17 zł
Raport o zwolnienie ze służby w Straży Granicznej to dokument, który składa pracownik SG i który zawiera informacje na temat decyzji o zwolnieniu ze służby w Straży Granicznej.
Chęć zwolnienia się ze służby w SG może wynikać z różnych przyczyn, takich choćby jak: zakończenie umowy, przejście na emeryturę, przeniesienie do innej jednostki lub całkowita rezygnacja z pracy w Służbie Granicznej.
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór raportu, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Spis treści:
ToggleFunkcjonariusz Straży Granicznej ma prawo złożyć raport o zwolnienie go ze służby. Zgodnie z przepisami, funkcjonariusza zwalnia się ze służby w terminie do 3 miesięcy od dnia pisemnego zgłoszenia przez niego chęci wystąpienia ze służby.
Funkcjonariusz SG może zostać zwolniony ze służby w wielu przypadkach. Najczęściej jest to:
Poza tym funkcjonariusza można zwolnić także, gdy ten nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, gdy wymaga tego ważny interes służby, gdy odmówi on przeniesienia na inne stanowisko z przyczyn określonych w przepisach, gdy upłynie okres 12 miesięcy od dnia zaprzestania przez niego świadczenia służby z powodu choroby i wiele innych.
Przepisy wymieniają także możliwość zwolnienia funkcjonariusza ze służby z jego własnej woli. Wymaga to złożenia raportu dotyczącego wystąpienia ze służby ze skutkiem następującym po upływie 3 miesięcy.
Raport o zwolnienie ze służby funkcjonariusz SG może przygotować w przypadku chęci zmiany zawodu, a także w przypadku chęci przejścia na emeryturę. Dokument powinien zawierać między innymi:
Okres wypowiedzenia w przypadku wystąpienia ze służby w Straży Granicznej wynosi 3 miesiące. Pismo w tej sprawie należy kierować do komendanta Straży Granicznej i można przygotować je w oparciu o nasz sprawdzony wzór zwolnienia ze służby w Straży Granicznej.
Warto wspomnieć, że wystąpienie ze służby w SG z powodu osiągnięcia odpowiedniego wieku jest uzasadnione:
Raport taki zazwyczaj zawiera dane personalne osoby pełniącej służbę w Straży Granicznej, datę zwolnienia, przyczynę zwolnienia, podstawę prawną, uzasadnienie, oraz wszelkie inne istotne informacje dotyczące procesu zwolnienia ze służby w SG.
Jest to ważny dokument administracyjny, który może być przechowywany w aktach osobowych oraz wykorzystywany do celów ewidencyjnych i administracyjnych przez odpowiednie organy Straży Granicznej.
Podstawa prawna: Art. 45. – [Zwolnienie ze służby] – Straż Graniczna.