Odrzucenie reklamacji uszkodzenie mechaniczne – wzór

17 

Odrzucenie reklamacji z powodu uszkodzenia mechanicznego bardzo często stanowi rozwiązanie bezpodstawne i nadużywane. Warto pamiętać zatem, że nie wszystkie uszkodzenia mechaniczne mogą stanowić podstawę odrzucenia reklamacji.

Kluczowe jest tutaj ustalenie, czy przyczyną uszkodzenia mechanicznego była jakość produktu lub sposób jego wykonania, czy działanie użytkownika. 

Chcąc ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma reklamacyjnego – przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór odrzucenia reklamacji, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Kiedy reklamacja uszkodzenia mechanicznego jest zasadna?

Jeśli klient zgłasza reklamację z powodu uszkodzenia mechanicznego produktu, jego zgłoszenie powinno zostać zaakceptowane w przypadku, gdy pierwotną przyczyną takiego uszkodzenia było nieprawidłowe wykonanie produktu lub zastosowanie niskiej jakości materiałów.

Najprościej jest zrozumieć, kiedy uszkodzenie mechaniczne jest zasadną przyczyną reklamacji na przykładzie butów. Jeśli ich podeszwa odklei się, może to wynikać z zastosowania niskiej jakości kleju.

Kiedy zaś pęknie podczas chodzenia, przyczyną najczęściej jest zastosowanie mało elastycznego tworzywa do jej wyprodukowania. 

Kiedy reklamacja uszkodzenia mechanicznego jest bezzasadna?

Można odrzucić reklamację uszkodzenia mechanicznego przedmiotu, jeśli jej przyczyną nie była niska jakość materiałów czy nieprawidłowe wykonanie produktu. Przedsiębiorca ma prawo odrzucić reklamację, kiedy jest w stanie wykazać, że to działanie użytkownika doprowadziło do powstania wady.

Warto pamiętać, że reklamacja zgłoszona w pierwszym roku użytkowania przedmiotu sprawia, że to przedsiębiorca musi udowodnić, iż wada nie istniała w momencie zakupu. W przypadku zgłoszenia reklamacji w drugim roku sytuacja wygląda odwrotnie.

Aby udowodnić, że to konsument ponosi winę za uszkodzenie mechaniczne, sprzedający może sięgnąć po opinię rzeczoznawcy. Przyczyną uszkodzenia może być korzystanie z przedmiotu niezgodnie z umową czy przeznaczeniem, zaniedbanie jego konserwacji, korzystanie z nieoryginalnych części zamiennych i akcesoriów.

Niekiedy wina kupującego jest wręcz oczywista, na przykład w sytuacji, kiedy reklamuje on telefon z rozbitą szybką czy rozdarte ostrym przedmiotem spodnie. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Odrzucenie reklamacji uszkodzenie mechaniczne – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

odrzucenie-reklamacji-uszkodzenie-mechaniczne-wzor
Odrzucenie reklamacji uszkodzenie mechaniczne - wzór
17