Czynny żal za niezłożenie PIT-11 w terminie

17 

PIT-11 płatnik składa do US w celu poinformowania urzędu o wyliczonych i odprowadzonych  zaliczkach na podatek dochodowy osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło czy umowy zlecenie.

PIT-11 składa się elektronicznie do urzędu skarbowego, do końca stycznia po każdym roku podatkowym. Natomiast pracownikom przekazuje się go do końca lutego.

PIT-11 można przekazać do urzędu skarbowego nawet na ostatnią chwilę, jednak należy liczyć się z tym, że można napotkać wtedy problemy techniczne związane z przeciążeniem sieci.

Jeśli zaś podatnik nie otrzyma Urzędowego Potwierdzenia Odbioru dokumentów z ostatniego dnia obowiązującego terminu, musi liczyć się z konsekwencjami – takimi samymi, jakie czekają przedsiębiorców, którzy zwyczajnie zapominają o tym obowiązku.

Aby ułatwić Ci sporządzenie pisma do urzędu skarbowego wyrażającego czynny żal za niezłożenie PIT-11 w terminie – przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór czynnego żalu – który zakupisz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Tymczasem niedostarczenie PIT-11 w terminie jest czynem zabronionym, kwalifikowanym jako wykroczenie – przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności. Grzywnę za wykroczenie skarbowe orzeka urzędnik skarbowy lub sąd. Kara może wynosić do 180 stawek dziennych.

Sposobem na uniknięcie konsekwencji niedopełnienia obowiązku jest czynny żal za niezłożenie PIT-11 w terminie, czyli zawiadomienie urzędu skarbowego o popełnieniu czynu karalnego, zanim fiskus sam będzie świadomy jego popełnienia. Czynny żal najlepiej złożyć na piśmie, choć można podyktować go także do protokołu – nie podczas nieformalnej rozmowy z urzędnikiem.

Czynny żal powinien zawierać wyjaśnienie, dlaczego podatnik nie dopełnił swojego obowiązku. Równolegle z wniesieniem czynnego żalu przedsiębiorca musi przesłać do US zaległy formularz PIT-11, ponieważ instytucja czynnego żalu może zwolnić od kary, ale nie od samego obowiązku podatkowego. 

Czynny żal za niezłożenie PIT-11 w terminie należy wnieść do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Dopuszczalne jest złożenie takiego pisma osobiście, pocztą tradycyjną lub elektroniczną. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Czynny żal za niezłożenie PIT-11 w terminie”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czynny-zal-za-niezlozenie-pit-11-w-terminie-wzor-przyklad
Czynny żal za niezłożenie PIT-11 w terminie
17