17 zł
Jak sporządzić WOPFU dla dziecka z Afazją? Afazja to zaburzenia mowy, którym mogą towarzyszyć trudności w pisaniu, czytaniu czy liczeniu, a nawet w planowaniu i realizowaniu ruchów. Dziecko z afazją powinno zostać objęte opieką poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Jeśli uczeń posiada wydane przez poradnię orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na afazję, nauczyciele i specjaliści prowadzący z nim zajęcia co najmniej dwa razy w roku przygotowują wielospecjalistyczną ocenę poziomu funkcjonowania ucznia, czyli WOPFU. Jak napisać taki dokument?
Dla ułatwienia Ci jego sporządzenia przygotowaliśmy przykładowe WOPFU dla dziecka z afazją, które pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Spis treści:
ToggleAfazja to utrata zdolności rozumienia i tworzenia wypowiedzi, spowodowana uszkodzeniem mózgu. Do takiego uszkodzenia mogą doprowadzić:
Afazja objawia się na wiele sposobów. Uczeń z afazją może mieć problemy:
Afazji może towarzyszyć apatia, depresja, wzmożona męczliwość. Jeśli zaś chodzi o pole zachowań językowych, to afazję rozpoznaje się po:
Z powodu tak zróżnicowanych objawów afazję dzieli się między innymi na:
WOPFU, czyli wielospecjalistyczną ocenę poziomu funkcjonowania ucznia nauczyciele i specjaliści przygotowują na podstawie wytycznych zawartych w rozporządzeniu MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Na podstawie tego aktu prawnego wiadomo, że przykładowe WOPFU dla dziecka z afazją musi zawierać następujące elementy:
WOPFU sporządza się co najmniej dwa razy w roku. Dokument nieodłącznie wiąże się z IPET, czyli indywidualnym programem edukacyjno-terapeutycznym, który jest opracowywany dla dziecka z orzeczeniem kształcenia specjalnego. Oba pisma przygotowują nauczyciele i specjaliści prowadzący z uczniem zajęcia, ale uczestnikami spotkań roboczych mogą być także:
Znając objawy afazji i wymagane elementy wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia, można już domyślić się, jak powinna wyglądać WOPFU dla ucznia z afazją.
Niemniej jednak przed sporządzeniem pierwszego takiego dokumentu warto poznać kilka przykładów wypełnionego WOPFU, a następnie skorzystać z łatwego do wypełnienia wzoru.
Wypełniony wzór WOPFU dla dziecka z afazją może zawierać następujące sformułowania:
Podobne wzory pism:
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.