetem dysponuje dana gmina.
Zaleca się zatem, aby wniosek o dofinansowanie składać w pierwszych miesiącach nowego roku. Należy wiedzieć również, że wysokość dofinansowania jest niższa w przypadku części wnioskodawców i wynosi:
Ponadto, jeśli wnioskodawca nie jest właścicielem lokalu, to wysokość dofinansowania może stanowić 80% kosztów związanych z likwidacją barier, ale nie więcej niż 20 000 zł.
Jak zostało wspomniane, dofinansowanie remontu łazienki przez PFRON nie obejmuje pełnego remontu łazienki, tylko dostosowanie łazienki do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Są to między innymi takie czynności jak:
Wszystkie te prace to tak zwane koszty kwalifikowane, czyli finansowane przez PFRON. Należy wiedzieć jednak, że fundusz dokonuje zwrotu kosztów już poniesionych, ale wniosek o dofinansowanie remontu łazienki składa się przed rozpoczęciem remontu łazienki, dlatego w kosztorysie trzeba umieścić wykaz wszystkich planowanych prac.
Kosztorys remontu łazienki dla niepełnosprawnych musi uwzględniać zarówno koszt zakupu materiałów, jak i koszt usług, czyli pracy fachowców. Co ważne, zarówno materiały, jak i usługi muszą spełniać tutaj pewne normy i wymogi, dotyczące przystosowywania pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Przykładowy kosztorys remontu łazienki dla niepełnosprawnych może przewidywać zatem:
Kiedy w grę wchodzi remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej kosztorys warto sporządzać nie tylko szczegółowo, ale i rozsądnie, pamiętając, że wysokość dofinansowania PFRON na remont łazienki nie może przekraczać 95% kosztów całej inwestycji, a własny udział wnioskodawcy nie może być niższy niż 5% kosztów.
Przed rozpoczęciem prac remontowych, które mają być dofinansowane z PFRON, wnioskodawca musi podpisać z funduszem umowę. Umowa określa dokładnie termin rozpoczęcia i zakończenia prac remontowych. W przypadku niedotrzymania tych terminów należy liczyć się z ryzykiem rozwiązania umowy i utraty dofinansowania.
Natomiast po zakończeniu prac remontowych wnioskodawca musi pamiętać o rozliczeniu się z funduszem. Dofinansowanie PFRON wypłacane jest po wizji lokalnej, którą urzędnicy przeprowadzają w terminie do 14 dni od dnia zakończenia remontu – po zgłoszeniu takiego faktu. W ramach rozliczenia należy przedstawić także:
PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) prowadzi różne programy, które mają na celu wspieranie osób niepełnosprawnych w różnych aspektach ich życia, w tym również w dostosowywaniu mieszkań do ich potrzeb. Programy te obejmują często wsparcie finansowe na remonty i adaptacje wnętrz, w tym łazienek, w celu ułatwienia korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne.
Dofinansowanie PFRON do remontu łazienki jest niezwykle pomocne, gdyż pomaga osobom z małymi dochodami przystosować łazienkę do szczególnych potrzeb osoby niepełnosprawnej, głównie chodzi tu o przystosowanie łazienki tak, aby osoba niepełnosprawna mogła swobodnie poruszać się po niej samodzielnie lub ze wsparciem drugiej osoby.
Często takie przeróbki wiążą się z remontem łazienki i wyposażenia łazienki w szczególne usprawnienia, często konieczne jest nawet powiększenie łazienki jeśli jest ona bardzo mała (co często ma miejsce w blokach wielorodzinnych, gdzie metraż łazienki waha się w okolicy jedynie 3m2).
Aby jednak dostać dofinansowanie remontu łazienki z PFRON – należy przede wszystkim dostarczyć pełny kosztorys remontu łazienki. Aby ułatwić Ci jego sporządzenie, przygotowaliśmy przykładowy kosztorys, który pobierzesz na samej górze strony.
Kamila Towicka –
przydatny druk, dziękujemy za pomoc
Grzegorz Szwaciński –
Również dziękujemy.
Maria Kowińska –
polecam