Powrót po rozwodzie: jak zacząć od nowa?
Rozwód nigdy nie jest doświadczeniem przyjemnym. W zależności od przyczyny podjęcia takiej decyzji może wiązać się z ogromnym stresem i cierpieniem psychicznym, zwłaszcza jeśli jest to rozwód z orzekaniem o winie. Koszty rozwodu są ogromne i nie chodzi tu jedynie o straty finansowe, ale przede wszystkim o koszty psychiczne, również po stronie małoletnich dzieci.
Decyzja o rozwodzie jest trudna, ale jeszcze trudniejsze jest zaczęcie wszystkiego od nowa. Niektórzy, zamiast zawrzeć nowy związek, wracają więc do siebie. Jak może wyglądać taki powrót po rozwodzie do byłej żony czy byłego męża?
Czy pary wracają do siebie po rozwodzie?
Chociaż rzadko słyszy się stwierdzenie „po rozwodzie wróciliśmy do siebie”, to jednak zdarza się, że rozwodnicy wracają do siebie i na powrót tworzą szczęśliwe małżeństwo. Przyczyna powrotu najczęściej sprowadza się do jednego stwierdzenia – braku możliwości życia osobno.
Podobnie jak trudny jest sam rozwód, tak samo trudne są też powroty. Pary często muszą zapomnieć bowiem o różnych krzywdach i pretensjach, które zarzuciły sobie nawzajem dopiero w trakcie rozprawy sądowej.
Tak naprawdę głównym powodem, który sprawia, że pary wracają do siebie po rozwodzie, jest wyciszenie negatywnych emocji związanych z samą rozprawą. Kiedy mija nieco czasu, a małżonkowie zaczynają patrzeć na wszystko z innej perspektywy, okazuje się, że ich uczucia wcale nie wygasły, ale zostały stłumione przez różne okoliczności. Wtedy małżonkowie rozumieją, że popełnili błąd, a powrót do siebie po rozwodzie to jedyne rozwiązanie, które da im szczęście.
Dlaczego łatwiej jest wrócić niż zacząć od nowa?
Powrót do żony po rozwodzie czy powrót do męża po rozwodzie to rozwiązania, które mogą być krytykowane przez osoby z zewnątrz. Mówi się, że nie należy wchodzić dwa razy do tej samej rzeki, jednak powrót do osoby, którą doskonale znamy – jest na swój sposób łatwiejszy niż zaczynanie wszystkiego od początku z kimś zupełnie obcym.
Były partner jest osobą, którą znamy od przysłowiowej podszewki, wiemy, czego możemy się po nim spodziewać. Zawsze są to zarówno wady, jak i zalety takiej osoby.
Po rozwodzie realistycznie podchodzimy do tematu wzajemnych relacji, partnerstwa, ustępstw, na które czasem po prostu trzeba się zgodzić. To właśnie z tych powodów prościej jest czasami wrócić i przepracować problemy niż decydować się na krok w nieznane.
Problem może pojawić się wtedy, kiedy powód rozstania jest naprawdę poważny. Jeśli para nie może poradzić sobie sama z dużą traumą, powinna skorzystać z pomocy psychologa. Terapia małżeńska podjęta nawet po rozwodzie może okazać się skuteczna.
Kiedy nie warto do siebie wracać?
Powrót do byłego męża czy byłej żony nie ma sensu, jeśli strony nic do siebie nie czują lub zostały tak mocno skrzywdzone, że nie potrafią wybaczyć małżonkowi, na przykład zdrady czy przemocy. Nie warto też wracać do siebie ze względu na dzieci czy kwestie finansowe, choć w małżeństwie często żyje się łatwiej pod względem gospodarczym.
Tutaj kluczowe są jednak emocje. Dzieci wychowywane w niekochającej się rodzinie będą nieszczęśliwe, dlatego powrót na siłę nikomu nie przyniesie niczego dobrego. Z kolei ponowne zamieszkanie razem tylko ze względu na majątek prawdopodobnie bardzo szybko zakończy się w taki sam sposób.
