Reklamacja partii towaru – wzór

17 

Reklamacja całej partii towaru może zostać zgłoszona na podstawie rękojmi lub gwarancji. Jeśli zgłoszenie przygotowywane jest na podstawie rękojmi, należy kierować je do sprzedawcy, a jeśli na podstawie gwarancji – do producenta, sprzedawcy lub dystrybutora, zależnie do tego, kto gwarancji udzielił, czyli kto jest gwarantem.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór reklamacji partii towaru, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Jak przygotować zgłoszenie reklamacji partii towaru?

Reklamacja partii towaru musi przyjmować formę pisemną. Powinna wskazywać także istnienie wady fizycznej przedmiotów. Wadą fizyczną jest natomiast niezgodność przedmiotu z umową, która może polegać na tym, iż towar:

  • nie ma właściwości, które powinna mieć rzecz tego rodzaju,
  • nie ma właściwości, o których zapewniał sprzedawca,
  • nie nadaje się do wykorzystania w celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy,
  • został wydany w stanie niezupełnym.

Poza wskazaniem wady towaru, w zgłoszeniu reklamacyjnym kupujący powinien określić także swoje żądania. Nabywca ma zaś prawo żądać obniżenia ceny, wymiany towaru na wolny od wad, usunięcia wady czy odstąpienia od umowy i zwrotu pieniędzy w przypadku wady istotnej.

Odpowiedź na reklamację partii towaru

Reklamacja partii towaru powinna zostać rozpatrzona w terminie 14 dni. Jeśli w tym czasie sprzedawca nie udzieli odpowiedzi, roszczenia konsumenta uznaje się za uwzględnione.

W przypadku odrzucenia reklamacji sprzedający ma obowiązek uzasadnienia swojej decyzji. Jego odpowiedź powinna wskazywać zatem na jedną z możliwych przyczyn odrzucenia zgłoszenia reklamacyjnego. Może to być:

  • zgłoszenie reklamacji po terminie,
  • brak istnienia wady, o której zapewnia kupujący,
  • wykazanie winy kupującego w powstaniu wady,
  • zgłoszenie nieuzasadnionych żądań przez kupującego. 

Warto pamiętać, że od negatywnej decyzji sprzedającego kupujący zawsze może się odwołać. Takie odwołanie polega na podważeniu argumentów przedstawionych przez podmiot rozpatrujący zgłoszenie reklamacyjne.

Wniosek o ponowne rozpatrzenie reklamacji warto przygotować niezwłocznie po otrzymaniu decyzji.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Reklamacja partii towaru – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

reklamacja-partii-towaru-wzor-pdf-doc
Reklamacja partii towaru - wzór
17