Odmowa reklamacji – wzór

17 

Odmowa reklamacji to inaczej odrzucenie żądań konsumenta. Nie można bowiem odmówić przyjęcia zgłoszenia reklamacyjnego – każda reklamacja musi zostać rozpatrzona przez przedsiębiorcę.

Jeśli sprzedawca odrzuca reklamację, musi uzasadnić swoją decyzję, przesyłając odpowiednie pismo konsumentowi. Jak je napisać?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór odmowy reklamacji, którą pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Kiedy można odmówić uwzględnienia reklamacji?

Podstawową przyczyną odrzucenia reklamacji może być wniesienie jej po terminie. Reklamację z tytułu rękojmi konsument ma prawo zgłosić w ciągu dwóch lat od dnia otrzymania towaru i w ciągu roku od dnia ujawnienia się wady.

Jeśli ten termin upłynie, reklamację można odrzucić bez względu na jej treść. Istnieje także możliwość odrzucenia reklamacji w przypadku, kiedy opisywana przez konsumenta wada w rzeczywistości nie istnieje.

Poza tym przedsiębiorca może odmówić uwzględnienia reklamacji, jeśli wada przedmiotu powstała z winy kupującego, który:

  • zaniedbywał konserwację przedmiotu,
  • używał przedmiotu niezgodnie z jego przeznaczeniem lub niezgodnie z umową,
  • dokonywał nieautoryzowanych napraw, ulepszeń,
  • korzystał z nieodpowiednich części zamiennych, akcesoriów.

Uzasadnione jest także odrzucenie reklamacji, która zawiera żądanie odstąpienia od umowy w przypadku istnienia wady nieistotnej. Przedsiębiorca ma bowiem prawo w pierwszej kolejności naprawić lub wymienić przedmiot na wolny od wad.

Wolno jest też odrzucić reklamację, jeżeli konsument wiedział o wadzie produktu w chwili dokonywania zakupu.

Jak napisać odmowę reklamacji?

Odrzucenie reklamacji musi zostać starannie i rzeczowo uzasadnione. Dokument powinien uwzględniać podstawowe informacje, takie jak dane kupującego i sprzedającego oraz termin przyjęcia zgłoszenia reklamacyjnego.

Poza odmową uwzględnienia reklamacji i uzasadnieniem stanowiska sprzedającego pismo powinno zawierać pouczenie o możliwości wniesienia odwołania oraz o innych sposobach na dochodzenie praw przez konsumenta, na przykład o możliwości wystąpienia na drogę sądową.

Warto pamiętać, że konsument może odwołać się od odmowy do momentu, aż jego roszczenia ulegną przedawnieniu. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Odmowa reklamacji – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

odmowa-reklamacji-wzor-pdf-doc-przyklad
Odmowa reklamacji - wzór
17