Zgłoszenie darowizny po terminie – Czynny żal – wzór

(1 opinia klienta)

17 

Każdą otrzymaną darowiznę należy zgłosić do Urzędu Skarbowego poprzez złożenie wypełnionego wniosku SD-Z2.

Natomiast niezgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego traktowane jest jako oszustwo, za które grozi opodatkowanie karne w wysokości 20% stawki podatku (zwykle stawka przy darowiznach wynosi od 3 do 20%).

Aby ułatwić Ci sporządzenie pisma do urzędu skarbowego wyrażającego czynny żal za niezgłoszenie darowizny do US lub zgłoszenie jej po terminie (dzięki czemu unikniesz finansowych konsekwencji) – przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór czynnego żalu – który zakupisz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: , ,
Opis
Opinie (1)

Otrzymanie darowizny zawsze podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowego. W przypadku otrzymania darowizny od osoby bliskiej, osoby należące do pierwszej grupy podatkowej mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem że zgłoszą fakt otrzymania darowizny w terminie 6 miesięcy od zawarcia umowy darowizny (jeśli nie przekracza ona łącznie kwoty 10 434 zł na przestrzeni 5 lat).

Urząd skarbowy ukaże podatnika, jeśli informacja o niezgłoszonej darowiźnie wyjdzie na jaw w trakcie kontroli. Co więcej, poza podwyższoną do maksimum stawką podatku, fiskus ukarze podatnika również karą za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe – zależnie od stopnia narażenia budżetu na uszczuplenie podatku, czyli zależnie od wysokości należności.

Za wykroczenie skarbowe podatnikowi grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych.

Aby uniknąć konsekwencji niezgłoszenia darowizny lub zgłaszając darowiznę po terminie, do zeznania należy dołączyć tzw. czynny żal. Jest to pismo wyjaśniające przyczyny nieterminowego złożenia deklaracji.

Zgłoszenie darowizny po terminie – czynny żal stanowi przyznanie się do popełnionego czynu zabronionego. Z opcji tej może skorzystać zatem podatnik, którego wykroczenie nie zostało jeszcze wykryte przez urząd skarbowy. 

Czynny żal powinien wyjaśniać, dlaczego podatnik dopuścił się danego czynu. Można napisać w nim zatem, że podatnik nie posiadał wiedzy o obowiązujących przepisach czy też zwyczajnie zapomniał o obowiązującym terminie zgłoszenia darowizny.

Jednocześnie, podatnik powinien złożyć zaległą deklarację i zapłacić podatek od darowizny, jeśli nie jest zwolniony z tego obowiązku. 

1 opinia dla Zgłoszenie darowizny po terminie – Czynny żal – wzór

  1. Marianna Dębińska

    bardzo pomocny wzór

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zgloszenie-darowizny-po-terminie-czynny-zal-wzor-przyklad
Zgłoszenie darowizny po terminie - Czynny żal - wzór
17