17 zł
Wierzyciel ma prawo wyboru komornika, który będzie prowadził dla niego postępowanie egzekucyjne. Prawo to wynika z przepisów ustawy z dnia 29.08.1997 roku o komornikach sądowych i egzekucji.
Wybierając komornika, wierzyciel składa stosowne oświadczenie – oświadczenie o wyborze komornika, w którym wskazuje również dane swojego dłużnika.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór oświadczenia o wyborze komornika, który pobierzesz poniżej:
Wierzyciel ma prawo wybrać komornika w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne oraz o zabezpieczenie roszczeń. Prawo wyboru dotyczy także wykonywania innych tytułów wykonawczych oraz tytułów egzekucyjnych, które podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej bez zaopatrywania ich w klauzulę wykonalności.
Wierzyciel wybiera również komornika, który w jego imieniu zajmuje się wykonaniem postanowienia o zabezpieczeniu środka dowodowego oraz postanowień nakazujących wydanie środka dowodowego w postępowaniu w sprawach własności intelektualnej.
Prawo wyboru komornika nie obowiązuje w przypadku spraw o egzekucję z nieruchomości, o wydanie nieruchomości, o wprowadzenie w posiadanie nieruchomości, o opróżnienie pomieszczeń, w tym lokali mieszkalnych z osób lub rzeczy.
Ograniczenia w wyborze komornika sądowego wynikają zatem między innymi z kategorii spraw, które muszą być prowadzone w rewirze komorniczym – u komornika działającego najbliżej miejsca zamieszkania dłużnika.
Zasadniczo, komornik wybrany przez wierzyciela powinien prowadzić za niego postępowanie egzekucyjne, wykonać postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia czy wykonać europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym, jednak może odmówić prowadzenia sprawy, jeśli
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.