17 zł
Jak powinna wyglądać przykładowa opinia o praktykancie? Opinia o praktykancie to opinia opiekuna praktyk o przebiegu praktyki. Dokument ten pozwala pracodawcy wyrazić swoje zdanie na temat pracy z danym praktykantem.
Co ważne, opinia o praktykancie nie musi być pozytywna – jak rekomendacje czy referencje – opinia może być także neutralna czy nawet negatywna.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór przykładowej opinii o praktykancie, którą pobierzesz poniżej:
Kupując ten produkt otrzymasz:
Spis treści:
ToggleOpinia o praktykancie to dokument, w którym pracodawca (opiekun praktyk) ocenia przebieg praktyk. Ocena praktykanta może być:
Należy odróżniać ją o referencji, listu polecającego czy listu rekomendacyjnego, ponieważ te dokumenty zawsze mają wydźwięk pozytywny.
Co ważne, opinia o praktykancie może charakteryzować się też poufnością – wtedy praktykant nie zna jej treści – ale takie rozwiązanie stosuje się bardzo rzadko.
Zazwyczaj opinię o praktykancie pracodawca wystawia na jego własny wniosek w celu wykazania, że praktyki się odbyły.
Opisowa opinia opiekuna praktyk nie jest dla pracodawcy obowiązkowa. Praktykant powinien więc poinformować przełożonego o tym, że będzie ich potrzebował po zakończeniu okresu zatrudnienia. Dlaczego taka opinia może okazać się potrzebna?
Opinia o praktykancie może być wymagana, jeśli praktyki dotyczą studenta lub ucznia technikum. Praktyki obowiązkowe trzeba potwierdzić bowiem odpowiednim dokumentem od pracodawcy.
Jednak praktyki nie zawsze są obowiązkowe, a mimo to warto posiadać ich potwierdzenie.
Opinia o przebiegu praktyk jest ważna także w procesie poszukiwania pracy. Pełni wtedy rolę podobną do referencji. Świadczy o zdobytym doświadczeniu i posiadanych przez praktykanta umiejętnościach.
Warto podkreślić, że przykładowa opinia o praktykancie to nie to samo, co opinia praktykanta o praktykach. Ten pierwszy dokument sporządza bowiem opiekun praktyk, natomiast ten drugi sam praktykant.
Co powinno znaleźć się w opinii o przebiegu stażu? Przykładowa opinia opiekuna praktyki zawodowej musi uwzględniać:
Opinię można przygotować w oparciu o nasz wzór oceny z praktyki zawodowej. Najważniejszą częścią takiego pisma jest natomiast opis tego, jak praktykant radził sobie z wymaganiami pracodawcy.
W treści opinii należy napisać:
Oczywiście, praktyki powinny wiązać się z kierunkiem, na jakim praktykant studiuje czy z profilem klasy, w której się uczy.
Przykładowo: w przypadku opinii na kierunku rachunkowość, praktykant powinien sprawdzać poprawność dokumentów księgowych, księgować faktury czy chociażby segregować zmagazynowaną dokumentację. Można też napisać, że praktyki potwierdziły dobrą znajomość jeżyka obcego.
Przykładowa opinia z praktyk może zawierać zarówno stwierdzenia pozytywne, jak i negatywne. Aby była rzetelna, należy tworzyć ją indywidualnie, choć można popierać się przy tym przykładami i wzorami podobnych dokumentów.
Zindywidualizowana opinia jest dla praktykanta bardziej wartościowa – zwłaszcza w procesie ubiegania się o pracę, czyli z perspektywy pracodawcy.
Jednak dobrze sporządzona opinia – obiektywna – będzie wartościowa również dla samego praktykanta. Wskaże mu, nad czym powinien popracować, aby osiągać lepsze wyniki w pracy.
Zatem sporządzając opinię o praktykancie, warto ująć w niej także stwierdzenia krytyczne, aby dokument nie wydawał się wręcz przesadnie pozytywny.
Praktyki i staż to określenia używane zamiennie, ale należy pamiętać, że nie są to takie same terminy. Praktyki są ściśle związane z edukacją. Może odbywać je uczeń technikum czy szkoły zawodowej. Szkoła średnia wymaga odbycia pewnej liczby godzin praktyk i jest to obowiązkowe.
Praktyki realizują także studenci. Podczas praktyk mają poznać specyfikę zawodu i rozwinąć swoje umiejętności praktyczne w oparciu o posiadaną wiedzę. Opinia z praktyk dotyczy więc pracy niepełnowymiarowej.
Z kolei opinia o stażu czy opinia o stażyście odnosi się do zatrudnienia w celu przyuczenia. Staż nie jest dostosowany do godzin nauki czy zajęć na uczelni. Zwykle zajmuje osiem godzin dziennie, jak praca na pełen etat.
Opinia o stażyście odnosi się do zdobycia konkretnych umiejętności przez osobę, która staż odbywa. Dokument jest bardzo istotny dla przyszłego pracodawcy – na równi z opinią o praktykancie.
Zasadniczo, opinia jest dokumentem sporządzanym po zakończeniu pracy. Stanowi subiektywną ocenę pracownika, praktykanta lub stażysty przez pracodawcę.
Kodeks pracy nie nakłada na pracodawców obowiązku sporządzania opinii o pracownikach. Z tego względu przełożony przygotowuje taki dokument tylko na wniosek osoby zainteresowanej.
Opinia o pracowniku wydana w trakcie zatrudnienia może służyć takim celom jak samodoskonalenie, ale także nagradzanie.
Jeśli pracownik otrzyma negatywną opinię, nie jest to równoznaczne ze zwolnieniem go z pracy. Negatywna opinia powinna motywować go do poprawy. Z kolei pozytywna opinia o pracowniku może być zapowiedzią awansu czy premii.
Opinia o praktykancie bywa niezbędna do zaliczenia odbywanej praktyki zawodowej. Jeśli praktyki są obowiązkowe, trzeba udowodnić ich zrealizowanie, przedkładając odpowiedni dokument na uczelni czy w szkole średniej. Temu służy opinia opiekuna praktyk.
Jednocześnie opinia o praktykach i opinia o pracowniku, który rozwiązuje umowę z dotychczasowym pracodawcą, mogą pełnić także rolę referencji – o ile są pozytywne. Wtedy oba dokumenty mają podobną funkcję, czyli pomagają w znalezieniu dobrej pracy.
Z zakładu pracy praktykant wynosi ze sobą wiele umiejętności, które pozwolą mu na szybsze zaadaptowanie się w miejscu pracy, do którego trafi po ukończeniu szkoły.
Aby ocenić, w jakim stopniu praktykant przyswoił wiedzę zdobytą w zakładzie pracy, niezmiernie przydatna okazuje się opinia pracodawcy o stażyście, opinię wydać może również opiekun stażysty.
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu, przygotowaliśmy wzór opinii o praktykancie w kilku wersjach.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.