17 zł
Opinię o praktykancie sporządza z reguły opiekun praktyk. Opinia ta jest niezbędna w celu uzyskania zaliczenia praktyk w szkole wyższej.
Opinia taka ma też znaczenie dla samego praktykanta, ponieważ informuje o jego mocnych i słabszych stronach. Jakie informacje powinna zawierać opinia o praktykancie i jak taką opinię przygotować?
Aby ułatwić Ci przygotowanie takiego dokumentu – przygotowaliśmy w 3 wersjach przykładowy wzór opinii o praktykancie w przedszkolu, który pobierzesz, klikając w poniższy przycisk:
Spis treści:
TogglePraktyka w przedszkolu służy przede wszystkim rozwijaniu umiejętności wykorzystania wiedzy zdobytej na studiach w praktyce, a także jej poszerzeniu. Poza tym, celem praktyk jest również:
Praktyki w przedszkolu najczęściej obejmują:
W trakcie takich praktyk student powinien:
Opis przebiegu praktyki w przedszkolu do opinii może obejmować również takie zadania praktykanta, jak:
Ocena praktykanta w przedszkolu jest przygotowywana przez nauczyciela – opiekuna praktyk – oraz zatwierdzana przez dyrektora placówki. Opiekun praktyk ma za zadanie ocenić przebieg pracy studenta w poszczególnych oddziałach, w porozumieniu z innymi nauczycielami. Uzgodnioną ocenę powinien natomiast wraz z uzasadnieniem przedstawić dyrektorowi placówki do oceny.
W ramach dokonywania oceny i przygotowywania opinii na temat studenta pod uwagę bierze się następujące kryteria:
Warto pamiętać, że o pozytywnym zaliczeniu praktyki decydują:
Natomiast przy wystawianiu oceny za praktykę pod uwagę bierze się przede wszystkim:
Przykładowa opinia o praktykancie w przedszkolu czy żłobku, jak każda opinia o praktykancie, musi składać się z kilku niezbędnych elementów formalnych, takich jak:
Należy pamiętać, że opinia o praktykancie może być pozytywna, neutralna, ale też negatywna. Do jej przygotowania warto wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór przykładowej opinia o praktykancie w przedszkolu. Konieczne jest jednak dostosowanie jego treści do okoliczności tak, aby opinia była opinią sporządzoną indywidualnie, zgodnie ze stanem faktycznym.
Tylko wtedy będzie to dokument wartościowy dla studenta – wiarygodny i rzetelny. Nie zaleca się zatem przygotowywania tak zwanych laurek, wolnych od wszelkich negatywnych sformułowań. Ujęcie w opinii tych kwestii, nad którymi praktykant powinien popracować, jest dla niego korzystne, ponieważ pozwala mu doskonalić swoje umiejętności.
Przykładowa opinia o praktykancie w żłobku lub przedszkolu powinna rozpoczynać się od kilku podstawowych informacji na temat praktykanta, miejsca odbywania praktyk i samych praktyk. Następnie opiekun może przejść do opiniowania sposobu odbycia praktyk przez studenta, ujmując w dokumencie między innymi takie sformułowania jak:
Opinia może odnosić się także do osobowości praktykanta, dlatego opiekun ma prawo uwzględnić w niej między innymi takie sformułowania jak: