17 zł
Odmowa reklamacji to inaczej odrzucenie żądań konsumenta. Nie można bowiem odmówić przyjęcia zgłoszenia reklamacyjnego – każda reklamacja musi zostać rozpatrzona przez przedsiębiorcę.
Jeśli sprzedawca odrzuca reklamację, musi uzasadnić swoją decyzję, przesyłając odpowiednie pismo konsumentowi. Jak je napisać?
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór odmowy reklamacji, którą pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Podstawową przyczyną odrzucenia reklamacji może być wniesienie jej po terminie. Reklamację z tytułu rękojmi konsument ma prawo zgłosić w ciągu dwóch lat od dnia otrzymania towaru i w ciągu roku od dnia ujawnienia się wady.
Jeśli ten termin upłynie, reklamację można odrzucić bez względu na jej treść. Istnieje także możliwość odrzucenia reklamacji w przypadku, kiedy opisywana przez konsumenta wada w rzeczywistości nie istnieje.
Poza tym przedsiębiorca może odmówić uwzględnienia reklamacji, jeśli wada przedmiotu powstała z winy kupującego, który:
Uzasadnione jest także odrzucenie reklamacji, która zawiera żądanie odstąpienia od umowy w przypadku istnienia wady nieistotnej. Przedsiębiorca ma bowiem prawo w pierwszej kolejności naprawić lub wymienić przedmiot na wolny od wad.
Wolno jest też odrzucić reklamację, jeżeli konsument wiedział o wadzie produktu w chwili dokonywania zakupu.
Odrzucenie reklamacji musi zostać starannie i rzeczowo uzasadnione. Dokument powinien uwzględniać podstawowe informacje, takie jak dane kupującego i sprzedającego oraz termin przyjęcia zgłoszenia reklamacyjnego.
Poza odmową uwzględnienia reklamacji i uzasadnieniem stanowiska sprzedającego pismo powinno zawierać pouczenie o możliwości wniesienia odwołania oraz o innych sposobach na dochodzenie praw przez konsumenta, na przykład o możliwości wystąpienia na drogę sądową.
Warto pamiętać, że konsument może odwołać się od odmowy do momentu, aż jego roszczenia ulegną przedawnieniu.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.