17 zł
Niepromowanie ucznia klasy 2 szkoły podstawowej może być uzasadnione jedynie brakiem rokowań na powodzenie w klasie programowo wyższej. W praktyce oznacza to, że brak automatycznej promocji do klasy 3 grozi jedynie dziecku, które nie opanowało w minimalnym stopniu umiejętności czytania, pisania i liczenia.
Poniżej pobierzesz przykładowe uzasadnienie niepromowania ucznia klasy drugiej do następnej klasy.
Spis treści:
ToggleCo do zasady, uczniowie edukacji wczesnoszkolnej promocję na kolejny etap edukacyjny otrzymują automatycznie. Jedynie w uzasadnionych przypadkach możliwe jest powtarzanie roku przez ucznia z klasy 1-3.
Dotyczy to tych dzieci, które nie opanowały w minimalnym stopniu wymagań edukacji polonistycznej i matematycznej. Wniosek o pozostawienie ucznia w klasie może złożyć rodzic lub opiekun prawny, a także wychowawca grupy. Pismo jest rozpatrywane przez radę pedagogiczną, która podejmuje decyzję w takiej sprawie większością głosów.
W procedurze obowiązkowe jest zasięgnięcie opinii rodziców na temat niepromowania ucznia, lecz opinia ta nie musi być pozytywna, aby dziecko powtarzało klasę.
Jak zostało wspomniane, ogólnym przykładowym uzasadnieniem niepromowania ucznia klasy 2 jest brak rokowań na powodzenie na kolejnym etapie edukacji. Bez elementarnej wiedzy i podstawowych umiejętności w zakresie pisania, czytania i liczenia dziecko może bowiem nie poradzić sobie z wymogami edukacyjnymi w klasie 3.
Przesłankami, które uzasadniają potrzebę powtórzenia drugiej klasy przez dziecko, są między innymi:
Decyzja o niepromowaniu ucznia klasy 2 stanowi formę pomocy dla dziecka, które nie opanowało umiejętności niezbędnych na kolejnym etapie edukacyjnym. Bez podstaw z zakresu pisania, czytania i liczenia uczeń nie jest w stanie zdobyć nowych kompetencji w następnej klasie.
Jeśli dziecko z tak poważnymi problemami nie powtórzy roku, jego trudności edukacyjne mogą się pogłębić. Co więcej, niepodjęcie decyzji o niepromowaniu może w takiej sytuacji doprowadzić nawet do takich zaburzeń jak fobia szkolna czy nerwica szkolna. Rada pedagogiczna podejmuje uchwałę o niepromowaniu ucznia na podstawie: