17 zł
Jak napisać wniosek o przysposobienie dziecka żony? Przysposobienie dziecka przez męża matki odbywa się na drodze sądowej. W wyniku rozprawy pomiędzy ojczymem a pasierbem czy pasierbicą powstaje stosunek podobny do pokrewieństwa.
Postępowanie takie odbywa się na wniosek strony zainteresowanej ustanowieniem stosunku przysposobienia. Jak napisać takie pismo? aby ułatwić Ci jego sporządzenie – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku, który pobierzesz poniżej:
Spis treści:
TogglePrzysposobienie dziecka przez ojczyma (adopcja dziecka) polega na uznaniu za własne dziecka żony, z którym nie łączą go więzi krwi i ustanowieniu określonych relacji prawnych między stronami stosunku przysposobienia.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami można wyróżnić następujące typy adopcji:
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym przysposobić można tylko osobę małoletnią, a czynności tej ma przyświecać dobro osoby przysposabianej. Jeżeli dziecko ukończyło 13. rok życia, to samo musi wyrazić zgodę na adopcję.
Między stronami stosunku przysposobienia powinna istnieć odpowiednia różnica wieku, tj. taka, jaka mogłaby dzielić rodzica biologicznego i jego potomstwo.
Ponadto strona przysposabiająca musi spełnić następujące warunki:
Do przysposobienia dziecka niezbędna jest zgoda obojga rodziców. Zasada ta nie odnosi się jedynie do sytuacji, gdy rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, są nieznani bądź porozumienie się z nimi napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.
W przypadku adopcji przez ojczyma nieodzowna jest zgoda matki na przysposobienie dziecka.
Oczywiście w pewnych sytuacjach sąd pomimo braku zgody rodziców/rodzica dziecka może orzec przysposobienie, jeśli odmowa zgody jest sprzeczna z dobrem dziecka…
Dziecko, które ukończyło 13. rok życia – także będzie musiało wyrazić zgodę na przysposobienie.
Oczywiście w pewnych okolicznościach sąd wysłucha również dziecka poniżej 13. roku życia, jeśli będzie ono na tyle dojrzałe emocjonalne, że zrozumie, czym jest przysposobienie.
Procedura adopcyjna (np. przysposobienie dziecka partnerki) zawsze wszczynana jest na wniosek strony zainteresowanej przysposobieniem dziecka. Pismo takie należy złożyć do wydziału rodzinnego w sądzie rejonowym.
Wniosek powinien zawierać następujące składowe:
W treści wniosku należy wskazać dane i datę urodzenia dziecka, określić, o jaki rodzaj przysposobienia wobec niego wnioskodawca wnosi (całkowite/pełne/niepełne) oraz zawrzeć uzasadnienie decyzji o adopcji.
Do przygotowania pisma warto wykorzystać nasz profesjonalny wzór wniosku o przysposobienie dziecka żony.
Do wniosku o przysposobienie należy załączyć poniższe dokumenty:
Wniosek o przysposobienie dziecka żony musi zawierać uzasadnienie, w którym ojczym przywoła motywy swojej decyzji o adopcji. Do takowych zaliczają się np. bliskie relacje i dobre kontakty z dzieckiem.
UWAGA: przykładowy wzór uzasadnienia znajdziesz w przygotowanym przez nas wzorze, który zakupisz u góry.
Innym przekonującym dla sądu argumentem może być długie pożycie małżeńskie między wnioskodawcą a matką dziecka.
Motywując swój wniosek, należy ponadto wskazać na możliwość zaspokojenia wszelkich potrzeb dziecka oraz chęć zapewnienia mu optymalnych warunków wieloaspektowego rozwoju.
Sporządzając uzasadnienie, warto kierować się dobrem dziecka, szansą na jego lepszy rozwój, zapewnienie wszelakich potrzeb oraz stabilną i gwarantowaną przyszłość.
Przysposobienie, zwane powszechnie jako adopcja dziecka, to ściśle regulowana przez prawo procedura adopcyjna. Przepisy prawa w trosce o dobro dziecka dość jasno określają kryteria i wymogi, jakie spełnić musi kandydat na przysposabiającego.
Na ogół można rozróżnić:
Osoba, która stara się o adopcję dziecka współmałżonka, jest dla dziecka osobą spowinowaconą – co znacznie ułatwia całą procedurę przysposobienia!
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.