Czynny żal za brak przeglądu Kasy Fiskalnej

(1 opinia klienta)

17 

Od 1 grudnia 2008 r. obowiązkowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej należy dokonywać co 24 miesiące, cyklicznie. Przedtem przedsiębiorców obowiązywał termin 12 miesięcy.  Przepisy dotyczące obowiązku dokonywania regularnych przeglądów kasy fiskalnej zawarte zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie warunków stosowania kas rejestrujących.

Należy pamiętać, że monitorowanie upływu terminu, w którym powinien zostać dokonany przegląd kasy fiskalnej, należy do obowiązków podatnika, czyli przedsiębiorcy, a nie serwisu. Warto wiedzieć również, że termin przeglądu jest określony i nie podlega przywróceniu.

Aby ułatwić Ci sporządzenie pisma do urzędu skarbowego wyrażającego czynny żal za brak przeglądu kasy fiskalnej – przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór czynnego żalu – który zakupisz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (1)

Jest to niemożliwe nawet wtedy, kiedy do uchybienia terminu dochodzi w wyjątkowej sytuacji, na którą podatnik nie miał wpływu. W praktyce oznacza to, że nawet złożenie pisma wyjaśniającego naruszenie terminu nie sprawi, że urząd skarbowy przywróci termin na wykonanie przeglądu kasy fiskalnej. Natomiast za niedopełnienie tego obowiązku grożą podatnikowi nieprzyjemne konsekwencje.

Za nieprzestrzeganie obowiązku wykonania okresowego przeglądu kasy podatnikowi grożą sankcje karne skarbowe – brak terminowego przeglądu kasy to nic innego jak wadliwe prowadzenie księgi, zatem podatnikowi grozi za to kara grzywny (za wykroczenie skarbowe).

Taka kara zawiera się w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Częściej jednak urząd skarbowy za takie wykroczenie nakłada na podatnika mandat karny w kwocie maksymalnej równej podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Należy mieć też na uwadze, że jeżeli przegląd kasy fiskalnej nie nastąpi w obowiązującym terminie, przedsiębiorca będzie miał obowiązek dokonania zwrotu ulgi na zakup kasy.

Aby uniknąć sankcji karnych, podatnik powinien złożyć czynny żal za brak przeglądu kasy fiskalnej. Jest to pismo stanowiące zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego.

Podatnik może uchronić się przed konsekwencjami popełnionego wykroczenia, dopóki urząd skarbowy sam go nie wykryje. Wraz ze złożeniem czynnego żalu przedsiębiorca musi spełnić obowiązek, którego zaniechał, czyli dokonać przeglądu kasy fiskalnej. 

1 opinia dla Czynny żal za brak przeglądu Kasy Fiskalnej

  1. Klaudiusz B.

    zakup bezproblemowy, wzór czynnego żalu spełnił nasze oczekiwania, pozdrawiamy

    • Grzegorz Szwaciński (verified owner)

      Dziękujemy za skorzystanie z naszych wzorów pism.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czynny-zal-za-brak-przegladu-kasy-fiskalnej-przyklad-wzor
Czynny żal za brak przeglądu Kasy Fiskalnej
17