Wniosek o rezygnację z wychowawstwa – wzór

17 

O tym, który nauczyciel będzie pełnił rolę wychowawcy danej klasy, decyduje dyrektor placówki oświatowej. Pełnienie funkcji wychowawcy klasy jest realizacją zadania służbowego. Czy można zatem wystąpić z wnioskiem o rezygnację z wychowawstwa?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniające wszystkie formalne wymagania – wzór wniosku o rezygnację z wychowawstwa – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Czy nauczyciel może złożyć wniosek o rezygnację z wychowawstwa?

Przepisy prawa oświatowego nie odnoszą się do tego, czy nauczyciel może żądać przydzielenia mu wychowawstwa, ani czy może zrezygnować z wykonywania takiego zadania służbowego. Regulacje w tym zakresie może zawierać natomiast statut szkoły. Jednocześnie prawo oświatowe nie zabrania nauczycielowi wystąpienia z wnioskiem o rezygnację z wychowawstwa.

Oznacza to, że ma on prawo złożyć takie pismo, choć powinien starannie je uzasadnić, sięgając po istotne argumenty. Przykładowy wniosek o rezygnację z wychowawstwa może zostać umotywowany dobrem uczniów, jeśli pedagog nie radzi sobie z daną klasą.

Jak napisać wniosek o rezygnację z wychowawstwa?

Pismo z prośbą o rezygnację z wychowawstwa nauczyciel kieruje do dyrektora szkoły. Dokument warto opracować, stosując gotowy do wypełnienia wzór wniosku o rezygnację z wychowawstwa, który uwzględnia między innymi:

  • dane adresata,
  • dane nauczyciela,
  • treść rezygnacji,
  • datę rezygnacji,
  • uzasadnienie prośby. 

Jeśli chodzi o część uzasadnienia, to najprościej jest napisać tutaj, że nauczyciel nie spełnia się w roli wychowawcy, nie ma woli pełnienia tej funkcji, a co za tym idzie, jego współpraca z uczniami nie układa się tak, jak powinna.

Dyrektor szkoły powinien uwzględnić taki wniosek ze względu na fakt, że dla szkoły najważniejsze jest dobro uczniów, a relacje między nimi a wychowawcą powinny opierać się na zaufaniu i sympatii. Warto podkreślić, że druk przykładowego wniosku o rezygnację z wychowawstwa można wykorzystać w każdym czasie, nawet w trakcie roku szkolnego.

Chociaż zwyczajowo odwołania z funkcji wychowawcy dokonuje się na koniec roku szkolnego, to w związku z tym, że szkoła powinna dążyć do zapewnienia właściwych relacji z uczniami i prawidłowego prowadzenia procesu edukacyjno-wychowawczego, taka zmiana może zostać dokonana również w ciągu roku.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek o rezygnację z wychowawstwa – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-o-rezygnacje-z-wychowawstwa-wzor
Wniosek o rezygnację z wychowawstwa - wzór
17