Wniosek o ponowne rozpatrzenie reklamacji – wzór

17 

Wniosek o ponowne rozpatrzenie reklamacji to nic innego, jak odwołanie od otrzymanej decyzji w sprawie zgłoszenia reklamacyjnego. Każdy konsument powinien pamiętać, że ma prawo zgłosić taki wniosek w odpowiedzi na negatywną decyzję przedsiębiorcy (np. sklepu).

Przepisy nie odnoszą się do tego tematu i nie wskazują terminu na złożenie odwołania, ale najkorzystniej dla konsumenta jest przygotować taki wniosek bez zbędnej zwłoki.

Chcąc ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór wniosku o ponowne rozpatrzenie reklamacji, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Dlaczego reklamacja może zostać odrzucona?

Odwołanie od negatywnie rozpatrzonej reklamacji polega na podważeniu argumentów sprzedającego. Z jakiego powodu przedsiębiorca może odrzucić zgłoszenie reklamacyjne? Istnieje wiele okoliczności uzasadniających taką decyzję.

Dużo zależy też od tego, w którym roku obowiązywania rękojmi reklamacja została zgłoszona. Jeśli jest to pierwszy rok użytkowania produktu, ciężar udowodnienia, że jego wada nie istniała w dniu zakupu, spoczywa na sprzedającym. Jeżeli zaś jest to drugi rok, ciężar ten spoczywa już na kupującym.

Przyczyną odrzucenia reklamacji może być natomiast:

  • zbyt późne zgłoszenie wady przedmiotu (rękojmia obejmuje 2 lata, a wadę trzeba zgłosić w ciągu roku od jej wykrycia),
  • doprowadzenie do uszkodzenia przedmiotu poprzez nieprawidłowe użytkowanie, niewłaściwą konserwację lub jej zaniedbywanie, nieautoryzowane naprawy, stosowanie nieoryginalnych części/akcesoriów,
  • zgłoszenie niestosownych żądań, np. zwrotu pieniędzy w przypadku wady nieistotnej. 

Jak napisać wniosek o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia reklamacyjnego?

Odwołanie od decyzji w sprawie zgłoszenia reklamacyjnego w dużej mierze przypomina samo zgłoszenie reklamacyjne. W takim piśmie konsument powinien jednak odnieść się już do argumentów sprzedającego, ewentualnie powołać się na nowe fakty i dowody.

Pismo najlepiej jest podzielić na trzy części: wstęp, rozwinięcie i zakończenie. We wstępie konsument nie zgadza się z otrzymaną decyzją i wnosi o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia, a w rozwinięciu uzasadnia swoje stanowisko.

Na zakończenie należy również ponownie określić swoje żądania i wyznaczyć przedsiębiorcy termin na rozpatrzenie wniosku. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek o ponowne rozpatrzenie reklamacji – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-o-ponowne-rozpatrzenie-reklamacji-wzor
Wniosek o ponowne rozpatrzenie reklamacji - wzór
17