17 zł
Raz wydana opinia o dysleksji zachowuje swoją ważność aż do końca edukacji szkolnej. Zasadniczo, opinie tego typu wydaje się do ukończenia szkoły podstawowej, jednak w uzasadnionych przypadkach można wydać ją także później, jeśli z różnych przyczyn niemożliwe było wydanie opinii w terminie ustawowym.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór opinii o dysleksji – którą pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Opinia o dysleksji nie jest tym samym, co orzeczenie. Zgodnie z przepisami, opinie wydawane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne powinny zawierać:
Aby przygotować taką opinię, wystarczy sięgnąć po wzór opinii o dysleksji, opracowany zgodnie z wytycznymi. Oczywiście samą opinię opiera się jednak na obserwacjach i badaniach dziecka, a także na opinii od wychowawcy, specjalistów i innych nauczycieli.
Ważnym elementem każdej przykładowej opinii o dysleksji są zalecenia do pracy z dzieckiem. W przypadku tego rodzaju problemów obejmują one głównie dostosowanie wymagań edukacyjnych, prowadzenie zajęć dodatkowych oraz indywidualizację pracy z uczniem.
Z reguły, dyslektyk powinien także:
Dziecko z dysleksją powinno siedzieć z przodu, tuż przy nauczycielu. Może być zwolnione z lekcji języka obcego, a prace takie jak dyktanda pisać z pamięci lub poprzez wypełnianie luk w tekście.
Istnieje wiele metod pracy z dyslektykiem, ale ich cel jest podobny – to umożliwienie dziecku wykorzystania jego potencjału poprzez odpowiednie dostosowanie sposobu prowadzenia zajęć i oceniania wiedzy/umiejętności do jego potrzeb.
Podobne wzory pism: