Czynny żal – wzór PCC-3

17 

Jak napisać czynny żal PCC-3? Podatek od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC) rozlicza się na formularzu PCC-3. Termin na jego złożenie – i zapłatę podatku – wynosi 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Niestety wiele osób nie w ogóle o istnieniu takiego podatku, lub zwyczajnie zapomina uiścić go w wyznaczonym terminie.

Aby ułatwić Ci sporządzenie pisma do urzędu skarbowego wyrażającego czynny żal brak zapłaty podatku PCC, dzięki któremu unikniesz finansowych konsekwencji – przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór czynnego żalu – który zakupisz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Formularz składa się do urzędu skarbowego osobiście, pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych pojawia się między innymi przy zawarciu takich umów, jak:

  • umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych,
  • umowa zamiany rzeczy i praw majątkowych;
  • umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy,
  • umowa darowizny,
  • umowa dożywocia;
  • umowa o dział spadku,
  • umowa o zniesienie współwłasności,
  • ustanowienie hipoteki;
  • ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym odpłatnej służebności.

W większości przypadków podatek PPC wynosi 2% podstawy opodatkowania. Natomiast kara za brak złożenia deklaracji PCC-3 wynosi od 10 % wysokości płacy minimalnej aż do jej dwudziestokrotności. P

onieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obowiązku złożenia deklaracji PCC-3, warto wiedzieć, jak można takiej kary uniknąć. Mowa tu o możliwości złożenia tak zwanego czynnego żalu. 

Czynny żal – wzór PCC-3 to sposób na uchronienie się przed karą za niezapłacenie podatku na przykład po zakupie samochodu czy po otrzymaniu darowizny.

Z opcji tej może skorzystać jednak tylko ten podatnik, którego urząd skarbowy jeszcze nie wezwał w związku z popełnionym czynem zabronionym. Krótko mówiąc, z instytucji czynnego żalu nie skorzysta już ten podatnik, którego wykroczenie zostało wykryte przez urząd skarbowy.

Czynny żal jest dokumentem, w którym podatnik powinien wyjaśnić, dlaczego nie dopełnił swojego obowiązku oraz wskazać ewentualne osoby współdziałające z nim w popełnionym wykroczeniu.

Wyjaśnieniem niedopełnienia obowiązku takiego jak złożenie deklaracji PCC-3 może być między innymi brak wiedzy na temat obowiązujących przepisów czy zwykłe zapominalstwo. Aby czynny żal był skuteczny, podatnik musi zrealizować swój obowiązek, czyli złożyć formularz PCC-3 i zapłacić należny podatek wraz z odsetkami.

Czynny żal nie zwalnia z obowiązku uregulowania takich należności – pozwala jedynie uniknąć konsekwencji karnych wykroczenia. Czynny żal w formie pisemnej należy wnieść do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Czynny żal – wzór PCC-3”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czynny-zal-wzor-pcc-3-przyklad
Czynny żal - wzór PCC-3
17