17 zł
Jak napisać odwołanie od decyzji PZU za skręcenie stawu skokowego? Skręcenie stawu skokowego, czyli skręcenie kostki, to jedna z najczęstszych kontuzji, szczególnie w przypadku osób aktywnych fizycznie.
Zasadniczo, każda polisa ubezpieczeniowa powinna obejmować tego typu uraz, co oznacza, że poszkodowany powinien otrzymać odszkodowanie za poniesioną szkodę. Bardzo często zdarza się jednak, że towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia wypłaty odszkodowania za skręcenie stawu skokowego. Dotyczy to również PZU.
Czy można odwołać się od odmowy wypłaty odszkodowania za skręcenie stawu skokowego i jak napisać takie odwołanie? Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór odwołania od decyzji PZU w przypadku skręcenia stawu skokowego – który zakupisz poniżej:
Spis treści:
ToggleOdmowa wypłaty odszkodowania za skręcenie stawu skokowego dotyczy tak zwanego skręcenia kostki – w potocznym słownictwie.
Uraz ten może pojawić się nie tylko w trakcie uprawiania sportów, na przykład podczas biegania czy skakania, ale nawet podczas chodzenia, jeśli poszkodowany postawi stopę na nierównym podłożu.
Skręcenie stawu skokowego jest następstwem nadmiernego skręcenia stawu na prawą lub lewą stronę. Dochodzi do tego na przykład w trakcie biegu czy przy zeskoku, kiedy stopa zostanie nieprawidłowo ustawiona na przykład na chodniku.
O skręceniu stawu skokowego świadczy:
Co ważne, rozróżnia się trzy stopnie skręcenia stawu skokowego:
Odwołanie do PZU za skręcenie stawu skokowego to popularny temat, ponieważ ubezpieczyciel bardzo rzadko wypłaca swoim klientom odszkodowanie za taki uraz.
Dlaczego? Należy pamiętać, że zgodnie z terminologią stosowaną przez firmy ubezpieczeniowe, odszkodowanie wypłaca się za tak zwany uszczerbek na zdrowiu. Uszczerbek ten musi wiązać się z naruszeniem sprawności lub upośledzeniem funkcji organizmu.
Z tego względu rozróżnia się uszczerbek na zdrowiu trwały, bez szans na pełny powrót do zdrowia oraz uszczerbek długotrwały, gdy powrót do zdrowia jest możliwy, ale wymaga leczenia czy rehabilitacji.
Określenie rodzaju i stopnia uszczerbku na zdrowiu ma wpływ na to, czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu oraz w jakiej kwocie.
Aby uzyskać jakiekolwiek pieniądze od ubezpieczyciela, trzeba jednak przejść przez dosyć skomplikowaną procedurę i to właśnie w związku z wymaganymi formalnościami najczęściej dochodzi do odmowy wypłaty odszkodowania za skręcenie kostki.
Odszkodowanie za skręcenie i naderwanie stawu skokowego nie zostanie wypłacone, jeśli:
Odwołanie od decyzji PZU za skręcenie stawu skokowego można złożyć w terminie aż 3 lat, licząc od dnia otrzymania odpowiedzi od zakładu ubezpieczeń. Choć to bardzo długi termin na zgromadzenie niezbędnej dokumentacji, nie warto zwlekać z odwołaniem aż tak długo.
Pismo najlepiej przygotować zaraz po otrzymaniu negatywnej decyzji, odnosząc się do niej i wyjaśniając, na czym polega jej niesłuszność.
Oczywiście, wszystkie wykorzystane argumenty trzeba podeprzeć także dowodami, w tym między innymi rachunkami czy fakturami za leczenie i rehabilitację. Przydatna może okazać się również:
Odwołanie od negatywnej decyzji ubezpieczyciela powinno zostać rozpatrzone w terminie 30 dni, maksymalnie 60 w przypadkach bardzo skomplikowanych.
Warto pamiętać również, że złożenie takiego pisma jest bezpłatne, zatem poszkodowany nic nie traci na próbie uzyskania świadczenia w drodze odwołania.
Nie wyklucza to również możliwości wystąpienia na drogę sądową, czyli złożenia pozwu o wypłatę świadczenia.
Odszkodowanie za skręcenie kostki należy się każdej osobie ubezpieczonej, która wykupiła odpowiednią polisę. Polisa ta w swoim zakresie ochrony ubezpieczeniowej musi obejmować jednak ten konkretny uraz, czyli skręcenie stawu skokowego.
Należy sprawdzić zatem, czy skręcenie kostki nie stanowi wyłączenia odpowiedzialności, zanim poszkodowany złoży odwołanie od decyzji odmownej.
Należy pamiętać też, że odwołanie jest bezzasadne zarówno w przypadku, kiedy zakres ochrony ubezpieczeniowej nie obejmuje skręcenia stawu skokowego, jak i w sytuacji, kiedy do skręcenia stawu skokowego doszło w następstwie zdarzenia, określonego jako wyłączenie odpowiedzialności.
Mowa tu między innymi o sytuacji, kiedy poszkodowany skręcił kostkę będąc pod wpływem alkoholu. Przed złożeniem odwołania od decyzji ubezpieczyciela należy zgłębić zatem zapisy tak zwanego OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia wykupionej polisy.
Należy wiedzieć, że w procesie ubiegania się o odszkodowanie za skręcenie kostki istotny jest nie tylko stopień uszczerbku na zdrowiu, ale również okoliczności zdarzenia.
Jeśli do skręcenia stawu doszło w miejscu pracy, pracownik może ubiegać się o odszkodowanie z polisy pracodawcy, a także z ZUS.
Natomiast w przypadku, kiedy do skręcenia stawu doszło na nieodśnieżonym chodniku, odszkodowania można domagać się od zarządcy danego odcinka drogi, odpowiedzialnego za odśnieżanie.
W pozostałych przypadkach – kiedy nie da się wskazać winnego wypadku – wpłaty odszkodowania poszkodowany może dochodzić jedynie z własnej polisy.
Jakub Kołbuszko –
starannie przygotowany wzór odwołania!