Oświadczenie o niewykonywaniu czynności opodatkowanych VAT – wzór

17 

Oświadczenie o niewykonywaniu czynności opodatkowanych VAT składa podatnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Dokument wykorzystywany jest między innymi w związku z zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej, ze zmianą statusu podmiotu gospodarczego, czy z czasowym zawieszeniem prowadzenia działalności.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniające wszystkie formalne wymagania – wzór oświadczenia o niewykonywaniu czynności opodatkowanych VAT – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Jak napisać oświadczenie o niewykonywaniu czynności opodatkowanych VAT?

W celu złożenia oświadczenia o niewykonywaniu czynności opodatkowanych VAT przedsiębiorca musi przedstawić dokumenty potwierdzające przyczyny niewykonywania czynności opodatkowanych VAT, takie jak zaświadczenie o zakończeniu działalności gospodarczej.

Samo oświadczenie warto przygotować w oparciu o opracowany przez nas wzór oświadczenia o niewykonywaniu czynności opodatkowanych VAT, uwzględniający numer NIP podatnika oraz:

  • podstawę prawną – ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, 
  • oświadczenie, że przedsiębiorca nie jest zarejestrowany jako podatnik podatku VAT,
  • oświadczenie, że podatnik nie dokonuje importu towarów, nie jest członkiem grupy podatników VAT, nie wykonuje czynności opodatkowanych zwolnionych od podatku VAT, nie otrzymuje towarów lub świadczeń usług od podatników VAT, nie korzysta z ulg, zwolnień, odroczeń lub innych uprawnień związanych z podatkiem VAT, nie wykonuje dostaw towarów/ świadczenia usług opodatkowanych stawkami obniżonymi lub zerowymi, nie dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów lub świadczeń usług.

Przykładowe oświadczenie o niewykonywaniu czynności opodatkowanych VAT powinno zawierać także zobowiązanie do niezwłocznego zgłaszania ewentualnych zmian w tym zakresie organowi podatkowemu.

Czym skutkuje oświadczenie o niewykonywaniu czynności opodatkowanych VAT?

Złożenie wypełnionego druku przykładowego oświadczenia o niewykonywaniu czynności opodatkowanych VAT prowadzi do zwolnienia podatnika z obowiązku składania deklaracji VAT i rozliczania podatku w okresie, w którym oświadczenie jest ważne – jeden rok.

Co istotne, przedsiębiorca nie może złożyć takiego oświadczenia, jeśli w praktyce prowadzi działalność opodatkowaną VAT. Jest to bowiem karalne i może prowadzić zarówno do sankcji finansowych, jak i odpowiedzialności karnej.

Poza tym, podatnikowi składającemu takie oświadczenie grozi kontrola podatkowa, która ma na celu sprawdzenie zgodności złożonego oświadczenia z rzeczywistym stanem faktycznym.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Oświadczenie o niewykonywaniu czynności opodatkowanych VAT – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

oswiadczenie-o-niewykonywaniu-czynnosci-opodatkowanych-vat-wzor
Oświadczenie o niewykonywaniu czynności opodatkowanych VAT - wzór
17