17 zł
Opinia o uczniu z trudnościami w nauce może zostać przygotowana przez nauczyciela wychowawcę na potrzeby poradni psychologiczno-pedagogicznej lub na wniosek rodziców.
Uczeń z problemami edukacyjnymi powinien zostać skierowany na badania do poradni celem objęcia go pomocą psychologiczno-pedagogiczną i zaplanowania odpowiednich działań, mających na celu przezwyciężenie dostrzeżonych trudności edukacyjnych. Jak może wyglądać przykładowa opinia o uczniu z trudnościami w nauce?
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy przykładowy wzór opinii o uczniu z trudnościami w nauce w kilku wersjach, które pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Spis treści:
ToggleOpinia o uczniu może zostać wydana między innymi na wniosek rodziców, sądu rodzinnego, MOPSu, czy poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jeśli chodzi o uczniów z trudnościami w nauce, taka opinia najczęściej skierowana będzie do poradni, której celem jest organizacja pomocy psychologiczno pedagogicznej zarówno dla dzieci uzdolnionych, jak i dla dzieci słabszych, z różnego typu problemami i ograniczeniami.
Tacy uczniowie mogą uczęszczać na dodatkowe zajęcia, np. logopedyczne, terapeutyczne. Mogą także uczyć się w szkole w ramach indywidualnego toku nauczania.
Przygotowanie opinii o uczniu z trudnościami edukacyjnymi ma na celu postawienie odpowiedniej diagnozy. Pierwsza taka opinia powinna opisywać dostrzeżone problemy dziecka i ich wpływ na jego funkcjonowanie w szkole.
Natomiast dalsza ewaluacja ucznia mającego problemy z nauką, czyli refleksja nad jakością udzielanej dziecku pomocy, również wymagać będzie sporządzenia przez wychowawcę opinii, przy czym w niej uwzględniony zostanie także zakres udzielonej już pomocy oraz opis jej efektów.
Przykładowa opinia wychowawcy o uczniu słabym musi zawierać podobne elementy, co opinia o dziecku uzdolnionym. Ponieważ jest to pismo skierowane do poradni, należy uwzględnić w nim między innymi:
Opinia o uczniu z trudnościami edukacyjnymi powinna rozpoczynać się od przedstawienia sylwetki dziecka. Będą to takie informacje, jak: imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, nazwa szkoły i oznaczenie klasy. Następnie wychowawca powinien odnieść się do wyników dziecka w nauce. Może podzielić je tutaj – w zależności od etapu edukacyjnego – na wyniki z edukacji:
W opinii można wyszczególnić oceny końcowe lub semestralne z konkretnych przedmiotów lub elementy oceny opisowej w przypadku nauczania wczesnoszkolnego. Dokument powinien kłaść nacisk na te przedmioty, z którymi dziecko ma trudności. Konieczne jest także podanie informacji o ewentualnym powtarzaniu przez ucznia klasy.
W opinii należy uwzględnić informacje o formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanych na terenie szkoły, na przykład:
Jeśli dziecko już uczęszcza na takie zajęcia, nauczyciel powinien określić, jak długo, czy uczeń korzysta z nich systematycznie oraz jakie efekty do tej pory udało się dzięki nim osiągnąć.
Opinia o uczniu z trudnościami w edukacji nie odnosi się jednak wyłącznie do wyników w nauce. Dokument powinien zawierać także informacje o zachowaniu dziecka, jego rozwoju emocjonalnym, poznawczym i społecznym. Wychowawca może zastosować tutaj podział na:
Ponieważ na trudności w nauce mają wpływ nie tylko możliwości psychofizyczne dziecka, ale również jego stan zdrowia czy środowisko rodzinne, opinia dotycząca ucznia z trudnościami w nauce powinna nawiązywać do tych dwóch kwestii.
Jeśli chodzi o opis środowiska rodzinnego, to warto uwzględnić w nim odniesienie do współpracy rodziców ze szkołą, sytuacji materialnej rodziny czy jakości zaspokajania przez rodziców potrzeb dziecka. W opinii istotne znaczenie może mieć też stan zdrowia ucznia, np. wada wzroku.
Opinia o słabym uczniu powinna skupiać się przede wszystkim na opisie jego problemów, czyli dostrzeżonych trudności w nauce. Im więcej „objawów” opisze tutaj nauczyciel, tym trafniejsza będzie diagnoza poradni psychologiczno-pedagodicznej i tym lepszej jakości udzielona dziecku pomoc. Na przykładzie trudności w obrębie edukacji polonistycznej można wyliczyć tutaj następujące problemy:
Z kolei problemy z edukacją matematyczną u ucznia można opisać następująco:
Warto pamiętać, że z uwagi na fakt, że jedne problemy edukacyjne często prowadzą do kolejnych problemów, opis trudności w nauce zazwyczaj nie skupia się jedynie na jednym aspekcie, np. na edukacji polonistycznej. Przykładowo, dziecko, które ma problemy z rozumieniem tekstu czytanego, nie poradzi sobie również z nauką języka obcego.
Jednocześnie należy mieć na uwadze, że opinia o uczniu skierowanym na badania do poradni psychologiczno-pedagogicznej nie musi zawierać wyłącznie twierdzeń o charakterze negatywnym. Może nawiązywać także do mocniejszych stron dziecka, jego zainteresowań i uzdolnień, a nawet do podejmowanego wysiłku w poprawę wyników w nauce.