Pismo do komornika o zmniejszenie potrąceń z wypłaty – wzór

17 

Dłużnik zawsze ma prawo złożyć wniosek do komornika o zmniejszenie potrąceń z wypłaty, ponieważ przepisy określają maksymalne potrącenia, a nie potrącenia minimalne.

Pismo dłużnik może więc złożyć np. w sytuacji gdy tocząca się egzekucja komornicza jest na tyle uciążliwa dla dłużnika, że powoduje u niego niewypłacalność i brak środków do utrzymania siebie i/lub rodziny.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór pisma do komornika o zmniejszenie potrąceń z wynagrodzenia, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Dłużnik jest chroniony przed całkowitym zajęciem wynagrodzenia za pracę. W przypadku egzekucji długów innych niż alimentacyjne, komornik może zająć do 50% wynagrodzenia, z zachowaniem kwoty wolnej od zajęcia (minimalna krajowa).

Z kolei w przypadku długów alimentacyjnych komornik może zająć do 60% wynagrodzenia, a kwota wolna od zajęcia nie obowiązuje. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku wynagrodzenia za pracę świadczoną na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Takie środki nie są chronione przed całkowitym zajęciem, chyba że dłużnik wykaże, iż stanowią jego jedyne, powtarzalne źródło dochodu. Wtedy również takie dochody są chronione przez przepisy stosowane w odniesieniu do wynagrodzenia z umowy o pracę.

Jak uzasadnić pismo do komornika o zmniejszenie potrąceń z wypłaty?

Pismo do komornika o zmniejszenie potrąceń z wypłaty wymaga uzasadnienia, w którym dłużnik wykaże zasadność takiego rozwiązania.

W treści wniosku można powołać się między innymi na trudności finansowe związane z brakiem możliwości utrzymania się za środki, które pozostają do dyspozycji dłużnika, a także na okoliczności, które doprowadziły do wzrostu wydatków dłużnika, na przykład ciężka choroba.

Jak doprowadzić do zawieszenia egzekucji komorniczej z wynagrodzenia?

Jeśli komornik nie zgadza się na zmniejszenie potrąceń z wypłaty, dłużnik powinien podjąć próbę porozumienia się ze swoim wierzycielem. Zawarcie ugody lub umowy dotyczącej np. ratalnej spłaty długu, może doprowadzić do zawieszenia postępowania egzekucyjnego z woli wierzyciela.

Ponieważ egzekucja długu na drodze postępowania egzekucyjnego wiąże się z kosztami komorniczymi, takie rozwiązanie będzie bardzo korzystne dla dłużnika. Opłaty komornicze przyczyniają się bowiem do znacznego podwyższenia miesięcznych potrąceń z wypłaty.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Pismo do komornika o zmniejszenie potrąceń z wypłaty – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pismo-do-komornika-o-zmniejszenie-potracen-z-wyplaty-wzor
Pismo do komornika o zmniejszenie potrąceń z wypłaty - wzór
17