17 zł
Jak napisać czynny żal PCC-3? Podatek od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC) rozlicza się na formularzu PCC-3. Termin na jego złożenie – i zapłatę podatku – wynosi 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Niestety wiele osób nie w ogóle o istnieniu takiego podatku, lub zwyczajnie zapomina uiścić go w wyznaczonym terminie.
Aby ułatwić Ci sporządzenie pisma do urzędu skarbowego wyrażającego czynny żal brak zapłaty podatku PCC, dzięki któremu unikniesz finansowych konsekwencji – przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór czynnego żalu – który zakupisz poniżej:
Formularz składa się do urzędu skarbowego osobiście, pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych pojawia się między innymi przy zawarciu takich umów, jak:
W większości przypadków podatek PPC wynosi 2% podstawy opodatkowania. Natomiast kara za brak złożenia deklaracji PCC-3 wynosi od 10 % wysokości płacy minimalnej aż do jej dwudziestokrotności. P
onieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obowiązku złożenia deklaracji PCC-3, warto wiedzieć, jak można takiej kary uniknąć. Mowa tu o możliwości złożenia tak zwanego czynnego żalu.
Czynny żal – wzór PCC-3 to sposób na uchronienie się przed karą za niezapłacenie podatku na przykład po zakupie samochodu czy po otrzymaniu darowizny.
Z opcji tej może skorzystać jednak tylko ten podatnik, którego urząd skarbowy jeszcze nie wezwał w związku z popełnionym czynem zabronionym. Krótko mówiąc, z instytucji czynnego żalu nie skorzysta już ten podatnik, którego wykroczenie zostało wykryte przez urząd skarbowy.
Czynny żal jest dokumentem, w którym podatnik powinien wyjaśnić, dlaczego nie dopełnił swojego obowiązku oraz wskazać ewentualne osoby współdziałające z nim w popełnionym wykroczeniu.
Wyjaśnieniem niedopełnienia obowiązku takiego jak złożenie deklaracji PCC-3 może być między innymi brak wiedzy na temat obowiązujących przepisów czy zwykłe zapominalstwo. Aby czynny żal był skuteczny, podatnik musi zrealizować swój obowiązek, czyli złożyć formularz PCC-3 i zapłacić należny podatek wraz z odsetkami.
Czynny żal nie zwalnia z obowiązku uregulowania takich należności – pozwala jedynie uniknąć konsekwencji karnych wykroczenia. Czynny żal w formie pisemnej należy wnieść do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.