17 zł
Podatnicy mają różne obowiązki wobec urzędu skarbowego. W przypadku pomyłki, niedopełnienia obowiązku czy niedotrzymania terminu, podatnik musi liczyć się z konsekwencjami, takimi jak mandat skarbowy, grzywna, czy nawet wyrok sądowy.
Na uniknięcie kary pozwala instytucja czynnego żalu, jednak nie każdy może z niej skorzystać. Na czym dokładnie polega czynny żal, jakie mogą być powody czynnego żalu i jak sporządzić pismo do Urzędu Skarbowego?
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór czynnego żalu – który zakupisz poniżej:
Spis treści:
ToggleCzynny żal do urzędu skarbowego to instytucja opisana w treści art. 16 Kodeksu karnego skarbowego, w brzmieniu:
Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.
Czynny żal pozwala zatem uniknąć kary, ale nie zwalnia z obowiązku naprawienia popełnionego błędu. Nie zawsze można też skorzystać z takiego rozwiązania. Czynny żal nie zostanie uznany, jeśli:
Aby czynny żal został uznany za skuteczny, podatnik musi uiścić zaległe opłaty wraz z odsetkami. Instytucja nie zwalnia bowiem z obowiązku uregulowania powstałych zaległości i odsetek.
Nie istnieje obowiązujący odgórnie formularz czy wzór pozwalający na zgłoszenie czynnego żalu. W celu skorzystania z tej instytucji podatnik powinien zatem naprawić swój błąd, na przykład uiścić zaległy podatek i sporządzić pismo ogólne do urzędu skarbowego, w którym zawarte zostanie:
Czynny żal powinien zawierać uzasadnienie. Uzasadnienie czynnego żalu to wyjaśnienie do urzędu skarbowego, dlaczego podatnik popełnił dany czyn – przestępstwo lub wykroczenie.
Argumentem uzasadniającym takie działanie może być między innymi brak wiedzy o obowiązujących przepisach czy zwykłe zapominalstwo. W uzasadnieniu można podkreślić także, że zdarzenie miało charakter incydentalny.
Przykłady czynnego żalu to między innymi:
Przykłady te dotyczą przede wszystkim podatników będących przedsiębiorcami. Kiedy natomiast z czynnego żalu może skorzystać osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej?
Osoby fizyczne mogą złożyć między innymi czynny żal za PIT. Dotyczy to przede wszystkim:
Jak rozwiązać taki problem? Jeśli podatnik spóźnił się z rozliczeniem deklaracji, powinien przygotować czynny żal i złożyć rozliczenie – równolegle lub przed zgłoszeniem czynnego żalu. Urząd nie może odmówić przyjęcia dokumentów zawierających czynny żal. Tak samo należy postąpić w przypadku nieuregulowania niedopłaty podatku.
Wielu podatników nie ma świadomości, że ich obowiązkiem jest rozliczenie się z fiskusem w przypadku zawarcia umowy kupna-sprzedaży czy w przypadku otrzymania darowizny, nawet tej od członków rodziny.
Należy wiedzieć zatem, że tak zwany podatek PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) powstaje, gdy:
Co ważne, obowiązek podatkowy może obciążać jedną lub wszystkie strony umowy. Podatek PCC płaci:
Najczęściej składany jest jednak czynny żal za zgłoszenie darowizny po terminie, a także czynny żal za niezgłoszenie pożyczki od członka rodziny. Zdarza się również, że czynny żal za PCC-3 składa nabywca pojazdu, który nie wiedział, że ma obowiązek opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z problemem tym nie spotka się natomiast podatnik, który kupuje nieruchomość i zawiera umowę kupna-sprzedaży u notariusza – wtedy to notariusz pobiera podatek i odprowadza go do urzędu.
Może zdarzyć się jednak, że fiskus uzna taki podatek za zaniżony. Podstawę opodatkowania czynności cywilnoprawnych stanowi bowiem wartość rynkowa nabytego przedmiotu.
Jeśli podatnik przyjmie cenę niższą, będzie zobowiązany wyrównać kwotę należnego podatku wraz z odsetkami. Również w tym przypadku zastosowanie znajdzie instytucja czynnego żalu.
Podobne wzory pism:
Markiza –
Polecam, pismo z uzasadnieniem