17 zł
Jak napisać notatkę służbową ze zdarzenia w szkole? Notatka służbowa nauczyciela zawsze pełni rolę informacyjną i dowodową. Celem sporządzenia takiej notatki przez nauczyciela jest przekazanie informacji dyrektorowi lub innym pracownikom szkoły.
Jednocześnie, notatka może wykazywać prawidłowości działania lub nieprawidłowości postępowania – zależnie od sytuacji. Jak powinna wyglądać przykładowa notatka służbowa ze zdarzenia w szkole?
Chcąc ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór notatki służbowej ze zdarzenia w szkole, którą pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Notatka ze zdarzenia w szkole może dotyczyć różnych spraw i zdarzeń. Obejmuje ona przede wszystkim sprawy pedagogiczne, zarządcze i kadrowo-płacowe. Nauczyciel i dyrektor szkoły mogą sporządzać notatki służbowe w następujących okolicznościach:
Niezależnie od okoliczności, ani od tego, czy notatka służbowa ze zdarzenia w szkole jest sporządzana przez pedagoga, czy kierującego placówką, dokument powinien zawierać przede wszystkim:
Są to niezbędne elementy, które pozwalają notatce służbowej realizować cel jej sporządzenia. Z reguły notatki oznacza się także numeracją – zgodnie z obowiązującą w danej szkole instrukcją kancelaryjną.
Jeśli zaś chodzi o opis zdarzenia, to warto ująć w nim:
Warto pamiętać jednak, że notatka służbowa ze zdarzenia w przedszkolu czy szkole niektórych elementów zawierać nie powinna. Mowa tu między innymi:
Należy pamiętać, że notatka nie powinna wskazywać winnego ani oceniać cudzego zachowania. Jest ona bowiem opisem zdarzenia – obiektywną relacją, która stanowi dowód w postępowaniu wyjaśniającym.
Notatka ze zdarzenia w przedszkolu lub szkole może być przechowywana w dokumentacji pracowniczej. Wiele zależy jednak od okoliczności sytuacji.
Jeśli jest to notatka świadka, który ze zdarzeniem nie ma żadnego związku, to notatki tej nie włącza się do dokumentacji pracowniczej. Natomiast notatka dokumentująca zdarzenie związane z kwestiami kadrowo-płacowymi, czyli z przebiegiem zatrudnienia, powinna trafić do akt osobowych pracownika.
Ostrożnie należy podchodzić natomiast do umieszczania w aktach pracowniczych pism ostrzegawczych, czyli notatek, które mogły stanowić podstawę np. zwolnienia dyscyplinarnego.
Jeśli notatki, które dotyczą niewłaściwych zachowań pracownika, zostaną umieszczone w jego aktach osobowych, to takie działanie może zostać zinterpretowane jako bezprawna kara dla osoby zatrudnionej. Zatem sporządzone notatki należy przechowywać w wyznaczonym miejscu tak, aby nie miały do nich dostępu osoby nieupoważnione.
Notatka służbowa nauczyciela, która dotyczy pracownika, jest dla niego dokumentem, do którego ma on nieograniczony dostęp. Na żądanie pracownika, którego notatka dotyczy, dokument powinien zostać mu udostępniony.
Warto pamiętać też, że notatki służbowe stanowią informację publiczną, zatem ich ujawnienia i udostępnienia może żądać każda osoba. Jest to szczególnie istotne, kiedy w grę wchodzi notatka z wypadku w szkole, potrzebna na przykład do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela.
Jeśli więc rodzic zwróci się z prośbą do dyrektora o kopię notatki, która dotyczy jego lub jego dziecka, taka notatka powinna zostać wydana. Należy pamiętać jednak o ograniczeniach, które dotyczą powszechnego prawa do informacji publicznej.
Udostępniając notatki służbowe, szkoła powinna poddać anonimizacji dane osobowe, które są prywatne. Chodzi tutaj o dane uczniów, rodziców czy pracowników, którzy wykonują czynności obsługowe.
Z prawa do prywatności nie mogą korzystać osoby pełniące funkcje publiczne, zatem w notatce nie należy anonimizować danych osobowych nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych (poza tymi, którzy wykonują wyłącznie czynność obsługowe).
Notatka sporządzona przez nauczyciela może dotyczyć przeróżnych spraw, np. tych kadrowo-płacowych czy pedagogicznych, a także związanych z zajściami w danej placówce szkolnej, przykładowo:
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu – przygotowaliśmy wzór notatki służbowej, którą zakupisz na samej górze strony. Notatkę wystarczy jedynie wypełnić danymi i opisać zaistniałą sytuację, w której udział brał np. uczeń, inny nauczyciel czy osoba trzecia.