Szczególny problem z podjęciem ostatecznej decyzji o rozstaniu miewają pary z bardzo długim stażem związku. Takie osoby często nie wyobrażają sobie rozstania, a po rozwodzie wydaje im się, że nie są w stanie żyć bez partnera, który towarzyszył im przez wiele lat. Czasami jednak takie przywiązanie jest toksyczne i nie pozwala dostrzec, że druga osoba bardzo nas krzywdzi.
Czy i kiedy warto wrócić do siebie po rozwodzie?
Powrót do byłej żony czy powrót byłego męża nie zawsze jest czymś dobrym. Wszystko zależy od tego, z jakich przyczyn doszło do rozstania (np. pozew o rozwód bez orzekania o winie). Jeśli były to takie powody jak niezgodność charakterów, czyli coś, co można przepracować na terapii, to ponowne podjęcie próby życia w związku małżeńskim może okazać się dobrym pomysłem.
Należy jednak przygotować się na to, że nie będzie to zadanie łatwe. Podczas terapii trzeba ponownie przywołać nieprzyjemne wspomnienia i przejść przez trudne emocje.
Takie rozwiązanie może się udać, jeśli małżonkowie chcą szczerze zmienić się i być lepszymi partnerami dla swojej drugiej połówki. Oznacza to konieczność podjęcia pracy nad sobą samym i nad wspólną relacją, która powinna zacząć wyglądać inaczej niż przed rozwodem.
Jeśli natomiast powrót do męża po rozwodzie lub powrót żony po rozwodzie odbywa się na tle takich przyczyn rozstania jak uzależnienie czy przemoc, to nie wolno brać pod uwagę powrotu do małżeństwa, jeśli druga strona nie podjęła żadnych konkretnych kroków w celu wyleczenia się ze swoich zaburzeń czy nawyków. W przeciwnym razie historia prawdopodobnie zatoczy koło.
Jak wrócić do siebie po rozwodzie?
Kiedy mąż lub żona chce wrócić po rozwodzie do byłego małżonka, musi podjąć ku temu odpowiednie kroki. Niewskazany jest tutaj pośpiech ani natarczywość. Kluczowe bywa natomiast wyczucie, czy druga strona odwzajemnia takie pragnienie.
Na początek warto nawiązać kontakt. Może to być zwykła wiadomość SMS, telefon, a także niezobowiązujące spotkanie. Jeśli były partner odmówi, możliwe że nie odwzajemnia uczuć i zdążył już rozpocząć nowe życie. Z drugiej strony nawet taka odmowa nie musi być jednoznaczna z całkowitą niechęcią.
Czasami po pewnym czasie, kiedy opadają emocje, pojawia się uczucie tęsknoty i wtedy to druga strona wykazuje inicjatywę. Nikogo nie da się jednak zmusić do miłości, dlatego należy pamiętać, że powrót po rozwodzie możliwy jest tylko wtedy, kiedy uczuciowa więź między małżonkami nie wygasła całkowicie.
Gdy były małżonek odpowiada na próby nawiązania kontaktu, warto rozmawiać z nim o tych sprawach, które doprowadziły do rozwodu. Często na tym etapie jest to o wiele łatwiejsze niż w trakcie trwania małżeństwa. To też dobry moment, aby przyznać się do błędu, przeprosić, przyznać drugiej stronie rację.
Jeśli między eks małżonkami padnie propozycja powrotu do siebie, należy bardzo ostrożnie przemyśleć tę decyzję, nie zapominając o błędach, jakie obie strony popełniły w trakcie trwania małżeństwa. Jednocześnie należy podchodzić do tematu odnowienia związku ze świeżym spojrzeniem, gdyż powrót nie uda się, jeśli małżonkowie nie będą chcieli się zmienić.