17 zł
Jak napisać oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę? Kolizja drogowa nie zawsze musi wiązać się z koniecznością wzywania na miejsce policji i zaangażowania w sprawę ubezpieczyciela.
Jeśli w wyniku stłuczki doszło jedynie do drobnych zarysowań karoserii czy niewielkiej wgniotki, strony mogą dogadać się w sprawie pokrycia szkody z kieszeni sprawcy.
Przyjmując pieniądze za szkodę, zawsze warto sporządzić jednak odpowiednie oświadczenie w formie pisemnej, aby udokumentować chęć polubownego załatwienia sprawy. Oświadczenie takie pełni rolę dowodową i skutecznie zabezpiecza interesy obu stron. Jak powinno wyglądać prawidłowe oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę?
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór oświadczenia, które zakupisz poniżej:
Oświadczenie zapłaty za szkodę sporządzane jest najczęściej po drobnej stłuczce, na przykład na parkingu. Kiedy szkody są niewielkie, a sytuacja nie jest skomplikowana, nie ma potrzeby wzywania policji na miejsce zdarzenia.
Poszkodowany i sprawca zdarzenia mogą dogadać się w sprawie pokrycia kosztów usunięcia szkody, którą jest zwykle zarysowanie, wgniotka czy pęknięta lampa.
Tak naprawdę strony mają przed sobą dwa rozwiązania:
Pierwsze rozwiązanie wielu osobom wydaje się bezpieczniejsze, ale to drugą opcję kierowcy wybierają nawet częściej, ponieważ jest ona niezwykle korzystna zarówno dla sprawcy, jak i dla poszkodowanego.
Dlaczego?
Polubowne załatwienie sprawy, bez angażowania w nią firmy ubezpieczeniowej, wcale nie musi wiązać się dla poszkodowanego z większym ryzykiem.
Jeśli tylko strony dopilnują odpowiedniego udokumentowania swojego porozumienia, czyli spiszą oświadczenie przekazania pieniędzy po kolizji, które pełni rolę dowodową i chroni interes obu stron.
Oświadczenie o przyjęciu zadośćuczynienia od sprawcy kolizji warto sporządzić w sytuacji, kiedy przyjęcie takich pieniędzy jest dobrą i bezpieczną opcją dla poszkodowanego. Nie zawsze jednak należy decydować się na takie porozumienie.
W niektórych przypadkach kierowcy powinni wezwać na miejsce zdarzenia policję lub zaangażować w sprawę ubezpieczyciela. Wszystko zależy przede wszystkim od wielkości szkody i okoliczności danej sytuacji.
Polubowne załatwienie sprawy bez wzywania policji nie wchodzi w grę, jeśli w wyniku kolizji kierowcy lub pasażerowie ponieśli szkodę na zdrowiu (skutki takiej szkody mogą ujawnić się z czasem, a leczenie czy rehabilitacja często okazują się bardzo kosztowne).
Siłą rzeczy takiego porozumienia nie można zawrzeć też z kierowcą, który ucieknie z miejsca zdarzenia. Lepiej nie decydować się też na pokrycie kosztów naprawy w gotówce, jeśli szkody są rozległe i trudne do wycenienia.
W takim przypadku korzystniej jest natomiast umówić się na rozliczenie kosztów naprawy dopiero po dokonaniu oględzin pojazdu przez mechanika czy rzeczoznawcę.
W przeciwnym razie może okazać się, że koszty naprawy będą znacząco wyższe niż przewidywane lub – co gorsza – wyjdą na jaw dodatkowe wady ukryte.
Nie można zawrzeć porozumienia ze sprawcą kolizji także w następujących okolicznościach:
W tych przypadkach na miejsce kolizji zawsze należy wezwać policję.
Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za kolizje powinno dobrze zabezpieczać interesy obu stron, czyli zarówno poszkodowanego, jak i sprawcy.
Dobrze opracowany dokument będzie pełnił rolę dowodową na wypadek ewentualnego sporu w przyszłości.
Warto zadbać więc o sporządzenie takiego oświadczenia w formie pisemnej – najlepiej mieć pod ręką gotowy do wypełnienia wydrukowany wzór takiego oświadczenia, który wystarczy później wypełnić i podpisać.
Po stłuczce strony mogą być bowiem zbyt zestresowane, aby sporządzić pismo, które uwzględnia wszystkie istotne elementy.
Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy od sprawcy kolizji musi zawierać natomiast:
Aby oświadczenie o przekazaniu pieniędzy za szkodę w pełni chroniło również interes sprawcy zdarzenia, w piśmie można uwzględnić też oświadczenie poszkodowanego o zrzeczeniu się dalszych roszczeń.
Dokument należy sporządzić w dwóch egzemplarzach – jeden dla sprawcy, a drugi dla poszkodowanego.
Po kolizji warto przygotować i zachować także:
Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej jest dokumentem, w którym kierowca, który spowodował wypadek lub kolizję drogową, informuje o okolicznościach zdarzenia. Oświadczenie sprawcy szkody zawiera zwykle informacje o:
Oświadczenie o pokryciu kosztów naprawy auta z własnej kieszeni niesie za sobą wiele korzyści dla obu stron (poszkodowanego i sprawcy) i naprawdę warto takie rozwiązanie wziąć pod uwagę.
Sprawca kolizji nie straci wtedy zniżki na OC i/lub AC, nie znajdzie się w bazie ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego, a poszkodowany od razu dostanie pieniądze na naprawę auta, nie musząc czekać na dopełnienie wszystkich formalności przez firmę ubezpieczeniową.
Natomiast w przypadku zgłoszenia sprawy do ubezpieczyciela, sprawca kolizji poniesie konsekwencje finansowe w postaci zwiększenia składki za polisę OC (składka może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych).
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.