17 zł
Hospitacja jest procesem, w którym nauczyciel lub inna osoba obserwuje pracę pedagoga, bądź uczniów w celu dokonania oceny procesu nauczania i uczenia się, a także w celu doskonalenia tego procesu. Wnioski z hospitacji stanowią narzędzie doskonalenia zawodowego. Pozwalają także oceniać efektywność nauczania czy identyfikować obszary, które wymagają doskonalenia. Jakie mogą być więc przykładowe wnioski nauczyciela po hospitacji?
Aby ułatwić Ci sformułowanie spostrzeżeń i uwag po hospitacji, przygotowaliśmy przykładowe wnioski nauczyciela, które pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Spis treści:
ToggleHospitacja to jedna z form realizacji nadzoru pedagogicznego w szkole lub w innej placówce oświatowej. Polega ona na obserwacji zajęć i na udziale w zajęciach prowadzonych przez hospitowanego nauczyciela.
Termin ten pochodzi od słowa hospitor, czyli „goszczę kogoś”. Wiąże się zatem z udziałem osoby trzeciej w zajęciach lekcyjnych, a ma na celu między innymi dokonanie obserwacji aktywności i zachowań uczniów na lekcji, spowodowanych działaniami nauczyciela.
Hospitacje prowadzi się po to, aby uzyskać informacje niezbędne do oceny lub diagnozy efektów pracy nauczycieli. Hospitacja ma na celu sprawdzenie, jak nauczyciel realizuje elementy procesu wychowawczego, dydaktycznego lub opiekuńczego, a także jak wykonuje zadania określone w statucie szkoły.
Przykładowe wnioski z obserwacji lekcji w dużej mierze zależeć będą do rodzaju przeprowadzanej hospitacji. Taka obserwacja może być zaś:
Ze względu na obszar obserwacji w trakcie hospitacji, możemy wyróżnić także:
Przykładowe wnioski z hospitacji to tylko jedna z formalności związanych z procedurą hospitacji. W większości przypadków cały proces dzieli się na następujące etapy:
Podczas przeprowadzania hospitacji nauczyciel notuje swoje spostrzeżenia po to, aby móc przygotować na koniec protokół z przebiegu hospitacji. Zgodnie ze sporządzonym planem przeprowadza obserwację zajęć i ocenia nauczyciela między innymi pod kątem:
Co ważne, przygotowany protokół z hospitacji jest przedstawiany nauczycielowi hospitowanemu. Pedagog podpisuje się pod protokołem, potwierdzając, że zapoznał się z jego treścią. Może też odwołać się od protokołu, jeśli nie zgadza się z jego zapisami.
Przykładowe uwagi nauczyciela po hospitacji mogą zostać sporządzone w formie praktycznego arkusza obserwacji zajęć, w którym obserwator zaznaczy jedynie odpowiednią odpowiedź „tak” lub „nie”. Na arkuszu ujmuje się przede wszystkim podstawowe informacje na temat hospitowanego nauczyciela i samego procesu hospitacji, czyli:
Natomiast przykładowe wnioski z obserwacji zajęć mogą być różne, ale najczęściej uwzględniają następujące zagadnienia:
Na koniec notatka pohospitacyjna powinna zawierać także wyszczególnienie:
Co ważne, wnioski z obserwacji zajęć będą nieco inne w przypadku hospitacji nauczyciela przedmiotowego, w przypadku hospitacji nauczyciela wychowania fizycznego oraz w przypadku hospitacji wychowawcy. Co należy w nich uwzględnić?
We wnioskach z hospitacji w przypadku nauczyciela wychowania fizycznego mogą pojawić się między innymi sformułowania dotyczące:
Na koniec notatkę można podsumować wnioskami na temat mocnych stron pracy nauczyciela i obszarów wymagających doskonalenia.
Jakość zajęć przeprowadzanych z uczniami przez wychowawcę klasy ocenia się w jeszcze inny sposób. W tym przypadku wśród wniosków z obserwacji można wymienić:
Podobnie jak w poprzednich przypadkach, również w takiej notatce powinno znaleźć się miejsce na wyszczególnienie mocnych i słabych stron pracy nauczyciela.
Przepisy obligują dyrektora szkoły, by ten realizował zadania związane z nadzorem pedagogicznym przez np. obserwowanie prowadzonych przez nauczycieli zajęć.
Aby ułatwić Ci sporządzenie wniosków z hospitacji – przygotowaliśmy kilka przykładowych uwag i spostrzeżeń, które pobierzesz na samej górze strony.
Karolina Wasilewska –
Jakość zadowalająca, pozdrawiam serdecznie!