17 zł
Kuratorium Oświaty sprawuje nadzór pedagogiczny nad szkołami publicznymi i niepublicznymi. W przypadku problemów, które dotyczą dyrektora placówki oświatowej lub nauczyciela, rodzice i dorośli uczniowie mogą kierować do Kuratorium pisma i wnioski, w tym także skargi.
Kiedy skarga do kuratora jest zasadna i jak zgłosić nauczyciela do Kuratorium Oświaty? Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór skargi do Kuratorium Oświaty, którą pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty, Kuratorium sprawuje nadzór pedagogiczny nad placówkami i szkołami publicznymi oraz niepublicznymi. Nadzór pedagogiczny to zaś nic innego, jak kontrola:
Poza tym, Kuratorium ma obowiązek udzielania pomocy szkołom i nauczycielom w ramach wykonywanych przez te podmioty zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Dodatkowo, organ ten powinien inspirować nauczycieli do innowacji pedagogicznych, metodycznych i organizacyjnych.
W ramach nadzoru, jaki Kuratorium sprawuje nad nauczycielami i dyrektorami, należy wymienić między innymi kontrolę:
Pismo do kuratorium oświaty warto dobrze przemyśleć, ponieważ nierzadko wniesienie skargi okazuje się bardzo krzywdzące dla dyrektora placówki i całej szkoły. Jeśli dyrektor i nauczyciele łamią prawo oświatowe, skarga będzie uzasadniona, jednak przed złożeniem donosu rodzic może skorzystać z dwóch możliwości:
Skarga do kuratorium na nauczyciela powinna zostać skierowana do Kuratorium Oświaty lub do Delegatur Kuratorium Oświaty – w zależności od lokalizacji szkoły. Skargę najlepiej przygotować na piśmie dla celów dowodowych i złożyć za potwierdzeniem odbioru.
Dokument musi być podpisany i musi zawierać dane składającego skargę. Anonimowa skarga do kuratorium nie zostanie rozpatrzona, chyba że wskazuje na problem, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia czy życia uczniów.
Jeśli skarga zostanie złożona prawidłowo, skarżący otrzyma odpowiedź w temacie danej sprawy w ciągu miesiąca od daty wpłynięcia skargi do Kuratorium. Skutkiem złożenia skargi będzie także kontrola wizytatora którą zleci kurator oświaty. Wizytator sprawdzi zgodność funkcjonowania szkoły z przepisami prawa, a także:
W wyniku kontroli kuratorium wyda dyrektorowi zalecenia, które są dla dyrektora szkoły obligatoryjne do realizacji!
Należy podkreślić, że skarga na nauczyciela do Kuratorium Oświaty to ostateczność. Nie można traktować takiego rozwiązania jako sposobu na przyspieszenie rozwiązania problemu, jeśli okoliczności tego nie uzasadniają. W pierwszej kolejności skargę na nauczyciela składa się bowiem do tego podmiotu, który sprawuje nad nim bezpośredni nadzór. Zatem gdzie złożyć skargę na nauczyciela?
Pisemna skarga na nauczyciela powinna zostać złożona najpierw do dyrektora szkoły, a następnie – jeśli nie będzie skuteczna – do organu nadzorującego, czyli do Rady Gminy lub do Kuratorium. Do dyrektora kierowane są zarówno skargi na nauczycieli, jak i na pracowników niepedagogicznych czy trudnych uczniów.
To dyrektor szkoły odpowiada bowiem za zapewnienie uczniom bezpieczeństwa, za zagwarantowanie im przestrzegania praw ucznia i praw dziecka, za odpowiednie warunki do nauki, opieki i wychowania. Oznacza to, że niewłaściwe zachowanie pedagogów powinno spotkać się z reakcją ze strony kierującego placówką, który takich pedagogów zatrudnia i nadzoruje.
Skarga na nauczyciela może dotyczyć między innymi takich zachowań jak:
Kiedy dyrektor szkoły otrzymuje taką skargę, ma obowiązek ustosunkowania się do niej w ciągu jednego miesiąca. W tym czasie powinien zbadać sprawę między innymi poprzez prowadzenie anonimowych ankiet wśród uczniów, a także poprzez bezpośrednią rozmowę z danym nauczycielem.
Zgłoszenie nauczyciela do kuratorium będzie uzasadnione, jeśli dyrektor szkoły nie ustosunkuje się do skargi lub nie podejmie odpowiednich działań w celu rozwiązania problemu. Bezpośrednio do Kuratorium można złożyć także skargę na dyrektora szkoły, choć w pierwszej kolejności wskazane jest złożenie takiego pisma do Rady Gminy, która sprawuje nadzór nad kierującym placówką.
Co natomiast w przypadku pisemnej skargi na ucznia? Uczeń agresywny, stanowiący zagrożenie dla innych dzieci, powinien uzyskać odpowiednią pomoc. Skargę na takie dziecko również kieruje się w pierwszej kolejności do dyrektora szkoły.
Ten powinien podjąć kroki niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa innym uczniom, jednocześnie udzielając pomocy dziecku z problemami. Jeśli skierowane do niego pismo nie będzie skuteczne, problem należy zgłosić do kuratora oświaty.
Skarga do Kuratorium powinna przyjmować formę pisemną. Dokument musi uwzględniać między innymi:
Dokument należy adresować do Kuratorium Oświaty lub do Delegatur Kuratorium Oświaty. Można złożyć go listownie, listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Odpowiedzi na pismo należy oczekiwać w terminie jednego miesiąca. Jeśli Kuratorium uzna, że sprawą powinien zająć się inny podmiot, przekieruje pismo do właściwego organu.
Pisemna skarga do kuratorium może dotyczyć między innymi:
Na ogół, wniesienie skargi na nauczyciela może dotyczyć różnych kwestii, takich choćby jak:
Jeśli Kuratorium otrzyma skargę na nauczyciela, w ciągu 30 dni od daty wpłynięcia skargi podejmie odpowiednie działania wyjaśniające i w zależności od efektu kontroli w szkole, Kuratorium może wszcząć postępowania dyscyplinarnego nauczyciela, a nawet zwolnić nauczyciela, zakazując mu jednocześnie wykonywanie zawodu nauczyciela.
Oczywiście wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przez jednostkę organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą odbywa się, dopiero gdy Kuratorium ma niezbite dowody na zarzuty przytoczone przez skarżącego rodzica.
Niestety bardzo często rodzice dzieci nie wiedzą, jak postępować w przypadku chęci złożenia skargi na nauczyciela dlatego najlepiej, aby opis takiej procedury znajdował się w statucie szkoły.
Niemniej jednak nie wolno zapomnieć, że oprócz skargi do Kuratorium, można też spróbować złożyć skargę na nauczyciela do dyrektora szkoły, wtedy też dyrektor szkoły może powiadomić rzecznika dyscyplinarnego.
Aby ułatwić Ci sporządzenie skargi do Kuratorium na zachowanie nauczyciela, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór skargi, którą pobierzesz na samej górze strony.