17 zł
Jak napisać wniosek o przysposobienie dziecka przez ojczyma? Ojczym chcący zaadoptować dziecko swojej żony musi wnieść do sądu wniosek o przysposobienie. W jego treści ma przede wszystkim opisać motywacje oraz oczekiwania, które skłoniły go do podjęcia decyzji o adopcji.
Jak sporządzić i przekonująco uargumentować takie pismo, by przyniosło spodziewane rezultaty? aby ułatwić Ci napisanie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku, który pobierzesz poniżej:
Spis treści:
ToggleMianem przysposobienia, innymi słowy – adopcji, określa się formalne uznanie za własne dziecka innej osoby, czyli dziecka obcego z perspektywy biologicznej. W wyniku przysposobienia dziecka pomiędzy stronami powstaje stosunek rodzinno-prawny analogiczny do pokrewieństwa.
Procedura adopcyjna jest zawsze wszczynana na wniosek strony zainteresowanej – np. przysposobienie dziecka przez męża matki może się odbyć, jeżeli on sam wystąpi o to do sądu.
Przysposabiający, starający się o adopcję dziecka współmałżonka, będzie dla dziecka osobą spowinowaconą.
Na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wyróżnia się trzy typy przysposobienia:
Zgodnie z prawem przysposobić można tylko osobę małoletnią. W przypadku, gdy dziecko ukończyło 13. rok życia, samo musi wyrazić zgodę na adopcję.
Kolejnym warunkiem związanym z procedurą adopcyjną jest wymaganie, by między stronami występowała taka różnica wieku, jaka mogłaby dzielić biologicznego rodzica i jego dziecko.
Ustawodawca zwraca ponadto uwagę, że rozpatrując wniosek o przysposobienie dziecka współmałżonka, sąd ma się kierować dobrem dziecka małoletniego. Z tego względu osoba chcąca adoptować dziecko musi spełniać określone kryteria:
By mogło dojść do adopcji przez ojczyma, nieodzowna jest zarówno zgoda matki na przysposobienie dziecka, jak i biologicznego ojca.
Zasada ta nie odnosi się jedynie do sytuacji, gdy rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, a także gdy rodzic jest nieznany bądź porozumienie się z nim napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.
Źródło: Art. 119 Przysposobienie za zgodą rodziców bez wskazania osoby przysposabiającego – Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Procedura adopcyjna zawsze wszczynana jest na wniosek strony zainteresowanej przysposobieniem dziecka. Pismo takie należy złożyć do wydziału rodzinnego w sądzie rejonowym.
Wniosek o przysposobienie dziecka żony powinien zawierać określone elementy:
Wniosek o przysposobienie dziecka przez męża matki należy ponadto złożyć wraz z poniższymi załącznikami:
*Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym, w wydziale rodzinnym i jest on wolny od jakichkolwiek opłat.
Rozwodów jest Polsce coraz więc, a w związku z tym pojawia się coraz więcej rodzin zrekonstruowanych, w których macocha bądź ojczym decydują się na przysposobienie dziecka partnerki.
Przysposobienie dziecka żony nazywane często jako adopcja dziecka, jest regulowane przez prawo bardzo dokładnie. Przepisy prawa określają wymogi i kryteria, które spełnić musi kandydat na przysposabiającego.
Aby przysposobić dziecko żony – przysposabiający jest w dużo lepszej sytuacji niż rodzic chcący zaadoptować dziecko z ośrodka adopcyjnego (OA), ponieważ procedury w tym przypadku są bardziej uproszczone ze względu na to, że przysposabiający jest spowinowacony z matką dziecka.
Damian Koziela –
Moja opinia o wniosku jest pozytywna, wzór przygotowany profesjonalnie, trzeba jedynie wypełnić puste pola.
Michał L. –
POLECAM!