17 zł
Kaucja gwarancyjna znajduje zastosowanie w umowach o roboty budowlane. Służy zabezpieczeniu starannego i terminowego wykonania robót przez wykonawcę.
Po oddaniu określonego obiektu inwestor ma obowiązek dokonania zwrotu takiej kaucji. Jeśli nie dokona tego w ustalonym terminie, wykonawca może wystosować do niego pismo o zwrot kaucji gwarancyjnej.
Kaucja zawsze pełni rolę zabezpieczającą. W przypadku umowy o roboty budowlane jej celem jest zagwarantowanie, że wykonawca wypełni swoje obowiązki starannie i zgodnie z wyznaczonymi terminami. Zasadniczo, kwota takiej kaucji to ustalony procent wartości całej umowy. Suma jest zatrzymana przez inwestora do momentu wykonania robót budowlanych.
Na wniosek o zwrot kaucji gwarancyjnej inwestor powinien wypłacić wykonawcy pełną kwotę kaucji. Sporządzając wezwanie do zwrotu takich środków, warto przygotować między innymi protokół odbioru robót, a także wszelkie potwierdzenia zgodności z normami budowlanymi.
Dokument powinien uwzględniać także wartość kaucji, dane stron i oznaczenie umowy o roboty budowlane. Konieczne jest również wskazanie w nim terminu zwrotu i numeru konta do przelewu bankowego.
Pobierz gotowy do wypełnienia wzór wniosku o zwrot kaucji gwarancyjnej, klikając poniższy przycisk:
.
Małgorzata Mank –
jestem zadowolona