Umowa rezerwacyjna domu – wzór

17 

Na skutek podpisania umowy rezerwacyjnej domu następuje tymczasowe wyłączeniem oferty sprzedaży z rynku.

Umowa jest zawierana przez potencjalnego nabywcę oraz sprzedawcę nieruchomości, gdy strony nie decydują się od razu na zawarcie umowy kupna-sprzedaży. Rezerwacja daje nabywcy możliwość przemyślenia decyzji i weryfikacji zdolności kredytowej.

Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór umowy rezerwacyjnej domu, którą pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Jak powinna wyglądać umowa rezerwacyjna domu? Umowa rezerwacyjna domu nie zobowiązuje stron do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej. Jej podpisanie prowadzi jedynie do czasowego wyłączenia oferty ze sprzedaży.

Kiedy sprzedający zawiera taką umowę, zobowiązany jest do zaprzestania poszukiwań nabywcy domu na czas określony w umowie. Natomiast kupujący zyskuje w ten sposób szansę na sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości czy złożenie wniosku o kredyt, który pozwoli mu sfinansować zakup domu. 

Umowa rezerwacyjna nie powinna zawierać w swojej treści ważnych postanowień umowy przyrzeczonej – takie zapisy sprawiają, że umowa rezerwacyjna staje się umową z elementami umowy przedwstępnej. Czysta umowa rezerwacyjna domu może odnosić się między innymi do przedmiotu umowy, danych stron czy okresu obowiązywania rezerwacji. 

Jeśli strony chcą, aby umowa rezerwacyjna domu została dodatkowo zabezpieczona, mogą zdecydować się na uiszczenie zadatku lub zaliczki. 

Umowa ta nie jest zobowiązująca i nie musi prowadzić do sfinalizowania transakcji kupna-sprzedaży. Najczęściej zostaje zabezpieczona opłatą rezerwacyjną pod postacią zaliczki bądź zadatku.

Strony nie mogą dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej w postępowaniu sądowym. W dokumencie muszą zostać zawarte informacje na temat planowanej transakcji – oznaczenie przedmiotu umowy, oznaczenie stron i ustalenie czasu rezerwacji.

Termin zawarcia umowy przyrzeczonej jest już charakterystyczny dla umowy przedwstępnej.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa rezerwacyjna domu – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

umowa-rezerwacyjna-domu-wzor
Umowa rezerwacyjna domu - wzór
17