17 zł
Decyzję o niepromowaniu ucznia klasy 3 podejmuje rada pedagogiczna na wniosek rodziców dziecka lub wychowawcy klasy. Rozwiązanie to stosuje się wyłącznie wobec uczniów, którzy nie rokują na powodzenie na kolejnym etapie edukacyjnym. W praktyce niepromowaniem są zagrożone dzieci, które nie potrafią pisać, czytać i liczyć na akceptowalnym – według wymogów podstawy programowej – poziomie.
Poniżej pobierzesz przykładowe uzasadnienie niepromowania ucznia klasy trzeciej do następnej klasy.
Jak zostało wspomniane, niepromowanie ucznia uzasadnione jest brakiem rokowań na powodzenie w klasie programowo wyższej. Powtórzenie roku daje nadzieję, że dziecko nadrobi zaległości, a wtedy będzie w stanie sprostać wymaganiom edukacyjnym na kolejnym etapie nauki.
Zasadniczo, przykładowe uzasadnienie niepromowania ucznia klasy trzeciej może wskazywać na fakt, że dziecko nie osiągnęło minimalnego poziomu wymagań w edukacji polonistycznej i matematycznej. Przy analizowaniu wniosku o powtarzanie klasy pod uwagę bierze się także umiejętności poznawcze i sferę emocjonalną ucznia.
Oznacza to, że uzasadnienie niepromowania ucznia klasy 3 może zawierać następujące argumenty:
Wiele osób uważa, że brak promocji do kolejnej klasy jest dla ucznia formą kary za słabe wyniki w nauce. Należy wiedzieć jednak, że decyzja o niepromowaniu ucznia stanowi formę pomocy – pozwala dziecku nadrobić zaległości, a także zapobiega pogłębianiu jego problemów edukacyjnych.
Powtarzanie roku i nadrobienie podstawowych kompetencji daje uczniowi szansę na osiągnięcie sukcesu w kolejnej klasie i pozwala uniknąć takich konsekwencji, jak rozwój fobii szkolnej czy nerwicy szkolnej.
Decyzja o niepromowaniu podejmowana jest jedynie w uzasadnionych przypadkach, czyli wtedy, kiedy powtarzanie klasy leży w interesie ucznia. W praktyce dotyczy to zatem głównie tych dzieci, które miały w danym roku liczne nieobecności, np. z powodu częstych infekcji, złego stanu zdrowia, traumatycznych doświadczeń.