17 zł
Wniosek o niepromowanie ucznia może dotyczyć dziecka uczącego się w klasach 1-3. Zasadniczo, taki uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej automatycznie, bez względu na swoje wyniki. Możliwe jest jednak niepromowanie go w uzasadnionych przypadkach. Jak napisać wniosek o niepromowanie ucznia?
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór wniosku o niepromowanie ucznia – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Wzór wniosku o niepromowanie ucznia wykorzystać mogą zarówno rodzice lub opiekunowie prawni, jak i wychowawca klasy. Rozwiązanie to stosuje się wyłącznie w stosunku do uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej, w uzasadnionych przypadkach.
Jeśli dziecko nie radzi sobie w szkole, na przykład ze względu na swój stan zdrowia, częste nieobecności lub inne utrudnienia, rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na powtarzanie klasy przez ucznia, podejmując stosowną uchwałę.
Z wnioskiem w tej sprawie mogą wystąpić rodzice po zasięgnięciu opinii wychowawcy oraz wychowawca po zasięgnięciu opinii rodziców.
Niepromowanie ucznia jest rozwiązaniem uzasadnionym, jeśli dziecko pozostaje wyraźnie „w tyle” za rówieśnikami, jest opóźnione rozwojowo, nie ma wystarczającej wiedzy i umiejętności, aby poradzić sobie w kolejnej klasie.
Promocji nie otrzymuje bowiem ten uczeń, który nie rokuje na powodzenie w nauce w klasie wyższej – powtarzanie roku ma pozwolić mu na uzupełnienie najważniejszych kompetencji, zwłaszcza w zakresie pisania, liczenia i czytania.
Pozostawienie ucznia w klasie nie jest karą, lecz formą pomocy w nadrobieniu zaległości, a także formą profilaktyki, ponieważ zapobiega późniejszym niepowodzeniom szkolnym w starszych klasach. C
o więcej, w konsekwencji promowania ucznia pomimo przeciwwskazań mogłoby dojść u dziecka do rozwoju różnych zaburzeń, jak fobia szkolna, czy nerwica szkolna, a to również uniemożliwia przyswajanie wiedzy na dalszych poziomach edukacyjnych.