17 zł
Jak napisać śródroczną ocenę opisową dla klasy 1? Ocenianie uczniów jest złożonym i wieloaspektowym zagadnieniem. Towarzyszy procesowi dydaktyczno-wychowawczemu na wszystkich etapach edukacyjnych, w tym również w klasach 1-3, kiedy nie stosuje się jeszcze ocen w systemie niedostateczny – celujący.
Uczniów pierwszej klasy ocenia się opisowo. Czym jest ocena opisowa śródroczna 1-klasisty i jak ją napisać? dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór śródrocznej oceny opisowej ucznia klasy 1, którą pobierzesz poniżej:
Spis treści:
ToggleOcena opisowa to jedna z form oceniania szkolnych postępów uczniów. Przyjmuje ona postać rozbudowanej informacji pisemnej z komentarzem, dotyczącym procesu uczenia się oraz efektów aktywności edukacyjnej dziecka.
Ocena opisowa pełni konkretną rolę. Jej celem jest określenie sposobu funkcjonowania dziecka w takich aspektach jak:
Przykładowa ocena opisowa śródroczna powinna uwzględniać szczególne zainteresowania i uzdolnienia ucznia, jego postępy w nauce, a także wskazówki dla ucznia i rodzica, dotyczące dalszych działań.
Aby przygotować ocenę opisową ucznia, nauczyciel musi gromadzić informacje na temat dziecka, obserwować go w sposób systematyczny, analizować wykonywane przez niego zadania i postępy, a także brać pod lupę jego postawy i wysiłek wkładany w realizację zadań.
Pedagog powinien także skonstruować wskazówki, które wesprą szkolną karierę ucznia, biorąc przy tym pod uwagę jego indywidualne możliwości.
Co ważne, ocena opisowa może zawierać także informację o wynikach sprawdzania określonych wiadomości i umiejętności.
Przykładowa ocena opisowa klasa 1 – to hasło, którego często poszukują w sieci początkujący nauczyciele klas 1-3. Warto pamiętać więc, że podstawowym zadaniem oceny opisowej jest dostarczenie dziecku i jego rodzicom informacji o tym:
Ocenianie opisowe jest ocenianiem indywidualnym – należy pamiętać o tym, sięgając po wzór przykładowej oceny opisowej dla klasy 1. Najważniejszym elementem takiego dokumentu jest analiza błędów popełnianych przez dziecko.
Już na etapie edukacji wczesnoszkolnej należy bowiem podjąć próbę zmierzenia się z takimi problemami. Co więcej, dziecko ma prawo współpracować z nauczycielem, a dzięki temu uczyć się samodzielności i zdobywać świadomość własnych kompetencji.
Aby wiedzieć, jak powinna wyglądać ocena opisowa śródroczna klasa 1, należy sięgnąć do przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.
Akt prawny definiuje ocenę śródroczną i roczną jako ocenę klasyfikacyjną z zajęć edukacyjnych, uwzględniającą poziom i postępy w opanowaniu przez dziecko wiadomości i umiejętności – w odniesieniu do wymagań edukacyjnych, określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, a także w odniesieniu do wymagań wynikających z realizowanych programów nauczania.
Zgodnie z przepisami, ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych ma na celu:
Ocena opisowa ma więc przede wszystkim pomagać uczniowi w uczeniu się, poprzez wskazanie, co dziecko robi dobrze, a co i w jaki sposób powinno poprawić, aby uczyć się lepiej.
Ocenę śródroczną ucznia klasy pierwszej szkoły podstawowej można podzielić na: