17 zł
Jak powinna wyglądać przykładowa opinia o uczniu z autyzmem? Autyzm wiąże się z wycofaniem i unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym. Może dawać objawy już od urodzenia, ale czasami pojawia się zupełnie niespodziewanie także u starszych dzieci. Maluchy z autyzmem zachowują się w specyficzny sposób i mają specyficzne potrzeby.
Nie można zatem oceniać ich w taki sam sposób jak inne zdrowe dzieci. Przykładowa opinia o uczniu z autyzmem będzie zatem znacząco różniła się od opinii sporządzonej dla innych uczniów. Jak ją napisać?
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór opinii o uczniu z autyzmem, który zakupisz poniżej:
Opinia wychowawcy o uczniu autystycznym będzie opisywała zachowanie dziecka dotkniętego tym schorzeniem. Należy wiedzieć zatem, czym objawia się autyzm, aby móc odróżnić zachowania autystyczne od tych spowodowanych na przykład konkretnymi cechami charakteru dziecka.
Jeśli autyzm pojawia się już w okresie niemowlęcym, można zauważyć u dziecka przede wszystkim obojętność na bodźce zewnętrzne, np. hałas. Autystyczny maluch będzie również w nietypowy sposób reagował na dotyk – zesztywnieje, jakby przytulenie przez rodzica było dla niego czymś nieprzyjemnym.
Dziecko z autyzmem zwykle nie gaworzy. Potrafi natomiast godzinami wpatrywać się beznamiętnie w jeden punkt. To tego typu zachowania sugerują rodzicom, że ich dziecko mogło zostać dotknięte tym schorzeniem.
Jeśli autyzm pojawia się w późniejszym okresie lub rozwija dalej, można zauważyć, że dziecko wyraźnie zamyka się w swoim własnym świecie. Ten świat jest zniekształcony, ale też ciekawy, dlatego malec nie ma potrzeby kontaktowania się z osobami ze swojego otoczenia. Wydaje się też apatyczny, obojętny na ból.
Jeżeli dziecko autystyczne mówi, to zwykle w sposób nielogiczny. Może też nadmiernie przywiązywać się do przedmiotów i bardzo źle tolerować zmiany w swoim otoczeniu lub rytmie dnia.
Malec z autyzmem często wybiórczo skupia się na konkretnych dziedzinach nauki, dzięki czemu staje się w nich prawdziwym ekspertem.
Zasadniczo, szkoła ma obowiązek współpracować między innymi z OPS czy sądem rodzinnym. Opinię o uczniu może przygotować na wniosek tych organów, a także na wniosek rodziców.
W przypadku opinii o dziecku z autyzmem najczęściej dokument ten wystawiany jest na wniosek opiekunów oraz na potrzeby współpracy z poradnią psychologiczno-pedagogiczną.
Opinię o dziecku sporządza zwykle wychowawca klasy, ewentualnie specjalista, taki jak psycholog czy logopeda. Możliwe jest też sporządzenie opinii zbiorczej, po konsultacjach z tymi specjalistami.
Opinia o dziecku z autyzmem do poradni psychologicznej sporządzana jest zdecydowanie najczęściej. Taka opinia zawsze powinna zostać dostosowana do wieku dziecka, jego stanu zdrowia oraz poziomu edukacyjnego.
Oznacza to, że zupełnie inaczej wyglądać będzie opinia o dziecku z przedszkola, a inaczej opinia o dziecku ze szkoły podstawowej. Inna będzie też opinia o dziecku zdrowym, a inna o dziecku z niepełnosprawnością.
W przypadku maluchów z autyzmem opinia do poradni psychologiczno – pedagogicznej może być przygotowana w momencie dostrzeżenia pierwszych objawów schorzenia, a także na każdym etapie kształcenia specjalnego dziecka.
Opinia ma pomóc w opracowaniu odpowiedniego programu nauczania, czyli w dostosowaniu zajęć edukacyjnych zarówno do możliwości dziecka, jak i do potrzeb rozwojowych dziecka.
Kolejne opinie pozwalają natomiast ocenić efekty wprowadzonych rozwiązań, ulepszać plan nauczania i przewidywać jego ewentualne skutki.
Przykładowa opinia o dziecku z autyzmem jest o wiele bardziej złożonym pismem niż opinia o dziecku zdrowym. Nadal niezbędne są w niej między innymi dane osobowe ucznia czy dane nauczyciela sporządzającego opinię.
Poza tym, jak każda opinia o uczniu, również opinia o dziecku autystycznym, powinna opisywać rozwój fizyczny, poznawczy, emocjonalny i społeczny dziecka. Jednak pismo dotyczące dziecka autystycznego będzie odnosiło się do tych kwestii w całkowicie inny sposób.
Przykładowa opinia nauczyciela o dziecku z autyzmem musi nawiązywać również do:
Natomiast opisując dziecko z autyzmem, można odnieść się m.in. do następujących stwierdzeń:
Do przygotowania opinii o dziecku autystycznym nauczyciel może wykorzystać gotowy wzór opinii o uczniu z autyzmem, dostosowując pismo do okoliczności faktycznych, czyli wybierając z dokumentu te stwierdzenia, które odnoszą się do zachowań ocenianego dziecka.
Poszczególne części opinii można sformułować w następujący sposób:
Ponieważ każde dziecko jest inne, opinia o uczniu z autyzmem nie może być pismem uniwersalnym. Do każdego ucznia, zwłaszcza ucznia z takimi problemami, należy podejść w sposób indywidualny – z szacunkiem i zrozumieniem.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.