Czynny żal za brak Kasy Fiskalnej – wzór

17 

Z obowiązku posiadania kasy fiskalnej zwolnione są jedynie te podmioty, które prowadzą sprzedaż i świadczenie usług wyłącznie na rzecz firm i/lub organów administracji państwowej i samorządowej, jeśli ich obrót nie przekracza 20 000 zł w roku podatkowym. Pozostali przedsiębiorcy powinni posiadać kasę fiskalną i wystawiać paragony za wykonane usługi czy sprzedane towary.

W przypadku wykrycia braku kasy fiskalnej przedsiębiorca może zostać ukarany dodatkowym zobowiązaniem podatkowym w wysokości 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług (licząc do momentu rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy).

Aby ułatwić Ci sporządzenie pisma do urzędu skarbowego wyrażającego czynny żal za brak kasy fiskalnej, dzięki któremu unikniesz finansowych konsekwencji – przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór czynnego żalu – który zakupisz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Ponieważ dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej czy niewydanie paragonu klientowi jest traktowane jako przestępstwo skarbowe, podatnikowi grozi za to również kara grzywny do 240 stawek dziennych. Karą za brak kasy fiskalnej będzie też utrata prawa do odliczenia kwoty wydanej na zakup urządzenia fiskalnego, czyli ulgi na zakup kasy.

Aby uniknąć takich konsekwencji, podatnik powinien skorzystać z instytucji tak zwanego czynnego żalu. Czynny żal za brak kasy fiskalnej to dobrowolne przyznanie się do zaniedbania.

Warto pamiętać przy tym, że jeśli organ ścigania posiada już udokumentowaną informację o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, czynny żal nie będzie skuteczny. 

Czynny żal najlepiej wnieść w formie pisemnej, choć można dokonać tego także ustnie do protokołu. Dokument powinien zawierać wyjaśnienie, dlaczego podatnik nie spełnił swojego obowiązku.

Można powołać się tutaj między innymi na brak znajomości przepisów czy zwykłe zapominalstwo. Aby czynny żal był skuteczny, podatnik musi równolegle z jego złożeniem dopełnić zaniechanego obowiązku. Czynny żal wnosi się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika urzędu skarbowego.

Należy mieć świadomość, że:

  • korzystając z czynnego żalu, podatnik może wyłączyć odpowiedzialność karną skarbową, ale umożliwić organom podatkowym ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego, 
  • rezygnując z czynnego żalu, podatnik może umożliwić organom podatkowym nałożenie grzywny w formie mandatu, wyłączając możliwość ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Czynny żal za brak Kasy Fiskalnej – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czynny-zal-za-brak-kasy-fiskalnej-wzor
Czynny żal za brak Kasy Fiskalnej - wzór
17