17 zł
Co to jest WOPFU? WOPFU to wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia, a więc dokument, który opracowuje się dla ucznia, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. WOPFU jest załącznikiem, na podstawie którego tworzy się indywidualny programu edukacyjno-terapeutycznego dla ucznia.
Jak napisać WOPFU? zasady tworzenia WOPFU jasno określają przepisy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. Zgodnie z nimi ewaluacja WOPFU powinna zawierać następujące elementy:
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiej ewaluacji – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia przykładowy wzór wypełnienia WOPFU, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Spis treści:
ToggleWOPFU to skrót od “wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia”. Dokument tego typu przygotowywany jest dla uczniów, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Na podstawie WOPFU przygotowywany jest natomiast indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Jak wygląda wypełnione WOPFU?
Odpowiedzi na pytanie jak przygotować WOPFU znajdziemy w przepisach Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym z późniejszymi zmianami.
Zgodnie z treścią tego aktu prawnego, dokument powinien uwzględniać opis:
Na podstawie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych danego ucznia oraz jego możliwości psychofizycznych, które wskazano w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego lub wynikających z wielospecjalistycznych ocen, wybrane zajęcia wychowania przedszkolnego bądź zajęcia edukacyjne prowadzi się w indywidualnie z uczniem lub w grupach 5-osobowych.
WOPFU jest wymagana przez przepisy, które dosyć dokładnie opisują, jakie informacje powinny znaleźć się w takim dokumencie. Nie istnieje jednak jeden uniwersalny, obowiązujący odgórnie wzór WOPFU.
Zaleca się natomiast, aby każda placówka posiadała własny formularz, który będzie zgodny z przepisami i wymogami prawa oświatowego. Jest to bowiem praktyczne rozwiązanie, ułatwiające organizację pracy zespołowi opiekującemu się dzieckiem.
Odpowiednio opracowany wzór WOPFU pozwala zadbać o to, by dokument spełniał właściwe standardy oraz by wszystkie osoby, które korzystają z takiego dokumentu, mogły sprawnie „poruszać się” po jego zawartości w trakcie wykonywania czynności, które mają na celu udzielenie uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
WOPFU wzór wypełniony może mieć formę tabeli lub listy podpunktów. Musi znaleźć się w nim metryczka ucznia, zawierająca jego dane osobowe, a także:
WOPFU wypełnione musi zawierać również:
Dokument WOPFU sporządza się przed opracowaniem IPET, czyli przed przygotowaniem indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego, z zachowaniem terminów opracowania tej dokumentacji:
Ewaluacja WOPFU – z uwzględnieniem oceny efektywności IPET – przeprowadzana jest co najmniej dwa razy w roku. Podczas okresowych spotkań zespół opiekujący się dzieckiem ocenia efektywność zastosowanego programu i weryfikuje postępy ucznia.
Wynikiem spotkań może być modyfikacja indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. Same spotkania zespołu opiekującego się uczniem mogą odbywać się częściej, w miarę potrzeb. Okresową wielospecjalistyczną ocenę poziomu funkcjonowania ucznia przeprowadza się we współpracy z poradnią psychologiczno-pedagogiczną.
Kto robi WOPFU? Za WOPFU odpowiedzialny jest ten sam zespół nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia, który odpowiada za IPET. Są to osoby, które prowadzą zajęcia edukacyjne indywidualnie z uczniem, a także osoby w postaci wychowawców grup wychowawczych w przypadku placówek specjalnych. Oznacza to, że WOPFU przygotowują wspólnie wszystkie osoby pracujące z uczniem. Zespół ten powinien przeanalizować w tym celu:
Możliwe jest także – za zgodą rodziców – zapoznanie się z dokumentacją medyczną ucznia. Nie należy jednak powielać jej i przechowywać w dokumentacji szkolnej.
Koordynatorem prac zespołu dokonującego WOPFU jest zazwyczaj wychowawca lub inna osoba wyznaczona przez dyrekcję szkoły.
WOPFU jest przygotowywane cyklicznie, ponieważ wraz z wiekiem ucznia zmieniają się jego zainteresowania, precyzują się uzdolnienia, a także ujawniają się jego mocne strony. To na tych aspektach rozwoju nauczyciele i specjaliści muszą opierać swoją pracę edukacyjną, terapeutyczną i wychowawczą.
Ponieważ dziecko ewoluuje, konieczne jest dostosowywanie do tego rozwoju zakresu i charakteru wsparcia ucznia. Aby wiedzieć, co wpisać w WOPFU, należy obserwować:
Jeśli chodzi o WOPFU przykład oceny zawsze powinien uwzględniać:
W piśmie można uwzględnić ocenę:
W WOPFU można powołać się na różne źródła informacji o dziecku, na przykład na obserwacje nauczycieli, wywiad przeprowadzony z rodzicami, informacje uzyskane od pielęgniarki szkolnej, informacje od specjalistów, takich jak psycholog czy logopeda.
Jak przygotować się do sporządzenia WOPFU? Specjaliści wykorzystują w tym celu specjalne testy i narzędzia diagnostyczne oraz obserwacje. Natomiast dla nauczycieli źródłem wiedzy o dziecku będzie:
Rodzice ocenianego dziecka mogą brać udział w spotkaniach, na których tworzy się WOPFU i IPET. Mogą także zaprosić na takie spotkanie inne osoby związane z udzielaniem uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Szkoła ma obowiązek informowania rodziców ucznia na piśmie o terminie spotkania takiego zespołu.
Zgodnie z przepisami, rodzice ucznia otrzymują również kopię WOPFU. Dyrektor placówki określa, w jaki sposób kopia zostaje przekazana rodzicom. Istotne jest też zadbanie o uzyskanie potwierdzenia przekazania kopii dokumentu rodzicom.
Na końcu pisma może znaleźć się zatem zapis typu: „Potwierdzam, otrzymałam/otrzymałem kopię Wielospecjalistycznej Oceny Poziomu Funkcjonowania Ucznia w dniu…” wraz z miejscem na podpis rodziców.
Zasady tworzenia WOPFU jasno określają przepisy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym z późniejszymi zmianami.
Warto przeczytać:
Kamila Opocka –
Dokument bardzo dobrze opracowany, mogę polecić w 100%