17 zł
Jak napisać podanie o zmianę formy zatrudnienia? Zmiana formy zatrudnienia np. z umowy zlecenia na umowę o pracę jest korzystna dla pracownika między innymi ze względu na to, że zatrudniony na podstawie takiej umowy pracownik zostaje objęty przepisami Kodeksu pracy, zatem może liczyć na płatne urlopy czy większą ochronę przed zwolnieniem.
Co ważne, po 6 miesiącach pracy w danej firmie pracownik ma pełne prawo złożyć podanie o zmianę formy zatrudnienia, a pracodawca powinien rozpatrzyć je pozytywnie. Jak napisać taki wniosek?
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór podania, które zakupisz poniżej:
Spis treści:
ToggleWniosek o zmianę formy zatrudnienia pracownik składa na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Zgodnie z treścią art. 293 KP pracownik może wystąpić do danego pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy, o zmianę umowy zawartej na czas określony na umowę na czas nieokreślony lub na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu.
Artykuł 293 KP brzmi:
Pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem, złożonym w postaci papierowej lub elektronicznej, o zmianę rodzaju pracy, zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony lub o zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na okres próbny.
Zatem pierwszy warunek, jaki należy spełnić, aby wniosek o zmianę rodzaju umowy był uzasadniony, to świadczenie pracy w danym zakładzie przez okres co najmniej 6 miesięcy. Kolejny warunek, to złożenie podania w formie pisemnej, bądź elektronicznej.
Warto podkreślić również, że nawet po spełnieniu tych warunków z możliwości złożenia takiego wniosku nie skorzysta osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę na okres próbny.
Wniosek o zmianę rodzaju umowy może dotyczyć:
Zatem pismo tego typu do swojego pracodawcy składać będą osoby:
Pisemna prośba o zmianę umowy zlecenia na umowę o pracę czy o zmianę umowy na umowę bezterminową powinna zostać zaakceptowana przez pracodawcę. Przepisy mówią bowiem jasno, że pracodawca powinien – w miarę możliwości – uwzględnić wniosek pracownika.
Co więcej, przełożony ma obowiązek udzielenia odpowiedzi na piśmie wraz z uzasadnieniem.
Rozpatrując wniosek pracownika, pracodawca powinien wziąć pod uwagę potrzeby swoje i potrzeby osoby zatrudnionej. Na udzielenie odpowiedzi ma jeden miesiąc, licząc od dnia otrzymania wniosku.
Podanie o zmianę umowy zlecenie na umowę o pracę, podanie o zmianę umowy na umowę bezterminową czy na umowę o pracę w pełnym wymiarze pracownik może składać jeden raz w roku kalendarzowym.
Warunkiem złożenia wniosku jest dostępność danej formy zatrudnienia u aktualnego pracodawcy.
W praktyce oznacza to, że jeśli pracownik złoży wniosek o zmianę umowy zlecenie na umowę o pracę w danym roku i uzyska zgodę pracodawcy, który zawrze z nim np. umowę o pracę na czas określony, to kolejny wniosek o zmianę formy zatrudnienia – tym razem o zmianę umowy o pracę na czas nieokreślony – pracownik będzie mógł złożyć dopiero rok później.
Zmiana umowy zlecenia na umowę o pracę, zmiana umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony czy w pełnym wymiarze czasu pracy ma jeden cel – zapewnienie pracownikowi poczucia bezpieczeństwa, czyli zatrudnienia na podstawie pewnej, bezpiecznej umowy.
Wniosek w takiej sprawie pracownik powinien przygotować więc z myślą, iż musi przekonać pracodawcę do tego, że zasłużył na zawarcie korzystniejszej dla niego formy umowy.
Wniosek dotyczący zmiany formy zatrudnienia musi zawierać:
Wniosek o zmianę formy zatrudnienia można uzasadnić między innymi:
Zmiana formy zatrudnienia z umowy zlecenia na umowę o pracę nie może opierać się na zawarciu aneksu do umowy, ponieważ stanowi zmianę podstawy zatrudnienia. W takim przypadku konieczne będzie rozwiązanie dotychczas łączącej strony umowy zlecenia i zawarcie nowej umowy – umowy o pracę.
Jeśli zaś zmiana dotyczy czasu trwania umowy (z określonego na nieokreślony) lub wymiaru czasu pracy (z części etatu na pełen etat), strony mogą:
Pracownik i pracodawca nie mogą zawierać ze sobą dwóch umów o pracę, dlatego jedna z nich zawsze musi zostać rozwiązana. Praktyczniejsze jest jednak dokonanie zmiany w warunkach świadczenia pracy za pomocą aneksu, czyli porozumienia zmieniającego.
Umowa zlecenia nie zawsze przekształca się w umowę o pracę na wniosek pracownika. Czasami konieczność takiej zmiany wynika bezpośrednio z przepisów. Jeśli umowa zlecenia nosi znamiona umowy o pracę, taka zmiana jest formalnym dostosowaniem stosunku pracy łączącego strony do obowiązujących przepisów.
Zmiana umowy zlecenia na umowę o pracę może być podyktowana:
Niezależnie od przyczyn takiej zmiany strony muszą pamiętać, że umowa zlecenia i umowa o pracę to dwa odrębne stosunki prawne, różniące się zakresem praw i obowiązków, a także sposobem ich wykonywania.
Dotyczy to nie tylko uzyskania przez zleceniobiorcę uprawnień pracowniczych, ale również nałożenia na strony obowiązków określonych w kodeksie pracy.
Inne wzory pism:
Małgorzata Dopierska –
bardzo dobry wzór, do wypełnienia danymi swoimi i pracodawcy